אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התשובה של ההסתדרות לאסון הבנייה ביבנה: עוד ועדה, סיסמאות ישנות, ושביתה של חצי יום צילום: אבי מועלם

התשובה של ההסתדרות לאסון הבנייה ביבנה: עוד ועדה, סיסמאות ישנות, ושביתה של חצי יום

מספר ההרוגים בתאונות בנייה זינק מתחילת השנה ל-20; רק כעת, יותר מחצי שנה מאז נחתם ההסכם בין ההסתדרות למשרדי הממשלה במסגרתו הובטחו צעדים רבים לשיפור הבטיחות שלא יושמו - היא נזכרת להודיע על שביתה

20.05.2019, 20:50 | בילי פרנקל
בזמן שענף הבניין המדמם ממשיך לגבות את חייהם של העובדים באתרים, עם זינוק בשיעור ההרוגים ל-20 מתחילת 2019 - ההסתדרות נזכרה להתעורר היום (ב') ולהודיע ביחד עם נציגי הקבלנים על צעדים, בהם הדממה של כחצי יום של אתרי הבנייה ברחבי הארץ והקמת מטה בטיחות משותף.

קראו עוד בכלכליסט

הכרזה זו מגיעה לאחר שחלפה למעלה מחצי שנה מאז שנחתם בקול תרועה ההסכם בין ההסתדרות למשרדי הממשלה ונציגי הקבלנים, במסגרתו הובטחו צעדים רבים לשיפור הבטיחות בענף, המוביל בפער ניכר מבחינת שיעור ההרוגים והפצועים כתוצאה מתאונות עבודה.

פועלי בניין , צילום: cegoh פועלי בניין | צילום: cegoh פועלי בניין , צילום: cegoh

ההסכם נחתם בזמנו בתום דרמה קטנה, בה איים יו"ר ארגון העובדים דאז, אבי ניסנקורן, כי בכוונתו לפתוח בשביתה כללית במשק, אלא אם רשימת הדרישות שהציב לשיפור הבטיחות בענף יתקבלו במלואן. לבסוף הוא נחתם שעות ספורות לפני השעה חצות, אז האיום אמור היה להתממש.

כבר אז נשמעו קולות ביקורת, בין השאר על סעיפי ההסכם או השאלה אם בכלל ייושם. ואכן, כמעט אף צעד הכלול בהסכם לא יושם במלואו וכלשונו, אם בכלל. למעשה, רוב הצעדים שהובטחו - לא יצאו עוד לפועל.

כך למשל, טרם התווספו 60 תקנים למפקחי מינהל הבטיחות במשרד העבודה, וטרם נקבעו קריטריונים להגדלת מספר הבודקים המוסמכים של העגורנים. בנוסף, בהסכם הובטח לאמץ את התקן האירופאי לפיגומים באתרי הבנייה בתוך כחצי שנה, אבל לחצים של בעלי עניין הביאו לריכוך ההחלטה ונקבע כי הוא ייושם באופן הדרגתי, בטווח של שלוש שנים. דוגמה נוספת היא ההבטחה לתיקון החוק שיאפשר להבטיח את סמכויותיו של רשם הקבלנים לשלילת רישיונות מקבלנים, שטרם עבר. מאז ההסכם, נשללו רישיונותיהם של שני קבלנים בלבד.

רק עכשיו, יום לאחר התאונה האיומה שבה איבדו את חייהם ארבעה עובדים ושהביאה להצפת הנושא ביתר שאת לסדר היום - יו"ר ההסתדרות החדש, ארנון בר-דוד, ונשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ ראול סרוגו, הודיעו היום כי סיכמו על נקיטת צעדים לשיפור הבטיחות בענף.

השניים נועדו בבית ההסדרות ביחד עם גורמים מקצועיים נוספים. בתום הפגישה נמסר כי ביום חמישי הקרוב תתקיים הדממה בת חצי יום בכל אתרי הבנייה בארץ, במהלכה יתקיימו מפגשי הסברה, למידה וחידוד נהלים וכללי בטיחות בעבודה.

בנוסף הוחלט על הקמת מטה בטיחות משותף לשני הארגונים, שיפרסם בתוך כשלושה שבועות תכנית עבודה לשיפור הבטיחות בענף, לקדם הכשרות בטיחות למעסיקים ולעובדים, לערוך כנסי הסברה ולפעול מול הממשלה לקידום חקיקה להסדרת היבטי האחריות לבטיחות באתרים – לרבות אחריות מזמין העבודה, שאינה מוסדרת כיום.

מההסתדרות וארגון בוני הארץ נמסר כי "המקרים הטרגיים בענף הבנייה הם לא גזירה משמים. בשיתוף פעולה ניתן יהיה לצמצם באופן דרמטי את הנפגעים בתאונות העבודה באתרי הבנייה. על הממשלה, המעסיקים והעובדים לשלב ידיים על מנת להילחם במשבר הבטיחות בענף הבנייה".

עוד ציינו בהסתדרות, כי "הדיון התקיים בעקבות ריבוי תאונות עבודה באתרי בנייה שבהם קיפחו חייהם עובדים רבים ועל רקע משבר הבטיחות בעבודה בענף הבנייה בשנים האחרונות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
התשובה נמצאת כבר שנים למי שרוצה לשמוע אותה
חברת אינטל קיבלה על עצמה התמודדות כן התמודדות ברמה הכי גבוהה איך מתמודדים עם תאונות עבודה שלמדה את זה מצהל איך לתחקר אירוע ולהסיק מסכנות ולאכוף מסכנות זהו היא החברה הכי בטוחה שקיים בישראל (לא יודע בעולם) בנושא בטיחות נראה את ה"חכם" שמנסה לשחק בחוקי בטיחות יעוף רחוק מאוד וכף רגלו לא תנחת באינטל. אומנם יכול להיות זה מאיט את הקצב העבודה אבל מחזיר את מרבית העובדים הבית באופן הכי בטוח שקיים בישראל. זה הכול עניין ניהולי. כשאזרח ידרוש בכלים החוקים שברשותו שמדינת ישראל תעשה שינוי היא תשיג בדיוק כמו שהיא יודעת להגיע לחלל, להיות שיא החדשנות, שיא היזמות והרשימה גדולה מלהכיל כאן. הכוח האמיתי קיים אצל הלקוחות. כשלקוח ידע על מוות באתר בניה וכתוצאה מכך לא ירכוש דירה והבניין יהיה רווח רפאים אז הקבלנים יחשבו פעמים.
רם מנשה  |  22.05.19
5.
יש הרבה יותר תופעות מוות שאפשר למנוע שאינן צבעוניות ומזעזעות אך לא מטופלות
הרוגים זה כואב אבל מתעסקים באירועים צבעוניים כאשר ברקע יש תופעות ומקומות עם הרבה יותר הרוגים אבל לא מצולמים בריאליטי כמו התפרקות מנוף. הנה רק 2 דוגמאות: 1. כ 8,000 (שמונת אלפים הרוגי סיגריות מידי שנה.- טענת משרד הבריאות. 2. מאושפזים בבתי חולים שמתים והרבה משגיאות קרי תאונות עבודה - האובייקט הוא הנפגע) אירועים שבכלל לא מדווחים ומכובסים בתיקים האישיים על ידי "הצוות הרפואי" אירועי יומיומיים בעיקר במחלקות הפנימיות ובעיקר על האוכלוסייה המבוגרת.
יחזקאל  |  21.05.19
3.
הסתדרות
מדוע ההסתדרות עוסקת בבטיחות בעבודה? מי הסמיך אותה? מהם כישורי הפקידים של ההסתדרות? בטיחות בעבודה נתונה במלואה בידי הממשלה ושלוחותיה למשל המוסד לבטיחות וגיהות. או מכון התקנים. אבל כאשר הממשלה עוסקת בעיקר בשמירת השבת. שמירת הכשרות . חילוץ ראש הממשלה ושריו מאימת הדין. או מרכז הליכוד. אז לא מעניין אותם נושא שולי כמו בטיחות בעבודה. המתים הם ערבים או עובדים זרים או מצביעי נתניהו. ואנשים אלה חייהם זולים והם ברי תחליף.
אבי  |  21.05.19
לכל התגובות