אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי עורכי הדין והיזמים: המורים נגד מהלכי החקיקה של נתניהו צילום: אורן אגמון

אחרי עורכי הדין והיזמים: המורים נגד מהלכי החקיקה של נתניהו

יותר מ-160 מורים לאזרחות חתמו על עצומה המבקרת בתקיפות את יוזמת פסקת ההתגברות של הקואליציה; לדברי יוזם המכתב, רבים מהחותמים תומכים בהגבלת בג"צ

25.05.2019, 18:36 | שחר אילן

אחרי היזמים, השופטים בדימוס ועורכי הדין שמוחים על יוזמות החקיקה החדשות של ממשלת נתניהו: יותר מ־160 מורים לאזרחות חתמו על עצומה המבקרת בתקיפות את יוזמת פסקת ההתגברות של הקואליציה.

קראו עוד בכלכליסט

"אנו החתומים מטה מזדעזעים מהתהליך המסוכן שמתקיים בימים אלו", כותבים המורים. לדבריהם, "נטילת סמכותו של בג"צ ליתן ביקורת שיפוטית על החלטות הכנסת והממשלה מבלי להעניק חלופה אפקטיבית להגבלת השלטון במקרים בהם חרג מסמכויותיו או פעל בחוסר סבירות קיצוני, שקולה לפגיעה מהותית בעיקרון הגבלת השלטון". הם מבהירים ש"היעדר הצגת חלופה תיצור מציאות בה רשות אחת נהפכת לכל יכולה וללא כל יכולת של בקרה נקודתית על החלטותיה. מציאות כזו אינה קיימת כמעט באף משטר דמוקרטי".

עוד הם כותבים ש"חמורה יותר לדעתנו היא הבהילות הפזיזה של שינוי חוקתי זה. דיון לגיטימי בנוגע לסמכות בית המשפט להתערב בהחלטות הממשלה והכנסת צריך להתקיים בלי צל צילו של חשד במניע לשינוי. כל חשד כזה יערער את אמון האזרחים ברשויות המדינה". הם מבקשים ש"תהליך עיצוב מערכות השלטון וסמכויות הרשויות יעשה באופן מושכל תוך דיון ציבורי ופרלמנטרי משמעותי ולא באופן פזיז של חקיקת בזק".

החותמים מסבירים ש"כמורות ומורים לאזרחות המהווים את השורה הראשונה של הנחלת ערכים דמוקרטים, לא ייתכן שדווקא בתקופה סוערת זו נשאר דוממים. לשם כך מנוסח להלן מכתב המביע באופן הממלכתי, המכבד ובהתאם לשליחותנו כמורות ומורים לאזרחות את עמדתנו". זאת לדבריהם, "לא בעצם שאלת השינוי החוקתי אלא באופן שזו נעשית. אנו מצביעים פה על הסכנות העולות מתהליך פזיז וללא הצעת חלופה אפקטיבית לאיזון בין עקרונות הדמוקרטיה".

יוזם המכתב ד"ר יהודה להב מבית הספר הריאלי אומר שלא נשקלת האפשרות להצטרף במאורגן להשבתת המשק כיוון שמורים מנועים מפעילות פוליטית. "כל מורה ינהג בעניין זה כראות עיניו". לעומת זאת, לדבריו, "המכתב נובע מתפקידנו כמורים לאזרחות. אנחנו רואים משבר אמון של הנוער ברשויות השילטון. אם אוכלוסייה מאבדת אמון, זו הסכנה הגדולה ביותר לדמוקרטיה". הוא מסביר שהמכתב מתריע מהתגברות חוסר האמון אם יעשה שינוי בחוקה בהליך פזיז. לדבריו, בין החותמים יש רבים שבעד הגבלת בג"צ.

יו"ר ארגון המורים העל יסודיים רן ארז מבהיר ש"אם מורים ישבתו נגד החלטות הממשלה בלי סכסוך עבודה, אין להם הגנה". הוא מבהיר שהארגון לא יצטרף לשביתה "כיוון שאנחנו גוף א־פוליטי ואנחנו לא נכנסים למחלוקות פוליטית ומפלגתיות".

מהסתדרות המורים לא נמסרה תגובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות