אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מומחי סייבר תוהים: לאן נעלמו ההאקרים האקטיביסטים? צילום מסך: anonymous-os.tumblr.com

מומחי סייבר תוהים: לאן נעלמו ההאקרים האקטיביסטים?

מחקר של IBM גילה שבארבע השנים האחרונות חלה ירידה של 95% בפעילותם של האקרים שמשתמשים בכישורי הפריצה שלהם כדי להעביר מסרים פוליטיים, אקולוגיים וחברתיים. זאת, בשל דעיכת תנועת אנונימוס והחמרת הענישה של פושעי רשת

23.05.2019, 19:20 | רפאל קאהאן

ישנם הרבה סוגים של האקרים, ואחד הסוגים המעניינים הם ההאקטיביסטים - תוקפים שמשתמשים בכישוריהם כדי להעביר מסרים פוליטיים וחברתיים. מחקר שביצעה X-Force, חטיבת הסייבר של IBM, מגלה שההאקרים הללו הולכים ונעלמים - ושמאז 2015 דעכה פעילותם בכ-95%; בשנה זו בוצעו כ-35 מבצעי סייבר של האקטיביסטים, ב-2016 כבר נמנו פחות מ-25, ב-2017 עמד המספר על חמש ובשנה שעברה זוהו שתיים בלבד. 

קראו עוד בכלכליסט

ניתוח פעילות ההאקטיביזם שביצעה IBM לא כלל מהלכים של פעולה על רקע לאומני, למשל מתקפת OPIsrael השנתית של האקרים פרו-פלסטינים על ישראל, או תקיפת שרתי רשות השידור במהלך האירוויזיון בידי האקרים שקושרו לחמאס. בשנים האחרונות דעכה ונעלמה תנועת אנונימוס, קולקטיב אנרכיסטי שהיה אחראי לפעולות האקטיביזם רבות - זאת, לאחר שפעילים מרכזיים בו עזבו את התחום או נעצרו. לפי הערכות, תנועה זו היתה אחראית לכ-45% מהמתקפות בקטגוריית ההאקטיביזם, מה שמסביר את הירידה המהירה במספר המבצעים. 

קמפיין אנונימוס מהימים בהם היתה התנועה גורם מורגש ברשת, צילום מסך: anonymous-os.tumblr.com קמפיין אנונימוס מהימים בהם היתה התנועה גורם מורגש ברשת | צילום מסך: anonymous-os.tumblr.com קמפיין אנונימוס מהימים בהם היתה התנועה גורם מורגש ברשת, צילום מסך: anonymous-os.tumblr.com

   

הקבוצה הפעילה ביותר אחרי אנונימוס בארבע השנים האחרונות היתה ה-Lizard squad שהיתה אחראית על כ-9% מהתקיפות. שלל ארגוני האקרים אקטיביסטים אחרים עמדו מאחורי כ-2% עד 4% כל אחד מהתקיפות בין 2015 ו-2018. בשנים האחרונות בוצעו לא מעט מעצרים של האקטיביסטים באירופה ובארצות הברית, אשר זכו לעונשים כבדים למדי של עד 10 שנות מאסר במקרים מסוימים כמו גם קנסות בהיקף של עד כחצי מיליון דולר. אין עוררין על כך שהענישה החזקה והפעלתה כנגד האקטיביסטים גרמה לירידה בהיקף הפעילים.

בהתחשב בכך שכדי שפעולה האקטיביסטית תהיה יעילה היא צריכה להתבצע בשם של ארגון או התארגנות כלשהי - קל לראות שענישה חזקה תגרום לירידה מסיבית בשימוש בכלי סייבר במאבקים חברתיים. תופעות הסייבר שנצפו במהלך קמפיין הבחירות של 2016 גרמו להגברת המעקב והענישה בתחום. האקטיביסט שרוצה למחות על תופעה מקומית או שאינה משנה סדרי עולם עשוי לחשוב פעמיים אם הוא רוצה להסתכן במאסר ממושך על הצלה של עץ או שחרור עכברי מעבדה.

ולמרות הכל, בשנה הנוכחית עשויה לחול צמיחה קלה בפעילות ההאקטיביסטים, אומרים ב-IBM. בשלב הנוכחי נצפו רק תקיפות מניעת שירות כנגד מחשבי הממשלה האקוודורית לאחר גירוש ג'וליאן אסאנג' מהשגרירות שלה בלונדון, כמו גם תקיפות נגד עיתונים סעודים על ידי האקרים פרו-אירנים. יכול להיות שהמתיחות הגואה בין סין וארה"ב ובין אירן למערב תעורר את השדים הרדומים ותחזיר לפעילות מקצועני סייבר פוליטי שכנראה חילטרו בינתיים בעולם הסייבר הפלילי או הממשלתי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות