אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
“אם צריך נשבית את מערכת המשפט במחאה" צילומים: אוראל כהן,עמית שעל, אופיר אייב

בלעדי לכלכליסט

“אם צריך נשבית את מערכת המשפט במחאה"

בצעד נדיר, כ־200 מבכירי עורכי הדין בארץ מתאחדים להגן על עצמאות מערכת המשפט: “אנו מכירים בלגיטימיות השלטון, אך שוללים בתוקף מעשים שנועדו למוטט את שלטון החוק מתוך צרכים אישיים"

19.05.2019, 07:00 | ליטל דוברוביצקי

עשרות מבכירי עורכי הדין בארץ צפויים להיפגש מחר בשעות אחר הצהרים במשרד גולדפרב־זליגמן, על מנת לגבש קמפיין הגנה על מערכת המשפט. מדובר בהתארגנות עורכי דין מהשורה הראשונה, שמרגישים שהמהלכים הנוכחיים - ובהם “הרחבת פסקת ההתגברות” שתאפשר לכנסת לחוקק מחדש חוקים שפסל בג”ץ - מובילים לפגיעה ביסודות הדמוקרטיה והחברה הישראלית.

קראו עוד בכלכליסט

את הפגישה יזם וזימן עו”ד צביקה בר נתן, שותף וראש מחלקת ליטיגציה מסחרית ובינלאומית במשרד גולדפרב-זליגמן. ״אנחנו במאבק על ליבת הערכים של כולנו. אם לא נגן בתוקף על מערכת שלטון החוק ועל ערכי היסוד שלנו כדמוקרטיה ליברלית, איש לא יעשה זאת. אין מדובר פה על ימין ושמאל, ולחלוטין לא מדובר במאבק של אוהדי השלטון הנוכחי או מתנגדיו. המאבק הזה נטול גוון פוליטי והוא צריך להיות משותף לכל האזרחים אשר המדינה הזו יקרה להם. אנו מכירים בלגיטימיות של השלטון, אך שוללים בתוקף את הלגיטימיות של מעשים ופעולות שנועדו, בחסות החוק, למוטט את שלטון החוק, וזאת מתוך צרכים אישיים ופופוליסטיים. ככל שזה תלוי בנו — הדבר לא יקרה ולא ניתן לכך יד. בדרך העקלקלה הזו, המבקשים למוטט את שלטון החוק יפגשו חזית מאבק אחידה ואיתנה".

בין השמות שצפויים להשתתף: ד”ר דוד תדמור, לשעבר הממונה על ההגבלים העסקיים, אהוד סול, שותף בכיר בהרצוג פוקס נאמן; גיורא ארדינסט שותף מייסד בארדינסט, בן נתן, טולידאנו ושות'; ד”ר גיל אוריון, שותף בכיר בפישר בכר חן; ברק טל, שותף בכיר ביגאל ארנון; אלקס הרטמן ראש משרד ש. הורביץ; יוסף בנקל ממשרד שבלת; וכן עורכי הדין עפר פירט, שחר בן מאיר, צבי אגמון, רנן גרשט, דן להט, יצחק אבירים, עמית פינס וגיא גיסין.

עו”ד גיסין מציין: “אנחנו מתארגנים לקמפיין ממושך והדרגתי. הפעולות שנשקלות כוללות הקמת משמר פיזי של עשרות עורכי דין סביב בית המשפט העליון תחת הסיסמה: ‘תצטרכו לעבור אותנו!’”. עוד נודע כי נפתח חשבון בנק אליו מוזרמות תרומות מעורכי דין ומשרדים על מנת לממן את הקמפיין, ועד כה נאספו בחשבון עשרות אלפי שקלים.

בר נתן פרסם לפני מספר ימים פוסט פייסבוק: “אני מפרסם בזאת קריאה לכל המשפטנים ועורכי הדין בישראל, ששלטון החוק וישראל כדמוקרטיה ליברלית יקרים לליבם. צאו במחאה תקיפה כנגד כוונת מפלגות הקואליציה לחוקק חוקים שתכליתם לצמצם את הביקורת השיפוטית של בג”צ על פעולות ומעשים שלטוניים, וכל זאת על מנת לשמר את שרידות השלטון עצמו. לנו, ציבור עורכי הדין חובה עמוקה להגן על שלטון החוק ועל עצמאות מערכת המשפט. אל תחרישו עוד”.

הקמפיין החדש ממשיך את מודעת גילוי הדעת — הגנה על עצמאות מערכת המשפט שפרסמו בעיתונות עשרות עורכי דין מהמשרדים המובילים בישראל בחודש מרץ, לפני הבחירות לכנסת. במודעה ציינו עורכי הדין כי "מערכת משפטית בלתי תלויה, עצמאית, חזקה ושאינה כפופה להשפעות פוליטיות היא נדבך הכרחי בכל משטר דמוקרטי תקין. מערכת משפט כזו היא ההבדל שבין דמוקרטיה לבין עריצות הרוב. משכך, אנו מודאגים לנוכח ההשתלחות במערכת המשפט והאיומים הנשמעים במסגרת מערכת הבחירות".

בין השאר היו חתומים על גילוי הדעת עורכי הדין דוד תדמור; פנחס רובין מגורניצקי; נדב וייסמן ממיתר ליקוורניק; עמית פינס מפישר־בכר־חן; אופיר נאור, רונן קנטור, גיא גיסין, ברק טל מיגאל ארנון; ואלקס הרטמן מש. הורביץ.

עו"ד גיא גיסין מסר ל”כלכליסט”: "מדובר בהתארגנות של ציבור רחב של עורכי דין מהשורה הראשונה, שמרגישים שהמהלכים הנוכחיים מובילים לפגיעה באושיות הדמוקרטיה והחברה הישראלית. מדובר בזעקה אותנטית ורחבה של משפטנים מכל קצוות החברה הישראלית, שרואים את המתרחש ולא יכולים להחריש עוד. מה שמתרחש זו חקיקה פרסונלית שמובלת על ידי פוליטיקאים חשודים בפלילים, שכל מטרתה לחלץ מאן דהוא מאימת הדין, משיקולי שררה ושמירת הכסא. זה תהליך ארדואניזציה שסותר את עקרונות החירות, הצדק והשוויון שעליהם קמה המדינה. צריך רק לעיין בהכרזת העצמאות ולהיזכר: מדינת ישראל תהא מושתתת על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל. המהלכים הנוכחיים פוגעים בעקרונות האלו בדיוק. בהתחשב בהתפתחויות ובהתקדמות המהלכים האנטי דמוקרטיים יהיה מקום לשקול גם השבתת מחאה של מערכת המשפט כולה. זה בכוחנו: יש לנו את הידע ואת האמצעים ואנחנו לא צריכים טובות מאף פולטיקאי. אם לשכת עורכי הדין לא עושה כלום משיקולים פוליטיים או שיקולי השפעה ושררה, נעשה את זה בעצמנו. נהיה ‘משמר המשפט - הוורסיה החדשה’".

ראש הלשכה, עו"ד אבי חימי הפציר לאחרונה בראשי המערכת הפוליטית לשמור על מערכת המשפט. חימי מסר: "צר לי שעורך הדין גיסין חי בעבר ולא בהווה. לשכת עורכי הדין בראשותי תאבק על שלטון החוק במדינה ותחזק את בית המשפט העליון ואת מערכת אכיפת החוק. בית המשפט העליון הוא מגן האזרחים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

419 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

418.
צבועים נמאסתם
אתם וגם השופטים,פקה ,פקה,אתם לא תשביתו כלום כי מה שמעניין אתכם זה כסף וכוח,אתם העו"דים שמקורבים לבג"צ ולשופטים בעליון בטח שאתם רוצים להשאיר להם את הכוח כדי שיחזחר לכם אותו במנות קטנות,זה השוחד האמיתי,זה הקח תן האמיתי,תפסיקו להצטייר כמגיני הדמוקרטיה,אנחנו לא פריירים אתם נאבקים רק ואך ורק למען הכיס שלכם אז באמשכם תפ]סיקו לבלבל את המוח.
אבי  |  25.05.19
415.
אם צריך נשבית את מערכת המשפט
תשביתו על העוול שעשתים כמשפטנים וחוקרים בילדי תימן ועדיין אתם עושים יש לכם הרבה מה להסתיר. לא יהיו נחקרים ונתבעים לא תהיה פרנסה.......לכל הפנים המוכרים בתמונות פחד לאבד את השליטה בכל מה שקורה במדינה .. היגע הזמן לתקן את העוול במשפט.. ממתי אתם מבקשים אישור אם צריך על מי אתם מאיימים...על הלקוחות שלכם ?
יוסף  |  23.05.19
לכל התגובות