אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ריבלין: "אעשה כל שביכולתי כדי למנוע בחירות נוספות" צילום: מוטי קמחי

ריבלין: "אעשה כל שביכולתי כדי למנוע בחירות נוספות"

בעקבות המשבר הפוליטי, נשיא המדינה פרסם סרטון שבו הוא מפרט את האפשרויות העומדות בפניו. "אם חוק פיזור הכנסת יתקבל בקריאה שנייה ושלישית, הכנסת תפוזר, ונצא לצערי למערכת בחירות נוספת"

29.05.2019, 16:40 | איתמר אייכנר

נוכח הדרמה הפוליטית, שבסיומה ייתכן ויתקיימו בחירות נוספות, נשיא המדינה ראובן ריבלין פרסם היום (ד') סרטון שבו הוא מפרט את האפשרויות העומדות בפניו על פי חוק וזאת בהמשך לפניות הרבות המגיעות אליו בנושא.

קראו עוד בכלכליסט

בסרטון מסביר הנשיא: "יקיריי ויקירותיי, אני מקבל וקורא את כל הפניות שלכם בנושא הרכבת הממשלה. לאור היקף הפניות שמציף את לשכתי בנושא, חשוב לי להסביר מהי סמכותו החוקית של הנשיא: לראש הממשלה, חבר הכנסת בנימין נתניהו, ניתנו על ידי 28 יום להרכיב ממשלה כאשר בסופם ניתנה לו ארכה של 14 יום נוספים על פי החוק, שתסתיים היום בחצות.

 

"במידה ולא תורכב הממשלה היום בחצות, עומדות בפניי שתי אפשרויות ועליי לנקוט באחת מהן, תוך שלושה ימים: האפשרות הראשונה היא להטיל את הרכבת הממשלה על כל חבר כנסת, פרט לחבר הכנסת שכבר נתתי לו הזדמנות והוא לא הצליח. האפשרות השנייה היא להודיע ליושב ראש הכנסת שלא קיימת אפשרות להרכבת הממשלה ואין מנוס אלא ללכת לבחירות.

"כדי לקבל את ההחלטה, אזמין שוב את נציגי הסיעות להתייעצויות. אגב, דעו כי במקרה שאודיע ליו"ר הכנסת כי אני איני מוצא חבר כנסת שבידו להקים ממשלה, יכולים חברי הכנסת לאסוף 61 חתימות ולבקש תוך 21 יום, להעניק לכל אחד ממאה ועשרים חברי הכנסת, גם למי שכבר ניתנה לו ההזדמנות, את המנדט להרכבת הממשלה. 61 חתימות שכאלה יכולות להעניק לאותו חבר כנסת 14 ימים עבור השלמת המשימה".

 

הנשיא הדגיש כי אם החוק לפיזור הכנסת יעבור בקריאה שנייה ושלישית, אזי הכנסת תפזור ויתקיימו בחירות נוספות: "אתם ודאי תוהים איך כל זה קשור למה שמתרחש ברגעים אלו בכנסת. ובכן, זה לא. במקביל לסמכותי כנשיא, לכנסת יש אפשרות עצמאית לחוקק חוק המורה על התפזרות הכנסת. אם חוק פיזור הכנסת יתקבל גם בקריאה שנייה ושלישית ברוב של חברי הכנסת, 61 לפחות, ההליכים להרכבת ממשלה ייפסקו. הכנסת תפוזר, ונצא לצערי למערכת בחירות נוספת. אני, מצידי, אעשה כל שביכולתי כדי למנוע ממדינת ישראל ללכת אל מערכת בחירות נוספת".

אחמד טיבי, צילום: אלכס קולומויסקי אחמד טיבי | צילום: אלכס קולומויסקי אחמד טיבי, צילום: אלכס קולומויסקי

טיבי: "מצב חוקתי חסר תקדים"

 

גם ח"כ אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל) התייחס היום לסוגיית החוקתיות של פיזור הכנסת: "אני לא בטוח שהחוק יגיע להצבעה שנייה ושלישית ואני לא בטוח שהקואליציה כולה תצביע בעד. אנחנו לא אמורים לרקוד לפי הספינים של נתניהו, למרות שהוא לא רוצה בחירות - אבל רוצה למנוע הגעה לנשיא.

"בחצות יחל מסלול חוקתי אחר: אם נתניהו לא יתקשר לריבלין ויודיע לו שהצליח להקים ממשלה - מבחינה חוקית הוא נכשל, ולנשיא יש שלושה ימים לקבל החלטה.

"אלא שמישהו כאן רוצה למנוע את יישום המסלול החוקתי באמצעות חוק הפיזור וגם אם אחרי חצות יצביעו על פיזור הכנסת - שני המסלולים יתנגשו. זה מצב חוקתי מעניין וחסר תקדים. יכול להיות (שמי) מהאופוזיציה יעתור לבג"ץ בעקבות הניסיון של ראש הממשלה והליכוד לגנוב את שלושת הימים מהנשיא". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
נשיא אפס קטן יצאת אפס גדול
מה היה קורה אם האפס היה מטיל על כל אחד אחר פרט לביבי לנסות להקים ממשלה. כן למרות שאין ממליצים מקרב חברי הכנסת המכהנים לאפס היה את המנדט והכוח לייצר ממשלה יש מאין .למה האפס הזה לא שואל את עצמו מה הדתיים האלה מוצאים באיש שמנסה להציל את עורו פרט לכך שהוא מכפיל להם את כל התקציבים .שזה שוחד אין מילה אחרת . אבל אפס נשאר אפס והוא יכנס להיסטוריה כשותף לחבורת הרמאים שגנבה את המדינה . לא להיכל התהילה אלה להיכל הבושה .בושה שיש לנו כזה אפס
אקידו  |  30.05.19