אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פס וכוכב: "אמריקן סטייל" סוקרת את אמריקה מבעד לבגדיה צילום: HOT8

פס וכוכב: "אמריקן סטייל" סוקרת את אמריקה מבעד לבגדיה

סדרת הדוקו "אמריקן סטייל" מציבה ראי לאקלים הפוליטי, החברתי והכלכלי באמריקה דרך הבגדים שהיא לובשת

21.05.2019, 09:17 | דנה קסלר

האופנה היא רק הפריזמה שדרכה מתבוננת "אמריקן סטייל", המיני־סדרה של CNN שמשודרת לאורך השבוע ב־HOT8 (ותשודר שוב במלואה בשבת), בשינויים שחוותה החברה האמריקאית, מהשפל הגדול ועד המסרים המקודדים במלתחה של מלניה טראמפ. בארבעה פרקים, שכל אחד מהם מוקדש לעשור־שניים משנות הארבעים ועד היום, היא בוחנת את האופנות המשתנות באמריקה ומציבה דרכן מראה היסטורית לאקלים הפוליטי, החברתי והכלכלי של האומה.

הסדרה סוקרת כיצד נולדו הטרנדים הללו, ואיך הם משקפים את אורח החיים והערכים של כל דור ודור, ותסמכו על CNN שהם לא מתקמצנים בפוטג'ים היסטוריים ובמרואיינים. מומחים ומומחיות ראשונים במעלה, ממעצבי אופנה איקוניים כמו דיאן פון פירסטנברג, דונה קארן, טומי הילפיגר, ג'פרי בנקס ואייזק מזרחי, דרך עורכי מגזינים ועד היסטוריונים של אופנה — כולם מנתחים את המשמעות של כל טרנד שהציבור האמריקאי אי פעם נכנע לו.

'ון וג'קי קנדי (מימין) ומלניה טראמפ בז'קט שעורר סערה. מלתחות שהשפיעו על ההיסטוריה | צילום: HOT8

במפעל אין חצאיות

שנת האפס של הסטייל האמריקאי, על פי הסדרה, היא מלחמת העולם השנייה. בתחילת שנות הארבעים היתה האופנה שם מאוד פשוטה ובסיסית. מי שעבר את המשבר הכלכלי של שנות השלושים סיגל לעצמו מנטליות של מחסור. נשים למדו לתפור בגיל צעיר והיו תופרות לעצמן בגדים. לפני המלחמה היתה אמריקה אומה של מעתיקנים, שחיקו את האופנה האירופית ככל שיכלו. אך עם תחילתה הכל השתנה.

וכשיש מחסור צריך להיות יצירתיים. אחת הדוגמאות המשעשעות ביותר לכך היא הנוהג של צעירות לצייר בעיפרון עיניים פס לאורך אחורי הרגל, שייראה כמו תפר הגרבונים, שהן נאלצו למסור לטובת המאמץ המלחמתי. בזמן המלחמה נשים אמריקאיות יצאו לראשונה לעבודה. רבות מהן החלו לעבוד במקצועות שנחשבו עד אז לגבריים, וכשעובדים במפעל אי אפשר ללבוש חצאיות מסתובבות. העצמאות והעוצמה החדשות של נשות אמריקה התבטאו לא רק במה שהן לבשו, אלא גם באופן שבו הן התנהלו ותפסו את עצמן. מנגד הצמיחה הוליווד בשנות הארבעים כוכבות זוהרות, שהשפיעו על האופן שבו נשים אמריקאיות רצו להיראות ולהתלבש.

מג'קי קנדי ועד קארי ברדשו

אפשר לומר שבשנות הארבעים נולד הסטייל האמריקאי. יחצנית־העל אלינור למברט ארגנה את שבוע האופנה האמריקאי הראשון בניו יורק בזמן המלחמה, ולפתע מעצבי אופנה אמריקאים, שעד אז היו אנונימים לחלוטין, הפכו לשמות לוהטים. המעצבת האמריקאית קלייר מקארדל נחשבת עד היום לממציאת אופנת הספורט — הלוק שהפך ללוק הכל־אמריקאי הראשון. באיזשהו שלב במהלך הקריירה שלה היא החליטה להפסיק לנסוע לשבועות אופנה באירופה ולקדש את המטרה שלה — לייצר אופנה אמריקאית מקורית.

אחרי המלחמה הגיעה תקופת השגשוג הכלכלי של שנות החמישים. אמריקה הפכה לאומה של צרכנים והסטייל האמריקאי השתלט על העולם כולו. הפרקים הבאים בסדרה סוקרים את כל העשורים שיבואו לאחר מכן, עד לימינו אנו, כולל ניתוח מעמיק של הלבוש של כל אייקוני הסטייל הגדולים של כל עשור, מג'קי קנדי, דרך מדונה ועד בנות "סקס והעיר הגדולה", והתבוננות על תת־תרבויות נוער אמריקאיות פופולריות לאורך ההיסטוריה.

המסר של הסדרה הוא ששום תלבושת היא לא במקרה. כל בגד, כל אקססורי, כל נעל וכל תסרוקת נושאים איתם מסר. ואחרי צפייה בסדרה אי אפשר שלא לחשוב יותר לעומק איזה מסר אנחנו מעבירים כשאנחנו שולפים חולצה מהארון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות