אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ר"מ יפן הזמין את טראמפ לצ'יזבורגר כדי להציל את הסחר צילום: איי אף פי

ר"מ יפן הזמין את טראמפ לצ'יזבורגר כדי להציל את הסחר

במהלך ביקור רשמי בטוקיו נועד נשיא ארה"ב עם ראש הממשלה היפני אבה שינזו ובכירים בטויוטה, הונדה וסופטבנק. במקביל לאיום בהטלת מכסים על כלי רכב יפניים, קרא טראמפ להזרמת השקעות יפניות לארה"ב

26.05.2019, 22:30 | שירות כלכליסט

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נחת אתמול ביפן לביקור רשמי שבמהלכו ישולבו עסקים והנאה.

קראו עוד בכלכליסט

לפני שפנו לדון בנושאי הסחר, זאת על רקע איומי ארה"ב להשית מכסים על כלי רכב יפניים, בילו הנשיא האמריקאי וראש ממשלת יפן אבה שינזו בתחרות סומו, במשחק גולף ובזלילה של צ'יזבורגר כפול וגלידה.

"ראש הממשלה ואני דיברנו הרבה היום על מסחר, צבא ועוד נושאים רבים", אמר היום טראמפ. "אני חושב שהיה לנו יום מאוד פורה". הבילויים נועדו לשמר את הקשרים האישיים הקרובים בין שני המנהיגים בתקווה גם לגבש מערכת יחסים חמה בין וושינגטון וטוקיו. לרגל ביקורו של טראמפ אף הואר המבנה הגבוה ביפן, הטוקיו סקיי טרי, בצבעי דגל ארה"ב.

אבה וטראמפ, אתמול במשחק גולף, צילום: איי אף פי אבה וטראמפ, אתמול במשחק גולף | צילום: איי אף פי אבה וטראמפ, אתמול במשחק גולף, צילום: איי אף פי

ביקורו של טראמפ ביפן עם הגברת הראשונה מלאניה מגיע על רקע כוונת ארה"ב להשית מכסים על כלי רכב מתוצרת יפנית, שאותם הגדיר הבית הלבן כאיום לביטחון הלאומי.

סמוך להגעתו בילה טראמפ במעון שגריר ארה"ב ביפן בחברת בכירים מיצרניות הרכב טויוטה, ניסאן והונדה כמו גם מנהלים מסופטבנק ומענקית המסחר המקוון רקוטן. הנשיא הפציר באנשי העסקים להגדיל את השקעותיהם בארה"ב ובמקביל גער ביפן על "היתרון המשמעותי" שלה במערכת קשרי המסחר. "זאת כנראה הסיבה מדוע אתם מחבבים אותנו כל כך", הסביר הנשיא, ובמקביל השמיץ את מדיניות הבנק המרכזי של ארה"ב, שלדבריו מעכבת את צמיחת הכלכלה האמריקאית.

לצד החיזורים אחרי שיתופי פעולה יפניים אמר טראמפ, כי הוא שואף לצמצם את הגירעון המסחרי מולה, שעמד בשנה שעברה על 67.6 מיליארד דולר. "עם הסכם כזה אנחנו מקווים לטפל בחוסר האיזון במסחר, להסיר חסמים ליבוא אמריקאי ולהבטיח הוגנות והדדיות במערכת היחסים שלנו", הוא הצהיר.

מחר צפויים טראמפ ואבה לקיים מפגש רשמי בעניין יחסי הסחר, אף כי לפי שר המסחר היפני טושימיצו מוטגי, הם קרוב לוודאי לא יצליחו לגבש אפילו הסכם חלקי. "עדיין קיימים פערים ועלינו לעבוד כדי לצמצם אותם".

את ארוחת הערב יסעדו מחר טראמפ ומלאניה בחברת הקיסר היפני נרוהיטו והקיסרית מאסאקו. טראמפ יהיה המנהיג הזר הראשון שייפגש עם הקיסר, שהוכתר לפני חודש בעקבות פרישת אביו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות