אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה זה בכלל "ממשלת ימין"? צילום: יואב דודקביץ

דעה

מה זה בכלל "ממשלת ימין"?

חלק גדול מהמנדטים החרדיים שעליהם נשענת ממשלת הימין שולל את המדינה הציונית, את צבאה, ומזלזל בכבוד הנופלים. זה אבסורד שבו ממשלת ימין יכולה להתקיים בזכות מי ששוללים ערך שהוא בסיסי להגדרה “ימין”

29.05.2019, 07:56 | משה גורלי

הכישלון בהקמת ממשלתו של בנימין נתניהו מתחרה רק בהצלחת הקמתה. וייאמר מיד, האפשרות הראשונה עדיפה על האפשרות השנייה. ראשית, בגלל הרמאות הגדולה בעצם ההגדרה של ממשלת ימין - המנטרה שנתניהו מייחס לרצון בוחריו. חלק גדול מהמנדטים החרדיים שעליהם נשענת ממשלת הימין הזו שולל את המדינה הציונית, את השירות בצבאה ומפגין זלזול בכבוד הנופלים על הגנתה. הוא אף מתנגד לחוק גיוס חלבי ומיטיב. זה אבסורד שבו ממשלת ימין תתקיים בזכות שוללי השירות והגיוס, ערך בסיסי שבלעדיו התואר "ממשלת ימין" הוא אוקסימורון או בדיחה.

קראו עוד בכלכליסט

הדבר השני בכישלון הקמת "ממשלת הימין" הזו הוא התנעת תהליכי ריסוק הדמוקרטיה. המאמץ לרתום את שגיאות מערכת המשפט להסבר מלומד שיצדיק את שחרור השלטון מכל מגבלה, הוא מניפולציה מרהיבה שמתנחלת בלבבות ומכשירה אותם לכניעה לרודנות.

הציר המחולל את שני הכישלונות האלה הוא מאמץ הימלטותו של נתניהו מהדין: רק בחסות ממשלת הימין, שאינה ימין, ואינה דמוקרטית, ניתן להכשיר את ההימלטות הזו.

נתניהו מספר שקר נוסף - “זה מה שהבוחר רצה”. התוצאה של הבחירות האחרונות מלמדת שהבוחר רצה ממשלת אחדות בין הליכוד לכחול לבן, אחדות שמשתרעת בין המרכז לימין השפוי. אלה שתי המפלגות היחידות שזכו במספר מנדטים דו־ספרתי גדול שמסתכם ב־70, אז כנראה הבוחר מאס ברסיסי מפלגות ובסחטנות החרדים והמתנחלים. אלא שסחטנות היא מה שנקבל, משום שהימלטות נתניהו מהדין מחייבת זאת. אם נתניהו יחזיר את המנדט לנשיא, בתוך יממה גדעון סער או יולי אדלשטיין יקימו ממשלה. זה לא יקרה. למה? אתם כבר יודעים.

רה"מ נתניהו, צילום: יואב דודקביץ רה"מ נתניהו | צילום: יואב דודקביץ רה"מ נתניהו, צילום: יואב דודקביץ

האפשרויות שיתבררו עד סוף היום: האחת, תוקם ממשלת ימין שאינה ימין ואינה דמוקרטית, רק כדי שנתניהו יקדם את הימלטותו מהדין; האופציה האחרת היא שנלך לבחירות, ואז - או שיהיה מהפך, או שנתניהו יחצה את גבול 60 המנדטים ביתר קלות עם קולות הימין שנותרו על הרצפה (בנט, שקד, פייגלין), או שתשוחזר שוב קטטת ליברמן והחרדים.

זו עוד דוגמה עלובה למקום שאליו מדורדר דיון עקרוני אמיתי על זהותה של המדינה: בדיוק המקום שאליו דורדר שיח הרפורמות המשפטיות. להידרדרות "אחראי" אחד, אביחי מנדלבליט, שקבע פגישה עם סנגוריו של נתניהו בתחילת אוקטובר. הנה, נמצא האחראי האמיתי למשבר הפוליטי־חוקתי, אולי הגדול ביותר מקום המדינה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות50 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

50.
תשובה למגיבים 47, 48
כסף, שנורר, משה גורלי לא העלה את דרישת החרדים לתמיכה כספית ענקית, על ידי "תורתם אומנותם" תופסים 2 ציפורים באבן אחת אי גיוס והרבה מאד כסף, בעוד 20 שנה ובגלל קצב ההיתרבות הם ישלטו באופן מוחלט, למדינה לא יהיה כסף וכנראה שנצטרך לתמיכה מחו'ל כמו בעזה, זה פרוש "אור לגויים" של החרדים.
בנימין  |  01.06.19
47.
בד"כ אני מסכים עם גורלי, אבל הפעם הוא טועה
החרדים אינם שוללים את המדינה. ברובם הגדול מאוד, הם מחייבים אותה (למרות שהיא הופכת להיות יותר ויותר לא יהודית). הם אינם שוללים את צה"ל - הם מחייבים את קיומו של צבא מגן של יהודים. אבל הם מסתייגים מהתגייסות לצבא שבמשך שנות דור לא היה וגם היום אינו יהדותי באופיו ובהתנהלותו, ולמעשה היה אחד ממכשירי החילון המרכזיים בידי הנהגת המדינה (כדאי לבדוק כמה מהדתיים הסרוגים, למשל, מורידים את הכיפה תחת לחץ המסגרת והתרבות החילונית מתירנית וכפיינית שלה). החרדים אינם מזלזלים בכבוד הנופלים - הם נחשבים אצלם לקדושים (בלי קשר לכך שמחוות כמו עמידה בצפירה הן מבחינתם מחוות ריקות מתוכן, בהיותן מנהגים מועתקים מהגויים) ואומרים עליהם מזמורי תהלים. על משקל "הכה ביהודים והצל את רוסיה" - פוליטיקאי ריק מתוכן וטיפוס בעייתי כמו ליברמן מנסה כיום להרחיב את הבייס שלו לפי העקרון "השמץ את החרדים והצל את ישראל". חבל שגורלי מצטרף לטרנד הזה, כאשר ברור שהבעיה נטו היא נתניהו. כדאי שגורלי יזכור שאם המרכז שמאל יעלה בכוחו, הוא יצטרך את החרדים כדי לבנות קואליציה יציבה, כי עם הליכוד בלבד הוא לא יוכל ולא ירצה לבנות אותה.
אלף  |  29.05.19
לכל התגובות