אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדוע יום המסחר השלישי של השבוע בבורסת ת"א נפתח בעיכוב? צילום: אוראל כהן

מדוע יום המסחר השלישי של השבוע בבורסת ת"א נפתח בעיכוב?

יום המסחר היה אמור להיפתח כסדרו, אך "מחלה" מסתורית של עובד עיכבה את הפתיחה בשלוש שעות וחצי. מצד אחד הוועד טוען כי זו אשמת ההנהלה שמצידה מפנה את האשמה בחזרה אליו, והמשקיעים? מבולבלים. "כלכליסט" עושה סדר בבלאגן

21.05.2019, 12:48 | רחלי בינדמן

יום המסחר השלישי של השבוע בבורסת תל אביב היה אמור להיפתח כסדרו, אך "מחלה" מסתורית של עובד עיכבה את הפתיחה בשלוש שעות וחצי. מצד אחד הוועד טוען כי זו אשמת ההנהלה שמצידה מפנה את האשמה בחזרה אליו, והמשקיעים? מבולבלים. "כלכליסט" עושה סדר בבלאגן:   

קראו עוד בכלכליסט

מדוע אין מסחר בבורסה?

  • לפי הטענה הרשמית של הבורסה, מפעיל המחשב שהיה אמור להיות במשמרת הלילה חולה ולכן לא הוכנה התשתית המתאימה לסליקה ונוצר עיכוב שלא מאפשר את פתיחת המסחר בזמן - 9:00 בבוקר.

  • לפי הטענה הלא רשמית, במשך שנים מפעילי המחשב ידעו להסתדר מצויין כשמפעיל חולה. פתאום שעה לפני המשמרת נזכר המפעיל להודיע שהוא חולה ולא ניתן למצוא לו מחליף. טענת ההנהלה - מדובר בשביתה איטלקית פרועה בתגובה להשהיית שלושה חברי וועד על ידי המנכ"ל איתי בן זאב. הוועד מצידו טוען כי מכיוון שלפני 4 חודשים ההנהלה החליטה להוריד את כמות המפעילים (שנהנים מתגמול מוגדל של 300%) במשמרת משניים לאחד, אין גיבוי כנדרש בעת מחלה.

האם נגרם נזק כלכלי?

בשלב זה עדיין לא נגרם נזק כלכלי. בהנהלת הבורסה פועלים להשלים את הפעולות הנדרשות שיאפשרו את פתיחת המסחר במקום המפעיל שלא הגיע והמסחר אמור להתקיים ולאפשר לפעילים למכור ולקנות מניות. לפי העדכון האחרון, המסחר בניירות ערך צפוי להיפתח בשעה 13:15 - עיכוב של שלוש שעות וחצי. 

במדיה ולא יתקיים מסחר בבורסה, עלול להיווצר משבר נזילות לחברות המקבלות מימון דרך הבורסה, לפגוע בהשקעות של כספי החוסכים בקרנות הפנסיה והמשקיעים בקרנות הנאמנות, בין היתר בגלל עיכוב בתגובה לאירועים מקרו כלכליים והתרחשויות בבורסות העולם. כמובן שכבר כעת נגרם נזק תדמיתי כשמשקיעים בחו"ל רואים שבגלל סכסוך עובדים אין אפשרות לסחור בישראל.

מנכ"ל ה בורסה איתי בן זאב, צילום: תומי הרפז מנכ"ל ה בורסה איתי בן זאב | צילום: תומי הרפז מנכ"ל ה בורסה איתי בן זאב, צילום: תומי הרפז

מה טיב הסכסוך בין הוועד להנהלה?

  • טענת ההנהלה: ההנהלה לא רואה צורך בפעילות של שני מפעילי מחשב במשמרת לילה הנהנים מתגמול שעות נוספות גבוה. הלפני שנה קיבלה הנהלת הבורסה דוח ביקורת שחשף התנהלות בעייתית של שני מפעילי מחשב שדיווחו לכאורה על שעות נוספות שמקנות תשלום מוגדל למרות שבחלק מהשעות היו בכלל בפגישות כחברי וועד. העובדים מנסים לסכל את הנפקת הבורסה ולפגוע בפעילותה השוטפת כדי לשפר עמדות למרות שתנאי ההסכם הקיבוצי עמם הוסכמו ונחתמו כבר לפני שנתיים.

 

  • טענת העובדים: החזקת מפעיל מחשב אחד פוגעת בתקינות המסחר ובעבודה השוטפת במקרה שהעובד חולה ויש להחזיר את המצב הקודם של שני מפעילים במשמרת. הבורסה מנסה להעסיק עובדים במיקור חוץ ולפגוע בכך בעובדים הקבועים שלה.

 

מי צודק?

האמת היא תמיד במקום טוב באמצע. העובדים חוששים ובצדק מהשינוי שעוברת הבורסה שהפכה לגוף הפועל למטרות רווח והנפקתה הצפויה תכניס משקיעים פרטיים שירצו שהבורסה תשפר את הרווחיות שלה, מה שעלול ללחוץ קיצוץ בהוצאות ופגיעה בתנאי העובדים. אבל, בהסתכלות ציבורית כשהאינטרס של המדינה הוא שהבורסה תצמח ותנפיק חברות חדשות ומחזורי המסחר יגדלו, לרווחת הכלכלה המקומית, לא ברור מדוע הוועד מנסה לסכל את תכניות ההנפקה של הבורסה שתקנה לעובדים עצמם 6% מהמניות שלה. ההנהלה התחייבה שתנאי העובדים לא ייפגעו, שלא יפוטרו עובדים, שהקביעות שלהם תישמר ושהבורסה תשביח את עצמה דרך הגדלת ההכנסות ולא דרך קיצוץ בשכר או בתנאי העובדים. מדובר בסופו של דבר בעובדים בעלי שכר גבוה מאד - כ-50 אלף שקל בממוצע בחודש עם תנאי קביעות, תוספות שכר שוטפות ותנאים נלווים מפנקים כמו חופשות בחו"ל וסבסוד קייטנות, כך שלא מדובר בעובדים חלשים שחרב הפיטורין על צווארם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות