אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרבות הגז: התביעה שגרמה לקובי מימון לעבוד לטובת הציבור צילומים: אוראל כהן, גלעד קוולרצ'יק

בלעדי לכלכליסט

קרבות הגז: התביעה שגרמה לקובי מימון לעבוד לטובת הציבור

מתביעה שהגישו השותפות במאגר תמר, ובהן ישראמקו של מימון, עולה כי חוזה הגז של חברת החשמל עם המאגר המתחרה לוייתן עלול לעלות לציבור עשרות מיליוני שקלים שלא לצורך. בלווייתן דחו את הטענות

22.05.2019, 06:52 | ליאור גוטמן

הקרב בין קובי מימון ליצחק תשובה, סיבוב נוסף: ממסמכי תביעה שהגישו לאחרונה שותפות במאגר הגז תמר לבית המשפט, ובהן ישראמקו של מימון, ושהגיעו לידי "כלכליסט", עולה טענה כי הציבור עלול לשלם עשרות מיליוני שקלים מיותרים בשל חוזה הגז של חברת החשמל עם מאגר לווייתן, שבו מחזיק תשובה ב־45% באמצעות דלק קידוחים. מי שחתומות על העתירה מלבד ישראמקו הן החברות תמר פטרוליום, דור גז ואוורסט – ארבעתן מחזיקות ב־53% ממאגר תמר. תשובה מחזיק במקביל ב־26% מתמר באמצעות דלק קידוחים.

קראו עוד בכלכליסט

מימין: קובי מימון ויצחק תשובה. בשותפות לווייתן טוענים בתגובה: "יש גז לכולם", צילומים: אוראל כהן, גלעד קוולרצ מימין: קובי מימון ויצחק תשובה. בשותפות לווייתן טוענים בתגובה: "יש גז לכולם" | צילומים: אוראל כהן, גלעד קוולרצ'יק מימין: קובי מימון ויצחק תשובה. בשותפות לווייתן טוענים בתגובה: "יש גז לכולם", צילומים: אוראל כהן, גלעד קוולרצ

באמצע אפריל עתרו הארבע לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד דלק, נובל אנרג'י וחברת החשמל, בבקשה לבטל או לכל הפחות להקפיא את חוזה הגז האחרון שנחתם בין חברת החשמל לבין שותפות לווייתן. מדובר בחוזה גז קצר טווח (כ־24 חודשים) שהיקפו עד כמיליארד דולר. לטענתן, חברת החשמל הפרה לכאורה את התחייבויותיה שלפיהן מי שיזכה במכרז הוא זה שייתן את המחיר הנמוך ביותר. לפי העותרות, מכיוון שהתמחור של שני המתמודדים היה זהה – 4.8 דולר ליחידת חום – חברת החשמל לא יכולה להעדיף צד אחד בנימוק שהוגש לטענתן רק בדיעבד – גיוון מקורות הספקים שלה (חברת החשמל רכשה עד היום רק מתמר).

לפי העותרות, ההסכם עם חברת החשמל הוא הסכם נקודתי (SPOT), "שבו הספק הזוכה אינו חייב לספק לחח"י את הגז ככל שאין לו כמויות זמינות, אולם חח"י מחויבת לפנות לאותו ספק לבקש ממנו את הכמויות הדרושות לה". ולכן, לתפיסת העותרות, ביום שתחל הזרמת הגז מלווייתן השותפות שם עלולה להעדיף בשבועות האספקה הראשונים לתת קדימות בהזרמת הגז דווקא ללקוחות ממצרים או מירדן, וזאת על חשבון חברת החשמל.

במקרה כזה, לפי העותרות, "חברת החשמל תפנה לרכוש כמות זו ממילא ממאגר תמר", שמוכרת לה כבר היום בתמחור גבוה (יותר מ־6 דולר ליחידת חום). כלומר, לפי העותרות, בתקופה הראשונית של ההזרמה מלווייתן חברת החשמל עלולה להידרש לרכש נקודתי קצר מועד מתמר ובמחיר גבוה שיתגלגל על הציבור. לפי ההערכות, מדובר בתוספת תשלום של 50–60 מיליון שקל.

בשותפות לווייתן דחו בתגובה את הטענות וטענו ש"יש גז לכולם". בסביבת לווייתן אמרו ש"אם כבר למישהו יהיה קושי לספק גז, זו דווקא שותפות תמר, בשל מגבלות הולכה בצנרת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות