אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עסקת המאה יוצאת לדרך: סדנה כלכלית לעידוד השקעות בפלסטינים צילום: גטי אימג'ס

עסקת המאה יוצאת לדרך: סדנה כלכלית לעידוד השקעות בפלסטינים

הבית הלבן הכריז על חלקה הראשון של תוכנית השלום במזרח התיכון, שיכלול סדנה לעידוד השקעות ברשות הפלסטינית, בעזה ובאזור. הסדנה תתקיים בחודש הבא בבחריין בהשתתפות שרי אוצר ואנשי עסקים בכירים. "חזון שיציע לפלסטינים הזדמנויות חדשות למימוש מלוא הפוטנציאל"

19.05.2019, 22:39 | ynet
"שגשוג לשלום": הבית הלבן הכריז הערב (א') על חלקה הראשון של תוכנית השלום במזרח התיכון, שיכלול "סדנה" כלכלית לעידוד השקעות הון ביהודה ושומרון, עזה והאזור. הסדנה תתקיים בבחריין ב-25 וב-26 ביוני בהשתתפות שרי אוצר ומנהיגים עסקיים גלובליים ומקומיים.

קראו עוד בכלכליסט

סדנת "שגשוג לשלום", כך היא נקראה בהודעה הרשמית של הבית הלבן וממלכת בחריין, תעסוק בהגברת השקעות וביוזמות פוטנציאלית שצפויות להתאפשר בעקבות הסכם שלום עתידי שייחתם במסגרת "עסקת המאה" האמריקנית.

"הסדנה תאפשר דיונים על חזון ומסגרת מעשיים ושאפתניים לעתיד משגשג עבור העם הפלסטיני והאזור כולו", נכתב בהודעה המשותפת. "אם הוא ייושם, יש לחזון פוטנציאל לשנות חיים באופן קיצוני ולהוביל את האזור בדרך לעתיד בהיר יותר".

ג'ארד קושנר, יועצו וחתנו של הנשיא שמוביל את העיסוק בתוכנית השלום האמריקנית, אמר: "אנו מצפים לדון עם אנשי עסקים מכל רחבי האזור והעולם כדי לבנות קונצנזוס סביב הצעדים הטובים ביותר שהקהילה הבינלאומית יכולה לנקוט כדי לפתח את הבסיס לעתיד משגשג. העם הפלסטיני, יחד עם כל האנשים במזרח התיכון, ראויים לעתיד עם כבוד והזדמנות לשפר את חייהם".

טראמפ וקושנר, צילום: רויטרס טראמפ וקושנר | צילום: רויטרס טראמפ וקושנר, צילום: רויטרס

הוא הוסיף: "התקדמות כלכלית תושג רק עם ראייה כלכלית מוצקה ואם ייפתרו יסודות הליבה הפוליטיים. אנו מצפים להציג בקרוב את החזון שלנו בנוגע לדרכים לגישור על הנושאים הפוליטיים".

שר האוצר האמריקני, סטיב מנוצ'ין, אמר: "אני מצפה לדיונים החשובים האלה על חזון שיציע לפלסטינים הזדמנויות חדשות ומלהיבות למימוש מלוא הפוטנציאל שלהם. הסדנא תמשוך מנהיגים מכל רחבי המזרח התיכון כולו כדי לקדם את הצמיחה הכלכלית ואת ההזדמנות עבור האנשים באזור החשוב הזה".

הסדנה תתמקד בארבעה נושאים מרכזיים: תשתיות, תעשייה, העצמה והשקע בהון האנושי ורפורמות ממשלתיות. הסדנה תנסה להתעלם מהנושאים הפוליטיים הרבים שהפכו את השלום במזרח התיכון לחמקמק. נושאים כמו קיומה של מדינה פלסטינית, מעמדה של ירושלים, צעדי הביטחון שישראל תנקוט ועוד. בשל כך יוזמנו לסדנה שרי אוצר של מדינות, אך לא שרי חוץ, יחד עם אנשי עסקים.

סטיבן מנוצ סטיבן מנוצ'ין | צילום: רויטרס סטיבן מנוצ

גורם בממשל טראמפ אמר לרשת CNN כי "אנחנו מכירים בכך שזה צריך ללכת יחד עם התוכנית המדינית, אבל זו תהיה ההזדמנות הראשונה להציג פרטים על התוכנית הכלכלית". הוא הוסיף כי זו תהיה הזדמנות להראות לישראלים, לפלסטינים וללבנונים כי "מנכ"לים דואגים להם ורוצים להשקיע באזור".

בראש המיזם עומד קושנר, שפועל מאז תחילת כהונת טראמפ על "עסקת המאה" בין ישראל לפלסטינים. יחד איתו פועל רבות בנושא השליח האמריקני המיוחד למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט.

קושנר החליט לקרוא למפגש סדנה ולא ועידה או פסגה בעקבות התגובות שקיבל מגורמים שונים שהוזמנו, כולל גורמים פלסטיניים. "תחשבו כמה כסף מוציאים עכשיו על כדורים", אמר הגורם. "תחשבו כמה טוב היה יכול להיות אם היו משקיעים את הסכומים האלה על תשתיות והון אנושי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
קדחת, זה מה שיתקבל מעסקת המאה
הפלסטינים לא יוותרו על זכות השיבה ולא על מדינה פלסטינית, כולל העיר העתיקה והר הבית. זהו בעצם שורש הסכסוך, המונע הסכם שלום מאז ומתמיד. למעשה, טוב להם שכך המצב, הסכסוך שם אותם על המפה, העולם מתייחס אליהם באהדה רבה, האנטישמיות גואה בכל רחבי תבל, החמאס מציק לישראל כל העת, ע"י מעשה טרור וירי טילים ועוד... עסקת המאה? עוד כישלון צורם צפוי לאמריקאים, בניסיונם להשכין שלום באזור.
גבי  |  20.05.19
7.
אף משקיע לא ישקיע במקום כל עוד הוא שורץ בטרוריסטים
...ההשקעה היחידה שטובה למקום כזה זה מפעל נשק...זהו...אף משקיע סביר לא ישקיע באיזור ששורץ קרבות כל שני וחמישי...לפני ההשקעות צריך להעיף את חמאס ושאר הטרוריסטים ולחנך מחדש את הדור החדש להפסיק את השנאה העיוורת. בלי חינוך מחדש לערכים אין תקווה לתכנית הזאת...
אישש  |  20.05.19
לכל התגובות