אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפיצוציות לא יוכלו למלא כספומטים מהפדיון שלהן‎ צילום: צביקה טישלר

הפיצוציות לא יוכלו למלא כספומטים מהפדיון שלהן‎

בנק ישראל יודיע לפיצוציות ולחנויות הנוחות כי הן יידרשו למשוך את הכספים מחברות כמו ברינקס כדי למנוע אפשרות לזייף שטרות

19.05.2019, 08:14 | עמרי מילמן

בנק ישראל צפוי להודיע בימים הקרובים לפיצוציות ולחנויות הנוחות כי בקרוב לא יוכלו למלא את הכספומטים הפרטיים שבראשותם מהפדיון היומי הנמצא בקופות החנויות. הן יידרשו למשוך את הכספים מחברות כמו ברינקס כדי לוודא שלא יגיע לציבור כסף מזויף. כבר לפני שנתיים הוציא בנק ישראל הנחיה בנושא, אבל עיכב את הביצוע עד עכשיו.

קראו עוד בכלכליסט

  , צילום: צביקה טישלר צילום: צביקה טישלר   , צילום: צביקה טישלר

בסוף השבוע שעבר משכה דור אלון עתירה שהגישה נגד בנק ישראל לבג"ץ בנושא לאחר שהשופטים הבהירו לה כי מול האינטרס הכלכלי שלה נמצאת טובת הציבור, ואם לא תמשוך את העתירה פסק הדין לא ימצא חן בעיניה. כעת יקבע בנק ישראל תאריך ליישום הנוהל. ההוראה החדשה תחול על יותר מ־3,500 מכשירים פרטיים, שמהם יותר מ־170 של דור אלון, שניסתה לדחות את הקץ בטענה כי הדבר ישית עליה עלויות כבדות.

לפי ההוראות, "תאגיד המפעיל או המחבר למערכותיו מכונות אוטומטיות לביצוע פעולות במטבע יבטיח כי במכונות ימוחזר רק מטבע ראוי".

ד"ר אילן שטיינר, מנהל מחלקת המטבע בבנק ישראל, אמר ש"הכללים נועדו להבטיח שכל מי שמושך מזומן ממכשיר משיכה אוטומטי יהיה בטוח שהשטרות אינם מזויפים".

מי שתושפע יותר מכל מההחלטה היא כספונט, המפעילה יותר מ־3,500 כספומטים ברשתות ובפיצוציות. להערכתה, העלויות של העמלות על משיכות המזומנים מהבנקים יגיעו ל־250 מיליון שקל. מלבד החברה יש עוד שחקנים מעטים בענף.

מוסי כץ, מנכ"ל כספונט: "בנק ישראל התייעץ עם הבנקים בלבד ולא עם החברות הפרטיות כשפירסם את יכולתו לכפות את התקנות על כל תחום הכספומטים, שהטענה תהא להגדרתו 'שטרות ראויים', כלומר שטרות שנלקחו מסניפי בנקים בלבד". לדבריו, "נערכנו לעבודה עם שטרות ראויים בלבד". לדבריו, המשמעות המרכזית של ההחלטה היא "הטלת עלות שבסופו של דבר מגולגלת לציבור, משום שאם לקמעונאי יש מזומנים הוא צריך לנסוע איתם לבנק, להפקידם ולבקש מהבנק מזומנים אחרים שרק הם יותרו. במקום למחזר את הכסף בתחנות החליט בנק ישראל שהכסף חייב לבוא מסניפי הבנקים".

כץ הוסיף כי "אנו נמנעים מלהתקין מסופים ביישובים מבודדים כי אין להם דרך להביא מזומנים מהבנקים".

מדור אלון נמסר: "נמשיך לתת שירותי משיכת מזומנים בכל שעות היממה. לקוחותינו רואים בהימצאות מכשירים אלה שירות חיוני וחשוב, ונעניק אותו גם במגבלות הקיימות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
ל-5. 1. אני כל חיי התנהלתי במוזמן כמעט בלבד ומעולם לא שילמתי שום עמלה לאף בנק. 2.לא מכיר
את התקנה שאתה מדבר עליה, אם היא אכן קיימת ואין *שום* תשלום (ולא משנה באיזה שם קוראים לו) אז זה דבר מבורך, אבל בשביל זה עדיין צריך לפתוח חשבון בנק. יש המון אנשים שהבנקים מסרבים לפתוח להם חשבונות והם דה פקטו לא מסוגלים לחיות בישראל באופן עצמאי ותלויים באחרים שיקנו להם דברים (אבא שלי למשל). תדמיין מצב שבו באופן חוקקו חוק שאוסר עליך לקנות דברים בסיסיים כגון ריהוט, מכונית ועוד אלף ואחד דברים קטנים שצריך בחיים- אבא שלי עכשיו כמו נכה ותלוי בי ב100% לחיים תקניים.
אלי  |  20.05.19
5.
למגיב 2, גם כשאתה משתמש במזומן מישהו "גוזר קופון"...
במקרה הזה, הבנקים או מפעילים הכספומט. בנוסף, לפי התקנות החדשות, על עסקאות בכרטיסי דביט (חיוב מיידי) לא יגבו עמלת סליקה. ובכל מקרה.... הנזק של כלכלה שחורה, שרובה ככולה מבוצעת באמצעות מזומן, גבוה לאין שיעור מהנזק של עמלת סליקה.
אוהד  |  20.05.19
לכל התגובות