אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חרם מצד גוגל? וואווי מאיצה פיתוח תחליף משלה לאנדרואיד צילום: מתוך שידור חי של וואווי

חרם מצד גוגל? וואווי מאיצה פיתוח תחליף משלה לאנדרואיד

ענקית המובייל הסינית בוחנת מערכת הפעלה אלטרנטיבית שנשענת על רכיבי המוצר האמריקאי - אותו נאסר על גוגל לספק לה; לוואווי חצי מיליארד סמארטפונים פעילים, כך שכנראה תצליח למשוך אליה מפתחים

22.05.2019, 11:43 | רפאל קאהאן
וואווי נמצאת בהליכים למציאת אלטרנטיבה לאנדרואיד, בעקבות התוכנית לנתק את מכשיריה מעדכוני תוכנה של גוגל - כך לפי דיווח של בלומברג, שנשען על גורמים בתעשייה הסינית. אנשי וואווי נמצאים במגעים מול אלפבית כדי להבין מה המשמעויות של ביטול רישיון השימוש במערכת ההפעלה, האם התמיכה תיפסק גם במכשירים שכבר הושקו והאם תתבצע חסימת טלפונים נרחבת.

קראו עוד בכלכליסט

סוגיות אלה הן שהובילו את וואווי להאיץ פיתוח תחליף משלה לאנדרואיד; "אם האלטרנטיבה של גוגל תימחק סופית, ניאלץ למצוא אחת אחרת, או פיתוח שלנו או של מישהו אחר", אמר אברהם ליו, נציג וואווי לאיחוד האירופי באירוע אתמול בבריסל. ליו אישר שהחברה עובדת על מערכת הפעלה עצמאית אך לא מסר פרטים לגבי הזמינות שלה.

אנדרואיד Q. האם תגיע למכשירי וואווי? , צילום: google אנדרואיד Q. האם תגיע למכשירי וואווי? | צילום: google אנדרואיד Q. האם תגיע למכשירי וואווי? , צילום: google

ליו גם אישר שוואווי תעשה ככל שביכולתה כדי למתן את החלטת ארה"ב. בשלב הנוכחי החברה זכתה לתקופת חסד של כ-90 יום כדי להיערך לחסימתה מספקיות הרכיבים האמריקאיות על ידי הבית הלבן. החסימה מזיקה לספקיות האמריקאיות לא פחות מלוואווי בטווח הקצר, בעוד בטווח הארוך מדובר במהלך שעשוי לגרום לוואווי ולחברות סיניות נוספות להאיץ את הפיתוח של תחליפים לרכיבים האמריקאיים. הסינים כבר הוכיחו שיש להם את הידע הטכנולוגי הנדרש ואת ההון לכך בתחומי ה-AI והדור ה-5.

עם זאת בשלב הראשון וואווי צריכה למצוא אלטרנטיבה לכל השירותים שגוגל מספקת לה: חנות אפליקציות, גישה לשירותי חיפוש, מייל, ניווט ומערך פרסום. חנות אפליקציות של החברה הסינית כבר קיימת ומשמשת בסין את לקוחותיה - וככל הנראה שוואווי פנתה למפתחים מערביים והציעה להם להוסיף אליה אפליקציות, כשלא ברור אם תתמרץ זאת בעמלות מופחתות. ואולם, עם חצי מיליארד טלפונים פעילים בעולם, יתקשו המפתחים להתעלם ממנה.

דדליין: הסתיו הקרוב

לא ברור על איזו מערכת הפעלה החברה תתבסס; ישנן כבר כיום מספר אלטרנטיבות לאנדרואיד הרשמית: גרסאות מותאמות של אנדרואיד מבוססות על ליבת הקוד הפתוח, מערכות הפעלה קנייניות כגון בלקברי OS, טייזן של סמסונג ו-Sailfish OS הפינית שפותחה במקור על ידי נוקיה. ישנן גם אלטרנטיבות כגון גרסאות מובייל של לינוקס או LineageOS - היורשת של סיאנוג'ן מוד שהותקנה במקור על מכשירי וואן פלוס.

וואווי אינה חזקה בתחום התוכנה; הממשק שלה לאנדרואיד מעולם לא קטף שבחים, ומעבר למערכת עצמאית תחייב הקמת תשתית ענן נרחבת לתמיכה בעדכונים ותיקונים. לפי מקורות בלומברג, בוואווי מתכננים מערכת הפעלה תחת שם הקוד Hongmeng, שתתבסס על אנדרואיד כדי לאפשר פעולה של יישומים קיימים עליה. עם זאת, יתכן שתצטרך לנטוש את פלטפורמת אנדרואיד לחלוטין, כדי להימנע מסוגיות תלות עתידית בגוגל. כך או כך, המטרה של החברה היא להציג תחליף כבר בסתיו הקרוב, בסמוך לפקיעת תוקף ההארכה שקיבלה מארה"ב לשימוש בעדכוני אנדרואיד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות