אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יעל לויטה: "ידעתי שהדת לא תעמוד בדרכי" צילום: יוסי צבקר

יעל לויטה: "ידעתי שהדת לא תעמוד בדרכי"

לויטה, כוכבת האופרה "כך עושות כולן", גדלה בשומרון ולמדה באולפנה, וכיום מגלמת נשים בוגדניות וחובבות סאדו מאזו

28.05.2019, 09:03 | מאיה נחום שחל

"האופרה היום לוקחת על עצמה תפקיד של לחנך ולפתוח את הראש לדברים חדשים, לצאת מהקופסה ולמשוך גם קהל צעיר", אומרת זמרת הסופרן יעל לויטה, שתגלם את פיורדיליג'י בהפקה המודרנית "כך עושות כולן" מאת מוצרט, שתעלה בסוף השבוע באופרה הישראלית. "נעשו מאמצים רבים כדי לקצר ולהנגיש אותה, ואני מרגישה שהיא בהחלט עשויה למשוך קהל חדש".

במרכז "כך עושות כולן", בבימוי אטום אגויאן ("המתיקות שאחרי") שחידשה מרלין גרונדסל, דון אלפונסו וחבריו הצעירים, הקצינים פרנדו וגוליילמו, שדנים בשאלה עד כמה נשים נאמנות. אלפונסו משוכנע כי כל הנשים הן בוגדניות, אבל פרנדו וגוליילמו דוחים את הטענה בגלל אהבתם לאחיות פיורדיליג'י ודורבלה. אלפונסו מבקש להתערב איתם ולומר לאחיות כי הם חייבים לצאת למלחמה ולשוב כשהם מחופשים וכל אחד מחזר אחר האהובה של חברו. בהפקה המקורית יש הפי אנד אבל הפעם זה קצת יותר מורכב.

יעל לויטה באופרה "כך עושות כולן", שתעלה בסוף השבוע. "הפקה רעננה שנועדה למשוך צעירים", צילום: יוסי צבקר יעל לויטה באופרה "כך עושות כולן", שתעלה בסוף השבוע. "הפקה רעננה שנועדה למשוך צעירים" | צילום: יוסי צבקר יעל לויטה באופרה "כך עושות כולן", שתעלה בסוף השבוע. "הפקה רעננה שנועדה למשוך צעירים", צילום: יוסי צבקר

"אני רגילה לעשות תפקידים קומיים", אומרת לויטה, שבשנה שעברה גילמה כוהנת דת סקסית חובבת סאדו מאזו באופרה "אורפיאו ואאורידיצ'ה", "אבל פה יש משהו מאופק ורציני, אני צריכה להתמודד עם דמות רצינית שהולכת ובוגדת. זה מאתגר כי אני רגילה לעשות שטויות ולהתפרע. זה התפקיד הכי גדול שעשיתי והכי מאתגר דרמטית וקולית, כי אני שרה במנעד גדול מאוד".

לויטה היא בת למשפחה דתית שגדלה בשבי שומרון ולמדה באולפנה. אף שבבגרותה הפכה חילונית והיום גרה בתל אביב עם בעלה ובתה, תפקידים נשיים כמו חובבת סאדו מאזו ואשה שבוגדת בבעלה הם לא עניין של מה בכך.

איך מגלמים בפוזיציה הזאת חובבת סאדו מאזו?

"לכאורה זה גס ובוטה, אבל על הבמה זה היה מרומז באופן יחסי ולא עבר את גבול הטעם הטוב מבחינתי. ההורים שלי אפילו טסו איתי למקאו כשההפקה הוצגה שם בפסטיבל. הם יודעים לעשות את ההפרדה הנחוצה בין מציאות ובמה".

העבר הדתי לא משפיע על הבחירות האמנותיות שלך?

"בטוח שבתת־מודע אני מושפעת ממנו ומהערכים שהוקנו לי, אבל עוד לא יצא לי להיתקל בדילמה קיצונית, המוזיקה תמיד היתה חשובה לי יותר מלשמור שבת, וידעתי שהדת לא תעמוד בדרכי".

הגרסה המודרנית של האופרה הישראלית ל"כך עושות כולן" נובעת בראש ובראשונה מהשם השני של היצירה הזאת, "בית ספר לאוהבים": אגויאן הפך את הבמה לבית ספר עם תפאורה ותלבושות תואמות מודרניות וצבעוניות. "זה נראה כמו הוגוורטס של הארי פוטר, וכולם לבושים בבגדי קולג'. דון אלפונסו הוא הפרופסור של האחיות והוא רוצה לערוך ניסוי ומכניס אותן לסוד העניינים כך שהכל הופך להיות הרבה יותר מורכב כי הן יודעות את האמת. אני חושבת שהן באמת מתאהבות זו בחבר של זו ותוהות אם בחרו מלכתחילה בחבר הנכון. זה מתאים מאוד למתבגרים, ואני מקווה שזה יביא אותם לאופרה כי זו באמת הפקה רעננה ומעניינת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות