אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"התמודדות עם יוזמות חקיקה לא יכולה להתבצע בכוחנות של איומי השבתה"

"התמודדות עם יוזמות חקיקה לא יכולה להתבצע בכוחנות של איומי השבתה"

כך לטענת סיעת "אמונה במשפט" המתמודדת בבחירות ללשכת עורכי הדין ביוני הקרוב; הדברים נאמרו בהמשך לחשיפת "כלכליסט" היום - כי עשרות עורכי דין בכירים מגבשים קמפיין למאבק על עצמאות המערכת המשפטית

19.05.2019, 12:09 | ליטל דוברוביצקי

התארגנות עורכי דין למען עצמאות מערכת המשפט שנחשפה היום (א') ב"כלכליסט" מעוררת תגובות.

קראו עוד בכלכליסט

ראשי סיעת "אמונה במשפט", עורכי הדין יצחק נטוביץ ויוסי ויצמן, מותחים ביקורת על עוה"ד שיצאו בקול קורא ובהכרזה כי ישביתו את מערכת המשפט כמחאה על יוזמות החקיקה של הקואליציה המתגבשת.

ראשי סיעת "אמונה במשפט". מימין: עו"ד יצחק נטוביץ ועו"ד יוסף ויצמן ראשי סיעת "אמונה במשפט". מימין: עו"ד יצחק נטוביץ ועו"ד יוסף ויצמן ראשי סיעת "אמונה במשפט". מימין: עו"ד יצחק נטוביץ ועו"ד יוסף ויצמן

סיעת אמונה במשפט, המתמודדת בבחירות ללשכת עורכי הדין, פרסמה פוסט בפייסבוק בו נאמר בין היתר "הקולות שנשמעו הבוקר מקבוצת עורכי דין, צורמים ומעוררים תמיהה. כשם ששינויים במערכת המשפט יכולים להתבצע רק בהדברות וחוכמת מעשה, כך התמודדות עם יוזמות חקיקה למיניהן, לא יכולה להתבצע בכוחנות של איומי השבתה. סוגיית הפרדת הרשויות מורכבת ומסובכת. היא זקוקה למוח, לא לכוח".

עוד נכתב בפוסט כי "לא כל פסיקת בג"ץ, היא סירוס המשילות ופגיעה בממשלה. לא כל חקיקה בתחום המשפט, היא קץ הדמוקרטיה. תשתחררו מהפוזיציה ומהתגובות השבטיות. אין מערכת שחפה מטעויות ואין צדיקים רק בצד אחד של המאזניים. יש לנו מדינה אחת, ממשלה אחת ומערכת משפטית אחת. אנחנו - ציבור עורכי הדין רואים במערכת המשפטית, ובבתי המשפט בראשה, כבית שלנו. לא ניתן להרוס את המערכת המשפטית, אבל בה בעת ובאותה נשימה, לא ניתן לטייח ולהסתיר פגמים.

"יש מה לתקן במערכת המשפטית. אבל התיקון יכול להיעשות רק מבית, מבפנים, מתוך המערכת ולא ממבקשי נפשה. רק ציבור עורכי דין אמיצים וחזקים, רק לשכת עורכי דין בלתי תלויה ועצמאית, יהיו מסוגלים להביט לשופטים ולראשי מערכת המשפט בלבן של העיניים ולהאיר בפניהם פינות חשוכות ואפלות במערכת המשפטית. כי אנחנו באים בידיים נקיות ובעין טובה, במטרה לחזק את מערכת המשפט ולהשביח אותה. אין לנו אינטרסים זרים.

"אנחנו רוצים מערכת משפטית חזקה ועצמאית, אמינה ומדוייקת. מערכת קשובה לקולות העולים מהשטח ולא מערכת שמתבצרת בשגיאותיה מול המערכת הפוליטית. הקולות שנשמעו הבוקר מקבוצת עורכי דין, צורמים ומעוררים תמיהה. כשם ששינויים במערכת המשפט יכולים להתבצע רק בהדברות וחוכמת מעשה, כך התמודדות עם יוזמות חקיקה למיניהן, לא יכולה להתבצע בכוחנות של איומי השבתה".

היום חשף "כלכליסט" כי עשרות מבכירי עורכי הדין בישראל צפויים להיפגש מחר (יום ב') בשעות אחר הצהרים במשרד גולדפרב זליגמן על מנת לגבש קמפיין לא מתפשר של הגנה על מערכת המשפט. מדובר בהתארגנות של ציבור רחב של עורכי דין מהשורה הראשונה, שמרגישים שהמהלכים הנוכחיים מובילים לפגיעה באושיות הדמוקרטיה והחברה הישראלית ולא מדובר במהלך פוליטי של ימין או שמאל.

"אנחנו מתארגנים לקמפיין ממושך והדרגתי. הפעולות שנשקלות כוללות הקמת משמר פיזי של עשרות עורכי דין סביב בית המשפט העליון תחת הסיסמא: ״תצטרכו לעבור אותנו!״, כך ציין עו"ד גיא גיסין, שישתתף בפגישה מחר שזימן ויזם עו"ד צביקה בר נתן, שותף וראש מחלקת ליטיגציה מסחרית ובינלאומית במשרד גולדפרב-זליגמן.

בין עוה"ד המוחים:(מימין) יוסי בנקל, צביקה בר נתן וברק טל , צילומים: אוראל כהן,עמית שעל, אופיר אייב בין עוה"ד המוחים:(מימין) יוסי בנקל, צביקה בר נתן וברק טל | צילומים: אוראל כהן,עמית שעל, אופיר אייב בין עוה"ד המוחים:(מימין) יוסי בנקל, צביקה בר נתן וברק טל , צילומים: אוראל כהן,עמית שעל, אופיר אייב

"במאבק על ליבת הערכים של כולנו"

 

עוד נודע כי נפתח חשבון בנק אליו מוזרמות תרומות מעורכי דין ומשרדים על מנת לממן את הקמפיין ועד כה נאסף בחשבון סכום לא מבוטל. עו"ד צביקה בר נתן, יוזם המהלך הנוכחי ציין כי ״אנחנו במאבק על ליבת הערכים של כולנו. אם לא נגן בתוקף על מערכת שלטון החוק ועל ערכי היסוד שלנו כדמוקרטיה ליברלית איש לא יעשה זאת. אין מדובר פה על ימין ושמאל, ולחלוטין לא מדובר במאבק של אוהדי השלטון הנוכחי או מתנגדיו.

"המאבק הזה נטול גוון פוליטי והוא צריך להיות משותף לכל האזרחים אשר המדינה הזו יקרה להם. אנו מכירים בלגיטימיות של השלטון, אך שוללים בתוקף את הלגיטימיות של מעשים ופעולות שנועדו, בחסות החוק, למוטט את שלטון החוק, וזאת מתוך צרכים אישיים ופופוליסטיים. ככל שזה תלוי בנו - הדבר לא יקרה ולא ניתן לכך יד. בדרך העקלקלה הזו, המבקשים למוטט את שלטון החוק יפגשו חזית מאבק אחידה ואיתנה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
חסינות לדמוקרטיה. לא לביבי. ליכוד כן. פשיזם לא. כנסו..
חסינות לדמוקרטיה ולא לביבי. ליכוד כן, פשיזם לא. הליכוד לא צריך את החרפה הזו, בגין אמר "יש שופטים בירושלים" והיה דמוקרט, הליכוד היא תנועה דמוקרטית ולא פשיסטית ואנו לא ניתן להרוס אותה. בפשיזם מעלימים אנשים, הורגים בני אדם, כולאים אנשים, הליכוד היא תנועה שהביאה שלום ולא תהפוך את ישראל לדרום קוראה או למשטר אפל אחר. קומו כולם והתנגדו לכך!!
ליכודניק  |  20.05.19
4.
אירועי טרום חורבן
ועל פושע כי גדול וחבר מרעיו ואין שופאים בשער העיר ועשה המלך הרע בעניי ה' ותכה בהם יד אלוהים כי רבו וחזקו רשעים ומתי מעט צדיקין כי ירדפו בידי רשעים וממזרח צפונה וממזרח דרומה תיפתח הרעה ונותן סימנים בידיי במבנים וממלט נפשו יברח תרשישה היא ארץ הדנאי בואך ים תרשיש ומעבר עמודי הרקולס ומילטו נפשם צדיקין וצרפו עלייהם רשעים בערמה
היסטוריה חוזרת  |  19.05.19
3.
מדוע שרק צד אחד יסחט באיומים?
אחרי שהתגלה לנו ע"י עורכי הדין המלומדים שלגיטימי לסחוט את הממשלה באיומי השבתת מערכת המשפט כדי שהממשלה תשנה את החלטתה ותשביע את רצונם של עורכי הדין שמאימים, אז ודאי לגיטימי גם שעורכי הדין שדעתם מנוגדת יאימו גם הם בהשבתה עד לכניעה להם דוקא, ומדוע שהצבור הרחב לא יצטרף גם הוא לנורמה החדשה של איומים בהשבתת מערכת המשפט? הרי ההצעה של עורכי הדין היוזמים לעשות שרשרת פיזית שתסכל את פעולת בית המשפט העליון יכולה להיות מיושמת ע"י בריונים מן השורה. בשביל להגשים את התכנית האלימה הזאת לא צריך תאר במשפטים.
חרב פיפיות  |  19.05.19
לכל התגובות