אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יורופאלש: אל תעזו לחלום צילום: איי אף פי

יורופאלש: אל תעזו לחלום

האירוויזיון הציג אמנם את ישראל במלוא תפארתה - אך מדובר בחלון ראווה מלאכותי, שבו מוצג דווקא כל מה שהמדינה הולכת ומתרחקת ממנו

19.05.2019, 14:29 | ירדן רוז'נסקי

היה קשה שלא להתרגש, אפילו להתמלא גאווה, בעת הצפייה בשלל אירועי האירוויזיון. מקצועיות ההפקה, השמחה באולם וברחובות, והתחושה שהמוזיקה מצליחה לגשר על הפערים בין בני אדם מערב רב של לאומים - כל אלה חברו יחד לחגיגה גדולה שהציגה את ישראל במלוא תפארתה. תפארת שבה המדינה שמחה להתנאות ולהתגאות. אלא שבמידה רבה מדובר בתפארת כוזבת. חלון ראווה מלאכותי, שבו מוצג דווקא כל מה שישראל הולכת ומתרחקת ממנו.

קראו עוד בכלכליסט

ראשית, האירוויזיון הוא אחד מאירועי הלהט"ב הגדולים בעולם. הוא מזוהה זה שנים עם בנות ובני הקהילה הגאה. אך מחוץ לשבוע האירוויזיון, ממשלת ישראל רחוקה מלאמץ אל לבה את הקהילה. בקדנציה האחרונה הצביעה הקואליציה נגד שורה של הצעות חוק שביקשו לקרב את הקהילה הגאה לשוויון זכויות מלא, בין היתר משום ששותפיו הטבעיים של בנימין נתניהו לשלטון הם המפלגות הדתיות והחרדיות.

גם המוטו שנבחר לאירוויזיון - העז לחלום - נראה קצת כמו אצבע בעין, בעיקר כשבוחנים את החברה הישראלית על השכבות הסוציו־אקונומיות שמרכיבות אותה והשבטים השונים שהולכים ומתפצלים ממנה. ישראל היא מדינה שראש ממשלתה הפך את הפילוג והשיסוי לשיטה לביסוס שלטונו. מדינה של כאן ועכשיו, של שנאת האחר על עצם היותו אחר. בלי חזון, בלי מבט אל העתיד. העז לחלום על מה בדיוק?

גמר האירוויזיון, צילום: איי אף פי גמר האירוויזיון | צילום: איי אף פי גמר האירוויזיון, צילום: איי אף פי

לא במקרה, הפריט הבולט בחזית חלון הראווה המזויף של התחרות הוא הדוגמנית בר רפאלי. רק לפני שבועות אחדים קבע בית המשפט שרפאלי עשתה כל שביכולתה כדי להימנע מתשלום מס בישראל, שלא כחוק, וחייב אותה לשלם 8 מיליון שקל. בעבר היה די בכך כדי לעורר מחאה ציבורית שתזיז אותה מקדמת הבמה. אבל בישראל של 2019, אהבת ההמון אינה תלויה עוד בכיבוד החוק. לפני חודש הציבור בחר באדם שחשוד בשלוש פרשות פליליות לראשות הממשלה, ואותו ראש ממשלה שואב מהבחירה בו את הלגיטימציה לקדם חוקים שהם כמו הנחת לבנות חבלה תחת חומת הדמוקרטיה. מהבחינה הזאת, רפאלי היא אכן ייצוג הולם של החברה בעת הזאת.

ומעל כל אלה, מרחף המאבק העיקש של ראש הממשלה נגד מי שהפיק את האירוע - תאגיד השידור הציבורי "כאן". אירוויזיון מספק מצגת להתגאות בה, אבל תאגיד שידור עצמאי, לעומת זאת, הוא סכנה גדולה. אחרי ניסיון הרמיסה בקדנציה הקודמת, התכנון הנוכחי, ככל הידוע, הוא קיצוץ מסיבי בתקציב, שיקטע עוד זרוע תקשורת שעלולה למתוח ביקורת. העיקר שנעז לחלום.

נטע ברזילי ודנה אינטרנשיונל, בגמר, צילום: איי אף פי נטע ברזילי ודנה אינטרנשיונל, בגמר | צילום: איי אף פי נטע ברזילי ודנה אינטרנשיונל, בגמר, צילום: איי אף פי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות