אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האתגר של הקבוצה שמאחורי הקבוצה צילום: רויטרס

האתגר של הקבוצה שמאחורי הקבוצה

מאחורי קבוצת הצעירים שרצה או מזנקת על המגרש עומדת קבוצה הולכת וגדלה של נושאי תפקיד. עוד לפני אימון השחקנים עצמם, המאמן נדרש לייצר אחידות רעיונית, שותפות סוד ולכידות בצוות המקצועי. אחרת הוא מסתכן באובדן שליטה

22.05.2019, 10:09 | ניב נחליאלי

מאמנים ואנשי מקצוע מדגישים את החשיבות של "חדר הלבשה בריא": ביטוי המבטא קבוצה בעלת רמת לכידות גבוהה ושיתוף פעולה בין השחקנים שקריטי להצלחה על המגרש. כאשר מאמן "מאבד את חדר ההלבשה" משמע שהמאמן איבד שליטה על השחקנים ואין סיכוי שיצליח. המעניין הוא שמלבד חדר ההלבשה של השחקנים, יש במועדון עוד "חדרי הלבשה" שגם בהם חשובה מאוד הלכידות ושיתוף הפעולה כדי לייצר קבוצה מצליחה. עליהם פחות מדברים אבל הם חשובים לא פחות מחדר ההלבשה של השחקנים.

קראו עוד בכלכליסט

ברוכים הבאים ל"חדר ההלבשה המקצועי" של המועדון. אין בחדר הזה ספסלים עם שמות השחקנים, לא באמת מתקלחים שם אבל בעולם המודרני של משחקי הכדור הקבוצתיים גוברת החשיבות ללכידות ולשיתוף הפעולה בין חברי הצוות המקצועי. קחו קבוצת כדורגל מקצוענית צנועה ותמצאו בה מגוון אנשי מקצוע שפעם פשוט לא היו. למאמן ולעוזר מאמן הצטרפו עם השנים תפקידים כמו עוזרי מאמן נוספים, מאמן כושר, פיזיולוג, אנליסט, תזונאי, יועץ מנטלי או פסיכולוג ספורט, מאמן שוערים, אחראי על מצבים נייחים ומאמן לפיתוח הקואורדינציה. במועדונים קטנים חלק מאנשי המקצוע יבצעו מספר תפקידים במקביל אך עדיין מדובר בצוות משמעותי שנדרש לשתף פעולה. ברוב המקרים מדובר באנשים המגיעים מאסכולות מקצועיות שונות מאוד; האחד מתחום הפסיכולוגיה, השני מהתחום הפיזיולוגי והאחר בכלל פריק מחשבים ואנליזות.

בנוסף לכך, אנחנו כבר לא נמצאים בעידן של מאמן כושר שאחראי על הכושר במנותק מתרגילי כדור וכיום אנשי המקצוע נדרשים לחשוב ביחד, לתכנן ביחד, להיות מקצועיים בעולם התוכן שלהם וגם לקחת אחריות רחבה ו"ראש גדול" מבלי לפגוע בסמכויות של חבריהם לצוות. לכל אחד אגו מקצועי, ניסיון חיים ודעות מוצקות על החיים, על אימון ועל ניהול.

אנשי סודו של המאמן

עם כל אנשי המקצוע האלו האתגר של בניית צוות מקבוצת צעירים שמשחקת על המגרש יכול להראות פשוט יותר. ועוד לא דיברנו על ה"לבד" של המאמן ועל הצורך שלו בצוות מקצועי שאפשר להישען עליו, להתלבט ולשתף בדילמות מקצועיות. מדובר למעשה באנשי סודו של המאמן, שחייב להיות בעל אמון מלא בהם. לא בכדי אפשר לראות במועדונים מצליחים צוותי אימון שרצים זמן רב ביחד ומתורגלים בעבודת צוות טובה.

כך המצב באתלטיקו מדריד עם אנשי מקצוע בצוות של דייגו סימאונה, שרצים איתו שנים רבות ביחד ומייצרים קבוצה מצליחה ומלוכדת גם על המגרש. כך גם במנצ'סטר סיטי עם חיבור של פפ גווארדיולה לחדר ההלבשה הניהולי ואנשים שהוא מכיר וסומך עליהם בעיניים עצומות עוד מימי ברצלונה העליזים, כמו המנכ"ל פראן סוריאנו וצ'יקי בגיריסטיין המנהל הספורטיבי.

