אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גל השריפות נמשך: "נערכים לסיוע אווירי בינלאומי" צילום: וברות כבאות והצלה מחוז ירושלים

גל השריפות נמשך: "נערכים לסיוע אווירי בינלאומי"

האש ממשיכה להשתולל: 16 בתים עלו באש בקיבוץ הראל וביישוב מבוא מודיעים - שפונו. כבישים נחסמו ובמשרד לביטחון פנים קיימו הערכת מצב. נתניהו הנחה להביא סיוע אווירי לכיבוי שריפות. שיבושים קשים בתנועת הרכבות. משרד החינוך ביטל טיולים

23.05.2019, 18:19 | ynet

האש ממשיכה להשתולל: השר לביטחון פנים גלעד ארדן קיים הערב (ה') הערכת מצב עם מפכ"ל המשטרה, נציב כבאות וההצלה, מד"א, רשות החירום הלאומית והשלטון המקומי בנוגע לגל השריפות ומאמצי הכיבוי. ארדן שוחח עם ראש הממשלה בנימין נתניהו שהנחה על הבאת סיוע אווירי בינלאומי לכיבוי שריפות.

שריפה ליד כפר אוריה, צילום: וברות כבאות והצלה מחוז ירושלים שריפה ליד כפר אוריה | צילום: וברות כבאות והצלה מחוז ירושלים שריפה ליד כפר אוריה, צילום: וברות כבאות והצלה מחוז ירושלים

הכבישים החסומים

  • כביש 44 משמשון לצומת נחשון בשני הכיוונים
  • כביש 443 מצומת שילת לצומת גמזו בשני הכיוונים

  • העליה מכביש 1 ממזרח וממערב לכביש 443 במחלף בן שמן

שריפה ליד מבשרת ציון, צילום: אוהד צויגנברג שריפה ליד מבשרת ציון | צילום: אוהד צויגנברג שריפה ליד מבשרת ציון, צילום: אוהד צויגנברג

"מחר צפוי מזג אוויר קשה אף יותר ועל כן יש להיערך להמשך המאמצים מבחינת הקצאת הכוחות והאמצעים", אמר ארדן - והוסיף כי יש "לקיים חקירות מהירות של שריפות שיש בהן חשד להצתה ולמקם תצפיות קרקעיות ואוויריות בכדי לייצר יכולת מניעה והרתעה מפני הצתות ביממות הבאות". ארדן אמר כי "יש להיערך גם לאפשרות של הכרזה על אירוע חירום אזרחי אם האירועים ידרשו זאת". הערכת מצב נוספת תתקיים בשעות הערב.

קיבוץ הראל, צילום: שאול גולן קיבוץ הראל | צילום: שאול גולן קיבוץ הראל, צילום: שאול גולן

צוותי כיבוי רבים בסיוע מטוסים מנסים להשתלט משעות הצהריים על שריפות ענק שפרצו באזור השפלה וליד בית שמש. דליקה גדולה בארבעה מוקדים באזור בית שמש התפשטה והביא לפינוי קיבוץ הראל. בעקבות שריפה שפרצה במטה יהודה - המשטרה הכריזה על פינוי מושב תרום.

ליד בית חגי, צילום: אלישע בן קימון ליד בית חגי | צילום: אלישע בן קימון ליד בית חגי, צילום: אלישע בן קימון

בשל גל השריפות הופעל גיוס כללי של לוחמי האש במחוז המרכז. בנוסף, בשל שריפה ביער בן שמן נחסם לתנועה חלק מכביש 443, ותושבים במבוא מודיעים, גמזו וכפר דניאל פונו. כמו כן, מהכבאות נמסר כי הושגה שליטה על שריפת הענק שהשתוללה ביער נחשונים שבאזור אלעד, וכרגע פועלים ארבעה צוותי כיבוי בשריפה ביער קולה.

דיירי הבתים במועצה אזורית חוף אשקלון שפונו בשל שריפה הורשו לחזור לבתיהם בשלב זה ועדיין פועלים כוחות הכיבוי במקום. יש לציין שחוקר שריפות מכבאות והצלה לישראל קבע כי השריפה נגרמה כתוצאה מעץ אקליפטוס שנגע בכבלי חשמל וגרם לקצר.

דובר שירותי הכיבוי אודי גל אמר לאולפן ynet כי לפי שעה אין שליטה על האש, חלק מהבתים ניזוקו וקיימת סכנה לבתים נוספים. במקביל, הוכרז על גיוס כללי של צוותי כיבוי. שישה בני אדם נפגעו קל משאיפת עשן.

הדובר הוסיף: "לוחמי האש מנסים לבלום את האש יחד עם מטוסי כיבוי שחגים ממעל כל העת. המוקד המרכזי הוא קיבוץ הראל וכפר אוריה".

בעקבות השריפות מורגשים גם שיבושים קשים בתנועת הרכבות ברחבי הארץ. קו ראשונים-לוד הופסק זמנית וקו נתב"ג-ירושלים ירד לתדירות של רכבת אחת בשעה לכל כיוון במקום שתיים. מוקדם יותר הטילה הרכבת מגבלות מהירות במספר מוקדים ברשת המסילות הארצית וזאת בשל התרחבות פסי המתכת בטמפרטורות גבוהות. בשלב זה הוסרו המגבלות מלבד איזור להבים בו המהירות הוגבלה ל-80 קמ"ש.

משרד החינוך ביטל את כל הטיולים שתוכננו למחר בשטחים הפתוחים, לרבות לינה בשטח וטיולים שתוכננו לאזורים מיוערים. אזורים בהם היה עומס חום חריג ולא אושר לטייל בהם: גליל מערבי, כרמל, רמת הגולן, בקעת הכנרת, מישור החוף, שפלה, הרי יהודה והשומרון, בקעת הירדן, ים המלח, ערבה, נגב, מדבר יהודה, עמק יזרעאל, אילת וכיוצא באלה.

לינה: חל איסור ללון ביערות הלילה ומחר (טיולי תלמידים וכל פעילויות תנועות הנוער).

שמואל אבואב, מנכ"ל משרד החינוך: "משרד החינוך הסיט וביטל את כל פעילויות החוץ שתוכננו להיום באזורים בהם שורר עומס חום. הלינה ביערות אסורה בתכלית, וחשוב להבהיר שאף טיול לא ייצא לשטח ללא אישור מפורש של חדר מצב טיולים של משרד החינוך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות