אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המיני־סדרה "צ'רנוביל": אזור הדמדומים צילום: באדיבות HOT

המיני־סדרה "צ'רנוביל": אזור הדמדומים

"צ'רנוביל" (HBO) על האסון הגרעיני בברה"מ מספקת שחזור היסטורי מרהיב, אך נטול עומק

27.05.2019, 08:01 | עמית קלינג

אם מסתמכים על מדד דירוגי הגולשים ב־IMDB, "צ'רנוביל", המיני־סדרה החדשה של HBO על האסון הגרעיני שטלטל את ברית המועצות ב־1986, היא הדרמה הטלוויזיונית הגדולה בכל הזמנים. עם עשרות אלפים שדירגו אותה 10 וציון ממוצע של 9.7 היא עוקפת קלאסיקות כמו "הסופרנוס" ו"הסמויה" ולהיטי ענק כמו "משחקי הכס".

קראו עוד בכלכליסט

ובכן, "צ'רנוביל" היא סדרה טובה, אפילו טובה מאוד, אבל היא מתקשה להתחרות עם קלאסיקות כאלה ורחוקה מלהיות הדרמה הטובה בהיסטוריה של המסך הקטן. אז מה בעצם הטה את הכף לטובתה? מלבד העובדה שקהל מצומצם נחשף אליה (כזה שרוצה לצפות באסון גרעיני בדמדומי התקופה הסובייטית), הסדרה עונה היטב על כל הסעיפים במגדיר לדרמה טלוויזיונית טובה.

"צ "צ'רנוביל". ברגעיה הטובים היא חושפת את חוסר היכולת של בירוקרטים קטנים ליטול אחריות | צילום: באדיבות HOT "צ

האיכות מפעפעת מכל פריים, כמו הקרינה הרצחנית שזולגת מהכור השרוף של תחנת הכוח; היא תקופתית (ונראית נהדר); השחקנים בה מדברים משום מה במבטא בריטי — סממן איכות ידוע. היא גם דרמת אסונות, גם דרמה פוליטית. בקיצור, כל מה שצריך. אפילו - וכאן מתחילות הבעיות - יותר מדי מכל מה שצריך. משהו ב"צ'רנוביל" מאוד נכון, מאוד הולך לפי הכללים של טלוויזיית איכות, ולכן גם ברגעי מפתח חסרה לה קצת מודעות עצמית, קצת קלילות - אם לא בעלילה (אף שהומור שחור כאן היה עושה כבוד להומור הסובייטי האגדי), אז לפחות בתחושה הכללית. יש משהו מרגיז בלצפות בסדרה שתופסת את עצמה כיצירת מופת, כטלוויזיה חשובה. ובכל זאת, מעלות רבות ל"צ'רנוביל", והיא גם הולכת ומשתפרת.

הפרק הראשון, שנצמד מקרוב לתקלה בכור הסמוך לעיר פריפיאט שבאוקראינה, הוא בפירוש הכי פחות מוצלח. הוא מנסה, באופן משונה, להסתמך על יצירת תחושה של שעון מתקתק, אבל משום שהתוצאה ההיסטורית ידועה מראש, לא נוצר כאן מתח ממשי. הוא

גם מציג יותר מדי דמויות (בחלוקים זהים) עם מעט מדי אופי. תקריבים קשים של בשר חרוך ושוטים ארוכים של כבאים שעמלים לשווא לא עוזרים. בכלל, "צ'רנוביל" נופלת דווקא ברגעים שבהם היא לא נסמכת על הסיפור שלה ופונה למניפולציות בימוי זולות. כמה פעמים אפשר לראות בהילוך אטי אזרחים תמימים שמסתכלים על אבק זוהר נופל עליהם מבלי לדעת שהוא קטלני?.

אבל בהמשך, מהפרק השלישי בערך, כשהסדרה לוחצת פחות על הצופה, היא גם נהיית הרבה יותר מוצלחת. הרגעים המעניינים שלה הם הפחות אסוניים, אלה שמככבים בהם אנשים קטנים בחליפות מיושנות. שם נחשף המנגנון האמיתי מאחורי אסון צ'רנוביל: חוסר היכולת של בירוקרטים קטנים ליטול אחריות ולקבל החלטה אמיצה (צעד שדוכא באופן פעיל לאורך ההיסטוריה של ברית המועצות). הרגעים האלה, הסאטיריים יותר - לא באמת קומיים, כי זו סדרה חסרת הומור לחלוטין - טוענים את ההתרחשויות במשהו שהוא מעבר לאסון נורא. "צ'רנוביל" היא סדרה מוצלחת, אבל חבל שהיא מסתפקת בסיפור ההיסטורי שלה. היא היתה יכולה להגיד הרבה יותר - על ברית המועצות, על קומוניזם, על בירוקרטיה, על הנזק שיכולים לעשות אנשים פחדנים בעמדות מפתח.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות27 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

27.
קישקוש
יש מבקרים שביקורת מזוהה אצלם עם שלילה. מעצבן שכמעט כל משפט מלווה ב"אבל" או "חבל" והכותב בכלל מתפלא שאסון שקרה במונחי היסטוריים אתמול ומוגדר כגדול באסונות בתולדות האנושות מעורר בכלל עניין בחוג מצומצם כהגדרתו. אבל בכל זאת זה הפך לשיחת היום והסהכ של צפייה בסדרה זה לא האחזות בפרטים קטנטנים אלא הסחיפה הרגשית שהיא מצליחה לסחוף את כל הצופה בה והרגשת ההזדהות שאין לה כמעט אך ורע בתולדות סדרות הטלויזיה הגדולות.
04:24  |  03.08.19
24.
שאלה לכותב הטור - ראית את הסדרה?
הסדרה אמרה המון - וצעקה בדרך הבריטית המעודנת את כל מה שציינת על בריהם על הקומוניזם הביורוקטיזם ואנשיפ םחדנים בעמדות מפת היא פשוט לא עשתה באופן צעקני ודוחף את זה לפרצוף הצופה כמו שעושת סדרות אמרקאיות - שלועסות לך את אוכל - כאן הצופה האינטליגנטי מבין טוב מאוד את כל הדבים האלו גם טוב מאוד מה הוביל לממדי האסון הסדרה אינטליגנטית מאוד ומתייחסת לצופה שלה כאינטליגנט ולא כאחד שצריך ללעוס לו כל דבר וכל מסר!
אחת שראתה את הסדרה  |  17.06.19
23.
למבקר, לך לראות rerun של סברי מרנן.
כל סטודנט שנה א' לקונוע (סאטירה, שימו לב) חסר רקע תרבותי, חושב שהוא מבין משהו. כנראה שחצי מהבדיחות והרפרנסים עברו לך מעל הראש. השחקנים ברובם אנגלים כי הם באמת יותר טובים וגם דורשים פחות שכר (כמו במשחקי הכס). אי אפשר בכלל להשוות לסמויה או לסופרנוס שהיו להן המון פרקים לבנות דמויות וסיפור. המיני סידרה הטובה ביותר שנעשתה. נקודה. מילה לעורכים, השקעה בתוכן איכותי תשתלם בסוף. תפסיקו לחסוך. אתם לא mako (או ברה"מ).
ניקיטה  |  17.06.19
לכל התגובות