מאמן מנצ מאמן מנצ'סטר סיטי פפ גווארדיולה והצוות המקצועי חוגגים זכייה בגביע האנגלי, בשבוע שעבר | צילום: רויטרס מאמן מנצ

כמו בכל ארגון אין קסמים, וקשה לייצר לכידות על המגרש בהיעדר לכידות מאחורי הקלעים. כמו בכל מקום עבודה, מלחמות בין מחלקות פוגעות במוצר או בשירות שמסופק ללקוח. בכדורגל "המוצר" רגיש מאוד למלחמות בין מחלקות, כיוון שמדובר בחבר'ה צעירים שנמצאים באור הזרקורים, עסוקים במיקסום הכנסה בקריירה קצרה, ובעלי נטייה טבעית לחשיבה אינדיבידואלית.

כל שחקן ידקלם את חשיבות עבודת הצוות, אבל אם המועדון לא מתנהל בשיתוף פעולה הדבר עלול לחלחל במהירות לכר הדשא. בסופו של דבר מדובר באנשים שקולטים במהירות אם מישהו מנסה למרוח אותם ואפשר לאבד במהירות רבה את חדר ההלבשה. אמנם לכידות הצוות המקצועי אינה ערובה להצלחה על המגרש, אבל קשה לראות בכדורגל המודרני הצלחה לאורך זמן כאשר אין אמון ועבודת צוות של "הקבוצה שמאחורי הקבוצה". זה נכון גם בסן אנטוניו ספרס של גרג פופוביץ' עם צוות האימון הנרחב והמגוון שלה וזה נכון גם לבאיירן מינכן עם צוות הניהול הבכיר שלה שמנהל את המועדון כבר כמה עשורים.

ההבנה בחשיבות חדר ההלבשה המקצועי מחייב את המוביל המקצועי (מאמן או מנהל ספורטיבי לפי המודל של המועדון) להשקיע מאמץ ותשומת לב בגיוס חברי צוות מקצועי שיודעים לעבוד בצוות, להשקיע בבניית יחסי אמון, להגדיר תהליכי עבודה ולייצר אווירה של שיח משתף ומפרה. זה גם מחדד את הכישורים הבינאישיים שמאמן חייב להיות מצויד בהם, כיוון שהוא נדרש לייצר לכידות ברמת צוות השחקנים, ברמת הצוות המקצועי, ועוד לא דיברנו על חדר ההלבשה הניהולי בו הלכידות הנה פקטור חשוב גם כן.

עכשיו תחשבו על מועדונים שבהם מגיע מאמן חדש לאחר שהמאמן הקודם פוטר, והוא צריך להיכנס לצוות מקצועי קיים ולבנות מערכות יחסים משולשות עם צוות השחקנים, הצוות המקצועי והצוות הניהולי. לא פשוט. עוד יותר לא פשוט כאשר יש אנשים בצוות המקצועי שמחוברים לבעלים, והמאמן מרגיש שאין דלתות בחדר ההלבשה שלו.

בחלק מהמועדונים מקובל שלפחות עוזר מאמן אחד הוא מינוי של המועדון (כמו בבאיירן מינכן), כדי להפחית את התלות של המועדון במאמן ובצוותו המקצועי. לכאורה זה מייצר שליטה של המועדון במתרחש, אך עלול להפוך לחרב פיפיות אם לא מנהלים את זה נכון וזה הופך את מלאכת בניית ופיתוח הצוות המקצועי למורכבת עוד יותר. הריב המתוקשר של גווארדיולה בזמנו בבאיירן מינכן סביב פיטורי הרופא של המועדון יכול להוות דוגמא לכך.

החשיבות של חדר ההלבשה המקצועי כל כך ברורה עד כי מעניין מדוע זה נושא שממעטים לדבר עליו, אולי כיוון שמדובר בחדר הלבשה וירטואלי שאינו נגלה לציבור ולכן כביכול פחות מעניין. מעניין או לא, זהו נושא מרכזי המהווה את אחד המפתחות החשובים להצלחה ומצריך השקעת זמן ותשומת לב ניהולית רבה. בסופו של דבר, זה לא בריא להתקלח כאשר הדלת במקלחת פתוחה למשבי רוח קרים.

הכותב הוא יועץ ארגוני בספורט ובחברות עסקיות, דוקטורנט לניהול ספורט באוני' בן גוריון, ומוביל תכנית MBA עם לימודי ניהול ספורט בקריה האקדמית אונו
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות