אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרן ליברטאד של המוסד מרחיבה את תחומי ההשקעה צילום: אלכס קולומויסקי

קרן ליברטאד של המוסד מרחיבה את תחומי ההשקעה

הקרן, שנועדה לאתר מיזמים שימושיים לצורכי ארגון הביון, תחפש סטארט-אפים בתחומים כרחפנים, פינטק, בלוקצ'יין וערים חכמות; כשנחשפה הקרן ב-2017 עמד סכום ההשקעה על עד שני מיליון שקל לחברה, ועתה נראה שהיקף ההשקעה הפך דינמי יותר בהתאם לחברה

21.05.2019, 07:02 | מאיר אורבך

ליברטאד, הקרן לחדשנות טכנולוגית של המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים, חושפת שורה של תחומי עניין חדשים והרחבה של היקף ההשקעות.

קראו עוד בכלכליסט

הקרן, שהוקמה ביוני 2017, כגוף אסטרטגי של המוסד שנועד לתמוך בבניין כוח טכנולוגי ויצירת שת"פ עם התעשיה הישראלית, משקיעה בחברות בשלבי השקעה ראשונים - שלב הפרה סיד (Pre Seed), בו גובה השקעה המשוער בשוק הוא עשרות אלפי דולרים, ועד השקעה בסבב ראשון, כמיליוני דולרים בודדים.

קרן Libertad ליברטאד - המוסד , צילום: youtube קרן Libertad ליברטאד - המוסד | צילום: youtube קרן Libertad ליברטאד - המוסד , צילום: youtube

הקרן אינה חושפת במי השקיעה, אך נמסר שקיבלה מאות פניות של יזמים ישראלים וזרים שנבחנו ע"י מומחי המוסד על פי ערכיות הטכנולוגיה, היתכנות מימושה והתאמתה לצורכי הארגון. חשוב לציין שבשונה מקרנות הון סיכון אחרות - הקרן של המוסד רק מקבלת אישור להשתמש בטכנולוגיה כרצונה, ללא נטילת אחזקות כלשהן במיזמים (Equity Free), ללא הטלת מגבלות על ה-IP שפותח וללא החזר תמלוגים.

בנוסף, ההתקשרות עימה מתבססת על השקעה ללא פגיעה בחלקם של היזמים ובעלי המניות, ולא מעניקה לה זכויות כלשהן באשר לפיתוחים שיבוצעו לאחר תום תקופת המו"פ. כשנחשפה פעילות הקרן לראשונה הסכום שציינה עמד על כ-2 מיליון שקל לחברה, אך לפי ההערכה כיום, טווחי ההשקעות שלה משתנים הן להשקעות קטנות יותר והן למשמעותיות יותר.

הקריטריונים המשמעותיים למוסד מעבר לטכנולוגיה רלוונטית, היא איכות הצוות והרמה הטכנולוגית של החברה. לשותפי החברה או לבעלי המניות שלה אין משמעות מבחינתו. חשוב לציין שגם המוסד וגם החברות אינן חושפות את ההשקעות, וחשיפת מעורבות של קרן המוסד בחברות סטארט אפ נעשת רק לאחר חתימה על כתב סודיות. בדומה לקרנות תאגידיות אחרות היא אינה מגייסת כסף חיצוני ונסמכת לחלוטין על תקציב הארגון. הצלחת ההשקעות של הקרן הביאה לאפשרות להרחיב את תחומי הפעילות שלה. גם בשנתיים האחרונות השקיעה הקרן בתחומים נוספים מעבר לתחומים הבסיסיים.

ראש המוסד, יוסי כהן, צילום: אלכס קולומויסקי ראש המוסד, יוסי כהן | צילום: אלכס קולומויסקי ראש המוסד, יוסי כהן, צילום: אלכס קולומויסקי

בין התחומים שבמרכז עניינה של הקרן: פינטק, רובוטיקה, מיכון יכולות של מדע הנתונים (Data Science), רחפנים, איפיון אישיות מרחוק, קציר אנרגיה, ביג-דאטה, עיבוד שפה טבעית, הדפסה וסריקת תלת ממד, טכנולוגיות לעיר חכמה, יכולות ניתוח ועיבוד קול, בינה מלאכותית, למידת מכונה, ביולוגיה סינתטית, בלוק'ציין, פרטיות-מקוונת מושלמת (perfect online privacy) ועוד. הקרן תבחן את הפניות ותשקיע בחברות שיימצאו מתאימות כמחדשות טכנולוגית ורעיונית, וכאלה שיכולות להמשיך ולהתפתח כחברה עצמאית בשוק האזרחי.

ראש קרן ליברטאד: "החלטנו להרחיב את תחומי העניין של הקרן ולהיפתח לשורה רחבה של טכנולוגיות. בשנתיים שחלפו קיבלנו מספר רב של פניות. כל חברה שפנתה אלינו נבדקה, בדגש על החדשנות הטכנולוגית שהיא מציעה, איכות הצוות שמוביל אותה והפוטנציאל ההדדי של השת"פ עמה. ביצענו מספר השקעות אסטרטגיות ואיכותיות מאוד, ואנחנו כבר רואים את התועלות שהן מניבות למוסד. כעת אנחנו קוראים לעוד חברות ויזמים לפנות אלינו ואנחנו נשמח לשתף פעולה עם היזמים הנכונים".

גורם בקרן ליברטאד הוסיף: "היזמים שאנחנו עובדים איתם מרוצים מאוד. עובדה כי חברות שסיימו אצלנו סיבוב ראשון של השקעה פנו אלינו שוב לקבלת השקעות המשך. בנוסף, הם ממליצים על הקרן ומפנים אלינו עמיתים שלהם באקוסיסטם. חלקם גם מפנים אלינו את משקיעי ההמשך שלהם כדי שיוכלו להתייעץ ברמה של משקיע מול משקיע.

"הקרן מקבלת מאות פניות בשנה, ומתייחסת לכולן. מספר החברות בהן השקיעה קרן ליברטאד הולם קרן בסדר הגודל שלה בשוק. בסופו של דבר כשמגיעה אלינו חברה עם צוות מבריק שיכול לממש רעיון פורץ דרך, ליברטאד בוחרת להשקיע בה. הייעוד של הקרן הוא לבצע את ההשקעות הטובות ביותר לטכנולוגית המוסד ולאו דווקא את האקזיטים הגדולים ביותר".

בשנתיים שחלפו מאז הקמתה השקיעה קרן ליברטאד במספר חברות סטארט אפ ישראליות בתחומים שוברי שוויון, שיסייעו למוסד להתמודד עם האתגרים העתידיים. הקרן מקצה לחברות צוות ייעודי ששומר איתן על קשר ואת הטכנולוגיות שנמצאות בפיתוח בחברות הפורטפוליו שלה, היא מחברת לגורמים הרלוונטיים במוסד – דבר המאפשר לחברות לקבל משוב רלוונטי מקהל היעד שלהן.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות