אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הריביות על המשכנתאות עלו ורווחי מזרחי־טפחות זינקו צילום: עמית שעל

הריביות על המשכנתאות עלו ורווחי מזרחי־טפחות זינקו

הרווח הנקי של הבנק ברבעון הראשון עלה ב־7.8% ביחס לרבעון המקביל ב־2018, בעקבות הכניסה האגרסיבית לתחום האשראי לעסקים קטנים ובזכות תיק המשכנתאות, למרות בלימתו

21.05.2019, 08:41 | רחלי בינדמן

בנק מזרחי טפחות משאיר את פרשת העלמות המס מאחוריו ודוהר על צמיחת תיק האשראי והריבית על המשכנתאות. הרווח הנקי של הבנק ברבעון הראשון של השנה, שאת תוצאותיו פרסם אתמול הבנק, הסתכם ב־404 מיליון שקל - עלייה של 7.8% לעומת הרבעון המקביל בשנת 2018.

קראו עוד בכלכליסט

התשואה על ההון הגיעה ל־11.3% לעומת 10.3% ברבעון הראשון של 2018, ו־8.5% בשנת 2018 כולה - הפרשים אלו נובעים מההפרשות הגבוהות במסגרת החקירה בארה"ב שהגיעה לסיומה ב־2018 בקנס מופחת.

מנכ"ל בנק מזרחי אלדד פרשר. עלייה יפה ברווחים, צילום: עמית שעל מנכ"ל בנק מזרחי אלדד פרשר. עלייה יפה ברווחים | צילום: עמית שעל מנכ"ל בנק מזרחי אלדד פרשר. עלייה יפה ברווחים, צילום: עמית שעל

החקירה אמנם הסתיימה והקפאת הדיבידנדים שהבנק לקח על עצמו לפני שני רבעונים כבר לא רלבנטית. עם זאת, הבנק, בראשות המנכ"ל אלדד פרשר, החליט להשהות את חלוקת הדיבידנדים למשך רבעון נוסף ולחזור לחלק דיבידנדים - בשיעור של 40% מהרווח הנקי - רק בעבור רווחי הרבעון השני.

הכנסות המימון מפעילות שוטפת הגיעו ל־1.35 מיליארד שקל ברבעון - זינוק של 18.2% לעומת הרבעון המקביל אשתקד - כשהבנק, כמו גם הבנקים האחרים, נהנים מרוח גבית של עליית הריבית אשתקד.

בדו"ח מתייחסים לכך ששיעור העלייה בהכנסות הריבית גבוה מהעלייה בהיקפי הפעילות, כשהסיבה לכך היא השיפור במרווחי המימון.

במשכנתאות רשם הבנק זינוק של 12.9% בהכנסות המימון לעומת הרבעון המקביל, ואלו הסתכמו ב־403 מיליון שקל ברבעון, ועלייה של 13.3% ברווח ל־178 מיליון שקל. תיק המשכנתאות של הבנק הסתכם נכון לסוף הרבעון ב־127.3 מיליארד שקל - עלייה קלה של 1% בלבד לעומת סוף 2018 ועלייה של 5% לעומת הרבעון המקביל אשתקד.

הבנק החליט לפני שנתיים להפסיק את הצמיחה במשכנתאות, מה שיצר כר פורה למתחריו, ובהם בנק דיסקונט ובנק הפועלים, להסתער על התחום. שני האחרונים מנצלים את הבלימה של מזרחי בתחום ומציעים לא פעם - בעיקר ללקוחות שאינם לקוחות הבנק - ריביות אטרקטיביות יותר מאלו שמציע מזרחי.

מנגד, הבנק שם לו למטרה לצמוח באשראי העסקי, בדגש לעסקים קטנים ובינוניים. בהשוואה לסוף 2018, תיק האשראי לעסקים קטנים וזעירים צמח ב־3.5% במהלך הרבעון ל־19.6 מיליארד שקל, ורשם צמיחה של 14% לעומת הרבעון המקביל אשתקד.

מזרחי בחר בעסקים הקטנים והזעירים שכיום אין עליהם תחרות משמעותית מחוץ למערכת הבנקאית, להבדיל למשל מהעסקים הגדולים שנהנים מתחרות באשראי דרך שוק ההון.

הכנסות המימון מתיק האשראי לעסקים קטנים עלו ב־20.3% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ל־279 מיליון שקל, והרווח מהמגזר זינק ב־42.4% ל־104 מיליון שקל ברבעון לעומת הרבעון המקביל.

יחס היעילות של הבנק עמד על 58.1% - שיפור נוסף לעומת הרבעון המקביל אז עמד היחס על 59.1%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות