אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה לא עמדה בהחלטה ומשפחות חד-הוריות לא ייצאו ממעגל העוני צילום: שאטרסטוק

הממשלה לא עמדה בהחלטה ומשפחות חד-הוריות לא ייצאו ממעגל העוני

מבדיקה שערך "המרכז להעצמת האזרח" עולה שכבר לפני שנה וחצי החליטה הממשלה לתקצב ב-15 מיליון שקל מידי שנה לעידוד תעסוקה ושיפור מצבן הכלכלי של משפחות חד-הוריות. אלא שעד עתה האוצר לא העביר את התקציב והמשפחות משלמות את המחיר

30.05.2019, 17:31 | שירות כלכליסט

כבר לפני שנה וחצי אישרה הממשלה את החלטה 3380 - "עידוד תעסוקה בקרב משפחות שבראשון הורה עצמאי". מטרת ההחלטה - לשפר את מצבם הכלכלי של הורים יחידנים ולעודד תעסוקה בקרב אוכלוסיה זו. במסגרת ההחלטה אושר להקצות בכל שנה, החל משנת 2018, 15 מיליון שקל לביצוע תוכניות ייעודיות שיגובשו ע"י משרדי הממשלה.

הקצאת הכספים הותנתה באישור ועדת הכספים לשימוש הממשלה ברזרבות של אותה שנה. בהקשר זה יש להוסיף, כי בפברואר 2018, דחתה ועדת הכספים את המתווה שהציגה הממשלה לאישור שימוש ברזרבות, מה שהותיר בידי הממשלה את האפשרות לאשר את הקצאת הכספים עבור משפחות חד-הוריות באופן נפרד ולהעבירם למשרד העבודה כפי שהוחלט, וכפי שעשה משרד העבודה והרווחה למול ועדת הכספים במספר הזדמנויות. עם זאת, מבדיקת המרכז להעצמת האזרח, עולה כי נכון למאי 2019, ההחלטה לא יושמה והתקציבים המיועדים למשרד העבודה והרווחה לא הועברו.   

בישראל חיות מעל 130 אלף משפחות יחידניות. בשל העובדה כי יכולת ההשתכרות של משפחה חד-הורית מוגבלת למפרנס יחיד, ולנוכח פערי השכר בין גברים ונשים, מתאפיינות משפחות אלו במקרים רבים ברמת הכנסה נמוכה, ונכון לשנת 2016, היה שיעור העוני בקרב משפחות אלו גבוה משמעותית משיעור העוני באוכלוסייה הכללית (26.1% לעומת 18.6%). נתון נוסף המצביע על החשיבות המכרעת במימוש ההחלטה הוא, שבעוד משפחות אלה מהוות 20% מסך משקי הבית בישראל, הרי שייצוגן בשירותי הרווחה גבוה  הרבה יותר ועמד בשנת 2018 על 35%.

גורמים במשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים ציינו כי בוצעה על ידי המשרד עבודת המטה הנדרשת על מנת להוציא את התוכניות הנוספות לפועל, אך אלו נגנזו בשלב זה, בשל אי הקצאת הכספים.

מנכ"לית המרכז להעצמת האזרח, עו"ד עינת פישר לאלו: "המענה הממשלתי לסוגיות חברתיות חשובות אינו יכול לעצור בקבלת החלטות ובהצהרה על הקצאת תקציבים. על הממשלה לעמוד בהתחייבויותיה ולהקצות את התקציבים למימוש המטרות האזרחיות אליהן היא מחויבת".

פרויקט מוניטור של ״המרכז להעצמת האזרח״ , הוא פרויקט מעקב אזרחי אחר ביצועי הממשלה ועמידתה בהתחייבויותיה לציבור. המרכז להעצמת האזרח הינה עמותה הפועלת בתחומי הממשל, ועוסקת ביישום התחייבויות הממשלה ובאפקטיביות המגזר הציבורי והרשות המבצעת. המרכז מפעיל שורה של כלים מקצועיים למעקב אחר פעילות הממשלה ואחר יישום הבטחותיה לציבור ופועל לשיפור הליכי היישום והסרת חסמים במגזר הציבורי.  

הבטיחו לסייע, אבל לא העבירו תקציב, צילום: שאטרסטוק הבטיחו לסייע, אבל לא העבירו תקציב | צילום: שאטרסטוק הבטיחו לסייע, אבל לא העבירו תקציב, צילום: שאטרסטוק

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה