אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טדי שגיא: קורא נכון את השוק ומוכר בזמן הנכון צילום: אוראל כהן

פרשנות

טדי שגיא: קורא נכון את השוק ומוכר בזמן הנכון

לאחר ששגיא מכר את סייפצ'ארג' ב-890 מיליון דולר אומר מקורבו: "הוא לא מתאהב בהשקעות שלו. כשאפשר או צריך לחתוך - הוא חותך"

23.05.2019, 08:24 | סופי שולמן

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

"בניגוד לאנשי עסקים רבים בישראל, טדי לא מתאהב בהשקעות שלו. כשאפשר או צריך לחתוך - הוא חותך", כך אומר גורם המקורב לאיש העסקים טדי שגיא, שחברת SafeCharge (סייפצ'ארג') שבבעלותו נמכרה בסכום של 890 מיליון דולר. זהו לא האקזיט הראשון בסדר גודל זה עבור שגיא, שטרם מלאו לו 50.

קראו עוד בכלכליסט

לפי המקורבים, שגיא כלל לא חיפש את האקזיט, אך קיבל הצעה שלא התכוון לסרב לה. בניגוד לאקזיטים אחרים בעולם הטכנולוגיה, אליהם מגיע המייסד כשאחזקותיו בחברה כבר מדוללות מאוד, שגיא שהקים את החברה ב־2006 עדיין מחזיק בה נתח נדיר של 68.3%. חבילת מניות זו שווה החל מאתמול כ־600 מיליון דולר, ונוסף להם הוא יקבל 100 מיליון דולר בדיבידנדים.

מאות המיליונים אינם סכום חריג עבור שגיא, שנמנה היום עם האנשים הנזילים ביותר בישראל. בשנות התשעים הוא עבר למקד את עיקר פעילותו בלונדון, שם הוא הקים את פלייטק ב־99 והנפיק אותה ב־2006. עיקר הונו של שגיא הגיע מעסקי ההימורים, אך עם הזמן הוא ביקש להתרחק מתחום זה, ובפלייטק הוא השלים מהלך זה לפני שלוש שנים. בתוך תקופה קצרה הוא מימש את כל מניותיו בחברה, תמורת למעלה ממיליארד דולר.

טדי שגיא, צילום: אוראל כהן טדי שגיא | צילום: אוראל כהן טדי שגיא, צילום: אוראל כהן

ב־2014 שגיא הנפיק את סייפצ'ארג' ואת קייפ - או בשמה המקורי קרוסריידר - שנסחרת היום בשווי של 122 מיליון ליש"ט. למעשה סייפצ'ארג', שנמכרה כעת, הוקמה כפעילות לווין לביצוע תשלומים וסליקה עבור גולשי פלייטק, אלא שבהמשך להחלטה להתרחק משוק ההימורים שגיא תכנן לשנות את מיקוד החברה לטכנולוגיה ולנדל"ן, ובסופו של דבר החברה התרחבה לשוק הסליקה הרחב ללא קשר להימורים.

באופן דומה, שגיא בחר להרחיק את קייפ מתחום האדטק לאחר שזיהה את הסנטימנט השלילי כלפי התחום מענקיות הטכנולוגיה, והיום היא פועלת בשוק הסייבר.

לפני שנה לשגיא היה סיבוב מהיר בן תשעה חודשים עם חברת הנדל"ן בראק אן וי שנסחרת בתל אביב ופועלת בעיקר בגרמניה. שגיא רכש את השליטה בה משמעון וינטרוב ורונן פלד, מתוך מחשבה למזג את פעילותה עם ADO מקבוצת שיכון ובינוי, שגם לה פעילות ענפה במגזר הנדל"ן למגורים בגרמניה. אולם לאחר שזו האחרונה שקעה במאבקי שליטה פנימיים, התייאש שגיא ומכר את מניות השליטה לחברת אדלר הגרמנית, והרוויח בעסקה זו 300 מיליון שקל. "שגיא מרגיש שדווקא בבראק היה פספוס, הוא חשב שאפשר לעשות שם

מהלכים משמעותיים", מתאר המקורב את האכזבה.

היום עיקר פעילותו של שגיא היא בתחום הנדל"ן באנגליה תחת השם Labtech, עם נכסים בשווי 3 מיליארד ליש"ט, שבמרכזם קמדן מרקט וקבוצת הבניינים בשכונת הולבורן.

שגיא משקיע מדי פעם בסטארט-אפים ישראליים בתחום האינטרנט. כמו כן הוא מפעיל מספר מתחמי לאבס של חללי העבודה המשותפים. בשנה האחרונה הוא מרחיב את היריעה העסקית גם לשוק הקמעונאות המקומי בישראל, עם רכישת עסקי הדיוטי פרי של סקאל תמורת 40 מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות