אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השקט שנשאר: סיכום אחרון בהחלט לאירוויזיון צילום: Sebastian Scheiner

השקט שנשאר: סיכום אחרון בהחלט לאירוויזיון

כולם יודעים שההולנדי זכה והישראלי בכה. אבל מה עוד עשה האירוויזיון לישראל? סיכום אחרון בהחלט

20.05.2019, 08:06 | מאיה נחום שחל

אירועי האירוויזיון היו אפופים בשורה ארוכה של סימני שאלה בחודשים האחרונים - המימון, הריבים עם האוצר, האיומים הביטחוניים ואימת ה־BDS - אבל כל אלה התפוגגו במוצאי שבת במופע שהיה אחד האירועים המרהיבים והמהוקצעים שידעה ישראל בשנים האחרונות. רגע אחרי שהתפוגגו עננות העשן והקונפטי, "כלכליסט" מסכם מה היה לנו כאן.

קראו עוד בכלכליסט

ההפקה

54 ימים לקח להקים את מתחם האירוויזיון, אבל רק 96 שעות יידרשו לפרק אותו. ההפקה עלתה 130 מיליון שקל - 25 מיליון שקל יותר מההוצאה של פורטוגל אשתקד, אבל 6 מיליון שקל פחות מזו של אוקראינה לפני שנתיים, כך ש"כאן11" לא חרגו מהסטנדרט.

בסוף כל הריבים והאיומים הממושכים, המדינה תרמה רק כ־6 מיליון שקל מהתקציב שהופנו לטובת אבטחה. נותנת החסות הראשית MyHerritage הוסיפה עוד כ־16 מיליון שקל.

ההכנסות מהאירוע, לעומת זאת, עמדו על כ־20 מיליון שקל בלבד - 15% מגובה ההוצאות.

נטע ברזילי מציגה את זוכה אירוויזיון 2019, דנקן לורנס ההולנדי, שלשום בגני התערוכה. שבר שיאי רייטינג, צילום: Michael Campanella נטע ברזילי מציגה את זוכה אירוויזיון 2019, דנקן לורנס ההולנדי, שלשום בגני התערוכה. שבר שיאי רייטינג | צילום: Michael Campanella נטע ברזילי מציגה את זוכה אירוויזיון 2019, דנקן לורנס ההולנדי, שלשום בגני התערוכה. שבר שיאי רייטינג, צילום: Michael Campanella

תל אביב

30 מיליון שקל הוציאה העיריה על שבוע החגיגות, ולהערכתה כ־10,000 תיירים הגיעו אליהן.

את כפר האירוויזיון פקדו חצי מיליון מבקרים במהלך השבוע, ועוד כמיליון רק באירועי הלילה הלבן של יום חמישי. תפוסת המלונות בסוף השבוע האחרון עמדה על יותר מ־90%, ומעל 600 אלף מנות נמכרו בדוכני המזון בכפר.

הנציג הישראלי

"אני רק רוצה להגיד תודה. תודה לכל מי שתמך בי, בישראל ובאירופה, באולם ובבית, ריגשתם אותי מאוד". כך אמר אתמול ל"כלכליסט" קובי מרימי, יום לאחר גמר האירוויזיון ששבר את שיא הרייטינג של "כאן" - 1.5 מיליון ישראלים צפו בביצוע של מרימי, שהסתיים בפרץ דמעות.

אלה היו דמעות של פריקת מתח?

"הן היו דמעות של התרגשות. אני מרגיש שלגמרי ניצחתי. עמדתי על הבמה הגדולה בעולם, ייצגתי את ישראל בכבוד והגשמתי חלום".

מרימי. "בכיתי כי הגשמי חלום", צילום: Sebastian Scheiner מרימי. "בכיתי כי הגשמי חלום" | צילום: Sebastian Scheiner מרימי. "בכיתי כי הגשמי חלום", צילום: Sebastian Scheiner

הרייטינג

 

200 מיליון איש צפו במשדר ברחבי העולם, מתוכם 1.3 מיליון ישראלים בממוצע (38% רייטינג). שיא הצפייה במשדר - הביצוע של מרימי - גרף 45%.

אף שמרימי הגיע למקום ה־23 (מתוך 26) בלבד, הוא יכול להתנחם בכך שלפחות ברייטינג המקומי הוא הביס את דנקן לורנס ההולנדי, שרגע הכתרתו כמנצח הגדול גרף 30%, ואפילו את מדונה, שתצוגת הזיופים שלה זכתה ל־34% רייטינג.

המעריצים

מי שלא ראה את השמחה מאחורי הקלעים לא ראה שמחה מימיו. מאות אנשים מנופפים בדגלים, מחופשים, מאופרים, יודעים את כל מילות השירים ומתרגשים עד דמעות מכל נקודה.

"כל מה שאמרו לי על ישראל זה שיש פה רובים וצבא, ועפים כאן טילים. אבל זה אחרת משדמיינתי", אומר אנצו מטוסקנה, בלוגר ממועדון המעריצים האירופי של האירוויזיון שפקד כל תחרות מאז 2002.

לדברי האנס, חובב אירוויזיון משווייץ, "תל אביב היא כמו בועה וגם האירוויזיון הוא סוג של בועה. אז כששתי בועות נפגשות יש את ההגנה הכי טובה". נתראה בשנה הבאה באמסטרדם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות