אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מלחמת הסחר כבר הגיעה לנמלי תעופה וחנויות בגדים צילום: בלומברג

מלחמת הסחר כבר הגיעה לנמלי תעופה וחנויות בגדים

אף שנשיא ארה"ב הבטיח כי הצרכנים האמריקאים לא ייפגעו מהעלאות המכסים על מוצרים מסין, מחקרים אקדמיים מוכיחים אחרת. בינתיים, חברות אמריקאיות כמו ראלף לורן מנסות למזער נזקים. כלכלנים: "לסבב הבא תהיה השפעה משמעותית"

23.05.2019, 07:17 | סם פלמינג ואליסטר גריי, פייננשל טיימס

דונלד טראמפ נשמע אמנם בטוח למדי בטענתו כי הצרכנים האמריקאים לא ייפגעו ממלחמת הסחר, אך כלכלנים חוששים כי משקי הבית כבר מתחילים להיפגע מהסבבים הראשונים של המכסים, והפגיעה בהם רק תגדל, ככל שהמלחמה תסלים.

קראו עוד בכלכליסט

בעוד טראמפ הכריז כי "אין שום סיבה" שמשקי הבית ישלמו על המכסים, מחקרים אקדמיים מצביעים על כך שעלותם התגלגלה למשקי הבית ולחברות, וכי אין שום ראיות לכך שהיצואנים הסינים הורידו מחירים כדי לפצות על המכסים הגבוהים יותר.

בהתחשב באפשרות הממשית להסלמות נוספות בקרוב, בכירים בפדרל ריזרב, בהם נשיא הבנק הפדרלי של ניו יורק ג'ון וויליאמס, מחפשים אחר סימנים לעלייה בשיעור האינפלציה. הכלכלן טורסטן סלוק מדויטשה בנק מזהיר כי הירידה הפוטנציאלית באמון בקרב העסקים, שוקי ההון והצרכנים בעקבות הסלמה במלחמת הסחר עלולה לפגוע בצמיחה וליצור "קוקטייל בעייתי" עבור קובעי המדיניות בפד. "המכסים הם מעין מס המוטל על הצרכנים והעסקים מבלי שישימו לב לכך", מוסיף מארק זנדי, הכלכלן הראשי של מודי'ס אנליטיקס. לדבריו, אם טראמפ יעלה את הרף וישית מכסים על כלל היבוא הסיני, "הצרכנים האמריקאים ימצאו את עצמם בחזית של מלחמת הסחר".

מוקדם יותר החודש הודיע ממשל טראמפ כי יעלה ל־25% את המכסים המושתים על יבוא סיני בשווי 200 מיליארד דולר. הממשל הוציא לפועל תוכנית שעלולה לאחר תקופת המתנה להוביל להשתת מכסים של 25% על יבוא סיני נוסף בשווי כ־300 מיליארד דולר.

מחקר שערכו בחודש מרץ מרי אמיטי מהפד של ניו יורק, סטיבן רדינג מאוניברסיטת פרינסטון ודיוויד וויינסטין מאוניברסיטת קולומביה, מצא כי את "ההשלכות המלאות" של המכסים ספגו עד כה הצרכנים המקומיים. נכון לסוף 2018, הדבר יצר מעמסה על הכלכלה האמריקאית, כלומר נטל מעבר לעלות הישירה של המכסים, בשווי 1.4 מיליארד דולר בחודש. על פי הערכת פרופ' וויינסטין, החלטת הממשל להעלות מכסים על יבוא סיני בשווי 200 מיליארד דולר תעלה את השווי של המעמסה הכלכלית ל־6.6 מיליארד דולר בחודש, שהם 628 דולר למשק בית בשנה. בתוספת תשלומי המכסים לממשל הפדרלי, העלות הכוללת של המכסים תזנק מ־4.4 מיליארד דולר בחודש, נכון לסוף 2018, ל־8.8 מיליארד דולר בחודש לאחר כניסתם לתוקף של ההיטלים החדשים.

בסבבים הקודמים ניסה הממשל להגן על הצרכנים בכך שלא כלל במכסים מוצרי צריכה מרכזיים. בה בעת, יהיה זה בלתי אפשרי להימנע מפגיעה במשקי הבית אם טראמפ יעלה מכסים על שאר מוצרי היבוא הסיניים. לפי גולדמן זאקס, מוצרי צריכה מייצגים 25% בלבד מהמוצרים עליהם הושתו המכסים האחרונים, אך הם מהווים 60% משאר היבוא הסיני.

קן פרקינס, נשיא חברת הייעוץ ריטייל מטריקס, מעריך כי בתגובה לגל המכסים האחרון, הקמעונאים בארה"ב יעלו מחירים של מוצרים סיניים בשיעור של 3%־8%. בעוד העלאות קודמות של מכסים ל־10% לא ממש השפיעו על המחירים, העלאה ל־25% היא כבר "סיפור אחר", הוא אומר.

אנשי עסקים הביעו דעה דומה. סמנכ"לית הכספים של בית האופנה ראלף לורן, ג'יין המילטון נילסן, טענה בעת הצגת הדו"ח הרבעוני בשבוע שעבר, כי אף שעד כה היתה למכסים "השפעה מוגבלת" על המכירות, בחברה מתכוונים לנקוט מהלכים על מנת "למתן את ההשפעה ארוכת הטווח" של העלאות מכסים נוספות.

חנות ראלף לורן בניו יורק, צילום: בלומברג חנות ראלף לורן בניו יורק | צילום: בלומברג חנות ראלף לורן בניו יורק, צילום: בלומברג

חברות קמעונאיות וייצור מנסות בינתיים לצמצם את התלות שלהן בייצור סיני. עמן אפשר למנות את יצרנית המצלמות גו פרו, שהודיעה בשבוע שעבר על כוונתה לקדם תוכנית להעברת הייצור של מוצרים המיועדים לארה"ב מסין לגוודלחארה במקסיקו.

הרשת הקמעונאית האמריקאית הדסון, שמפעילה 88 חנויות בשדות תעופה, בתי מלון ותחנות דלק, הודיעה אף היא בשיחה עם אנליסטים בשבוע שעבר כי היא שוקלת לגוון את שרשרת האספקה. המנכ"ל רוג'ר פורדייס אמר כי החברה בוחנת עלויות וכי בכוונתה לעדכן בהתאם את המחירים הקמעונאיים.

עם זאת, פרקינס הודה כי האופי התחרותי של מגזר הקמעונאות יגביל את היכולת של התעשייה לגלגל את עלויות היבוא הגבוהות לקונים.

עוד לפני סבב העלאת המכסים האחרון, האמריקאים ספגו העלאות מחירים על מגוון של מוצרים. זאת בשל העלות הגבוהה יותר של הסחורות, כוח העבודה והמשלוחים. לפי נתונים של חברת נילסן, המחירים של מגוון מוצרים, מחיתולים ועד לשקיות אשפה, טיפסו ב־2.5% בשנה הפיסקאלית שהסתיימה במרץ, שיעור יותר מכפול לעומת שנה קודם לכן.

וויליאמס מהפד של ניו יורק אמר בשבוע שעבר בראיון לבלומברג, כי המכסים שעליהם כבר הוכרז עלולים להוסיף שתי עשיריות לשיעור האינפלציה בשנה הקרובה, אך אם יתווספו מכסים, עלולה להיות לכך "השפעה משמעותית".

עם זאת, חלק מהכלכלנים טוענים כי הפד יצטרך לדאוג יותר מההשלכות על הצמיחה כתוצאה מהסלמה במלחמת הסחר. זאת בהינתן כי העלאות המכסים אמורות עקרונית לרדת מנתוני האינפלציה, לאחר שהן נכנסות לתוקף. סלוק מדויטשה בנק מאמין שהדחיפה שהעניקו קיצוצי המסים שיזמו הרפובליקנים עזרה לטשטש בשנה שעברה את השפעת המכסים, אך כי זו תיחשף בקרוב. לדבריו, השאלה המרכזית כעת היא מה יהיו ההשלכות של מתיחות הסחר על שוקי המניות ואמון החברות והצרכנים. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות