אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכשול לדיסקונט בדרך למיזוג עם דקסיה: יידרש למכור חלק מתיק האשראי כתנאי לעסקה צילום: שאול גולן

מכשול לדיסקונט בדרך למיזוג עם דקסיה: יידרש למכור חלק מתיק האשראי כתנאי לעסקה

הממונה על התחרות מיכל הלפרין אישרה היום את המיזוג בין קבוצת דיסקונט לדקסיה אך מתנה אותו במכירת חלק מתיק האשראי לרשויות מקומיות לצד שלישי שיוכל להתחרות באשראי בתחום

23.05.2019, 12:27 | רחלי בינדמן

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

המיזוג בין קבוצת דיסקונט לבנק דקסיה (או בשמו החדש מוניציפל בנק) אושר היום (ה') על ידי הממונה על התחרות מיכל הלפרין. בתום בדיקת עסקת המיזוג החליטה הלפרין לאשר אותו בכפוף לתנאים שיחייבו מכירת חלק מתיק האשראי לרשויות מקומיות לגוף שאינו קשור במיזוג שיאושר על ידי הממונה ושיש לו כוונות ויכולות מוכחות להמשיך ולפעול בתחום מתן האשראי לכלל סוגי הרשויות המקומיות.

קראו עוד בכלכליסט

התנאים מחייבים שהמיזוג ייצא לפועל טרם מכירת תיק האשראי. בבנק דיסקונט המנוהל על ידי לילך טופילסקי אשר לא ציפו לדרישה הזו והיו בטוחים שהמיזוג יאושר באופן חלק בניגוד לדחיית המיזוג בין בנק איגוד ובנק מזרחי.

אלא שבחינת המיזוג העלתה כי דיסקונט ודקסיה מתחרות זו בזו בשוק מתן אשראי לרשויות מקומיות. ככל שהרשות המקומית שמקבלת אשראי נמצאת בדרגת סיכון אשראי גבוהה יותר (רשויות חלשות פיננסית), מספר המתחרים האחרים המעניקים אשראי לאותן רשויות הולך ופוחת. ביחס לרשויות החלשות פיננסית, נמצא כי המיזוג עלול להעלות חשש לפגיעה בתחרות שהרשות רואה לנגד עיניה שכן מספר הגורמים שיסכימו להעניק אשראי לרשויות מקומיות כאלה יקטן באופן משמעותי. מצב זה יאפשר לחברה הממוזגת להרע את התנאים שבהם היא נותנת הלוואות לרשויות מקומיות בעתיד.

בשל כך, התנתה הממונה את אישור המיזוג בכך שהצדדים ימכרו חלק מתיק האשראי לרשויות מקומיות שמצוי בידיהן, ובכלל זה גם רשויות מקומיות חלשות פיננסית לידי צד שלישי.

מכירת תיק האשראי לידי צד שלישי שכיום אינו שחקן משמעותי בתחום מתן אשראי לרשויות חלשות פיננסית צפויה להכניס לתחום שחקן חדש, כך שהמיזוג לא יביא לאובדן שחקן ביחס לאותן רשויות מקומיות. התנאים מחייבים כי הרוכש יהיה בעל המשאבים והכישורים הנדרשים לנהל את תיק האשראי שיימכר.

לילך אשר טופולסקי מנכלית דיסקונט, צילום: רמי זרנגר לילך אשר טופולסקי מנכלית דיסקונט | צילום: רמי זרנגר לילך אשר טופולסקי מנכלית דיסקונט, צילום: רמי זרנגר

ניתן דגש מיוחד על כוונתו של הרוכש להמשיך ולהתחרות בחברה הממוזגת, תוך דרישה כי יציג אסמכתאות בדבר קיומה של אסטרטגיה של מתן אשראי לרשויות מקומיות, לרבות אלה שדרגת סיכון האשראי שלהן גבוהה. כן ניתן דגש על כך שהרכב התיק והיקפו יעידו על יישום אותה אסטרטגיה. זהות הקונה והרכב תיק האשראי שיועבר במסגרת התנאים יועברו לאישור הממונה מראש. התנאים מחייבים כי הצדדים לא יבצעו את המיזוג עד שמכירת תיק האשראי תושלם ("fix it first").

לא ברור עדיין אם דיסקונט תסכים לתנאי ועולה שאלה מי המועמדים לקנות את אותו תיק אשראי כשאחד המועמדים הטבעיים עשוי להיות בנק ירושלים שמלכתחילה רצה לקנות את בנק דסקיה אף הפסיד בהיתמחרות לבנק דיסקונט.

מדיסקונט נמסר בתגובה: "אנו מקבלים את החלטת רשות התחרות, מאמינים שניתן לעמוד בתנאים שנקבעו ופועלים להשלמתם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות