אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עורכי הדין המוחים שיגרו מכתב חריף לכנסת: "אל תתנו יד לחקיקה פרסונלית" צילום: אופיר אייב

עורכי הדין המוחים שיגרו מכתב חריף לכנסת: "אל תתנו יד לחקיקה פרסונלית"

מחאת עורכי הדין הבכירים עולה מדרגה, והיום שוגר מכתב מטעמם לכלל חברי הכנסת בקריאה: "זה אינו מאבק פוליטי. נתנגד נחרצות למצב בו פוליטיקאים תאבי כוח יפגעו בעקרונות הדמוקרטיה. אל תאפשרו פגיעה במערכת המשפט ובעצמאותה"

23.05.2019, 15:51 | ליטל דוברוביצקי

בהמשך למאבק עורכי הדין ביוזמות החקיקה המתגבשות סביב הקמת הקואליציה וההסכמים הקואליציוניים, שלח היום (ה') ועד הפעולה של מאבק עורכי הדין, מכתב חריף לכלל חברי הכנסת, שבו הוא קורא להם להתנגד לחקיקה אשר תפגע במערכת המשפט, ותובע מהם להתנגד לכל חקיקה אשר תהפוך את הכנסת ל"עיר מקלט לעבריינים". בוועד הפעולה של מאבק עורכי הדין חברים בין השאר עוה"ד צביקה בר נתן, עמית פינס, דודי תדמור, ברוריה לקנר, גיא גיסין, גיורא ארדינסט, אייל רוזובסקי, ישראל לשם, אופיר נאור, תמי פירון, נגה רובינשטיין ורונן קנטור.

לקריאת המכתב המלא - לחצו כאן

קראו עוד בכלכליסט

במכתבם קובעים עורכי הדין כי עולה "חשש ממשי לגורלה של הדמוקרטיה הישראלית", וכי "שלטון ללא פיקוח ובקרה של בית המשפט הוא שלטון שאינו דמוקרטי".

מפגש עורכי דין למען שלטון החוק, צילום אוראל כהן מפגש עורכי דין למען שלטון החוק | צילום אוראל כהן מפגש עורכי דין למען שלטון החוק, צילום אוראל כהן

כן מדגישים עורכי הדין, כי "מערכת משפט עצמאית אינה אויב של השלטון: היא שמאפשרת עמידה בעקרונות שלטון החוק, שוויון (לרבות שוויון בפני החוק) וחופש ביטוי. היא המגן העיקרי של זכויות החלשים והמיעוטים בחברה מפני עריצות הרוב". משום כך, "שלטון ללא פיקוח ובקרה של בית המשפט הוא שלטון שאינו דמוקרטי", כתבו.

בהמשך מכתבם הדגישו כי "החקיקה המדוברת היא משחיתה וחוצה ברגל גסה את הקווים האדומים של משטר דמוקרטי המבוסס על שלטון החוק", והזכירו כי "אדישות ושתיקה נוכח תופעות אלו של פגיעה במערכות כדוגמת מערכת המשפט, הן שמאפשרות היווצרות מערכות שלטון עריצות".

עורכי הדין, המאורגנים דרך מטה מאבק, הבטיחו להיאבק בכל כוחם על מנת לשמור ולשמר את אופייה הבלתי תלוי העצמאי והמקצועי של מערכת המשפט, אך הדגישו במקביל כי מאבק זה "אינו פוליטי, ואינו קשור כהוא זה להשקפה פוליטית כזו או אחרת".

מכתב עורכי הדין נשלח כחלק ממאבק רחב שהחל בשבוע האחרון, ובמסגרתו יזמו כנס בו השתתפו כ-200 מבכירי עורכי הדין בישראל. בעקבות היוזמה, התפרסמו בתקשורת ידיעות על התחלת תנועת מחאה רחבה של ציבורים רבים ומגוונים - ובכללם ארגוני נשים, מורים, רופאים, אקדמאים, עצמאים, אנשי עסקים ועוד.

בסיום מכתבם פנו עורכי הדין בפנייה ישירה אל חברי הכנסת: "בעתיד כל אחת ואחד מכם יצטרך להתמודד מצפונית ומוסרית עם השאלה ״היכן היית כאשר הכנסת חצתה את הקו והשילה מעצמה את מחסום הבושה?״

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות