אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נשיא מצרים א-סיסי דן עם בכירי נובל אנרג'י על הרחבת שיתופי הפעולה בתחום הגז צילום: איי אף פי

נשיא מצרים א-סיסי דן עם בכירי נובל אנרג'י על הרחבת שיתופי הפעולה בתחום הגז

בדיונים שהתקיימו בנושא לקחו חלק גם יו"ר נובל אנרג'י דיוויד סטובר, ושר הנפט המצרי טארק אל-מולה; א-סיסי מצוטט בדיווחים על המפגשים כמי ששואף לקדם את שיתופי הפעולה מול החברה. נובל אנרג'י פועלת בישראל קרוב ל-20 שנה ומחזיקה ב-25% ממאגר תמר ו-40% ממאגר לוויתן

21.05.2019, 17:34 | ליאור גוטמן

נשיא מצרים עבד אל־פתאח א־סיסי, קיים השבוע שורה של דיונים עם בכירי חברת נובל אנרג'י האמריקאית, במטרה לקדם שת"פ ופעולות מסחריות במצרים. כך, על פי דיווחים בתקשורת המקוונת המצרית. במפגשים לקחו חלק יו"ר נובל אנרג'י דיוויד סטובר ובכירים אחרים בחברה, שר הנפט המצרי טארק אל-מולה, והנשיא.

קראו עוד בכלכליסט

נשיא מצרים עבד אל־פתאח א־סיסי, צילום: בלומברג נשיא מצרים עבד אל־פתאח א־סיסי | צילום: בלומברג נשיא מצרים עבד אל־פתאח א־סיסי, צילום: בלומברג

נובל אנרג'י פועלת בישראל קרוב ל-20 שנה ומחזיקה כיום ב-25% ממאגר תמר ו-40% ממאגר לוויתן, בנוסף לשליש ממאגר אפרודיטה הקפריסאי. לנובל, ושותפתה העיקרית דלק קידוחים, יש שני חוזים חתומים מתחילת 2018 לאספקת גז מול חברת דולפינוס המצרית, לה מיוחס ייצוג של תעשיינים ממצרים. שני החוזים הם בהיקף מצרפי של כ-15 מיליארד דולר, ובכמות מצרפית של כ-64 מיליארד מ"ק גז טבעי.

החוזה הראשון כולל אספקה של כ-32 מיליארד מ"ק גז טבעי לאורך 10 שנים כבר מסוף 2019. החוזה השני הוא מול מאגר תמר, וגם שם מועד האספקה מתוכנן למהלך 2019, עם הבדל בולט: עד 2021 האספקה מתמר למצרים תהיה על בסיס עודפי היצע, ומ-2021 יחתמו הצדדים על הסכם כמויות קבוע ומחייב.

מנכ"ל נובל אנרג מנכ"ל נובל אנרג'י דיוויד סטובר מנכ"ל נובל אנרג

לפי הדיווחים בתקשורת המצרית, סטובר הדגיש את החשיבות שהם מייחסים למצרים ואת האפשרויות העסקיות שהיא מציעה, בוודאי לאור הרצון המצרי לפתח את הסקטור. סטובר כם הזכיר את היתרונות המקומיים, הן בפריסת התשתיות והן בכמות המאגרים שנמצאת בידי המדינה, לרבות מתקני הנזלה וייצוא של גז לשווקים זרים. א-סיסי מצוטט בדיווחים כמי ששואף לקדם את שיתופי הפעולה מול נובל אנרג'י.

בסיפא של הדיווח מוזכרים חוזי הגז שנחתמול מול מאגרי הגז הישראליים, כמו גם האחזקות המשותפות (בהיקף של כ-39%) שיש לנובל אנרג'י, דלק וחברות הגז הלאומיות המצריות בצנרת ההולכה שמחברת בין אל עריש לאשקלון. מדובר בצנרת הישנה שהייתה בזמנו בידיים של EMG, היא ספקית הגז המצרית, שהפסיקה את הזרמת הגז בתחילת 2011 בשל הפיכה שלטונית ושורת חבלות בצנרת ברחבי חצי האי סיני.

אז על אילו שיתופי פעולה מדבר א-סיסי? הדיווח אינו מפרט, אולם פרט לשני החוזים החתומים, שעוד יכולים לגדול בהיקפי הכמויות או תקופת החוזה, נובל יכולה לקדם מכירת גז ממאגר אפרודיטה הקפריסאי ללקוחות במצרים, או לטובת ייצוא גז למדינות אחרות, כמו גם השתתפות בחיפושי גז ונפט במדינה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות