אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יום אחרי שיצאה מהמדד הבינלאומי: בזק צנחה ב-6.6% במחזור גבוה צילום: בלומברג

יום אחרי שיצאה מהמדד הבינלאומי: בזק צנחה ב-6.6% במחזור גבוה

לפי ההערכות, הירידות החדות מגיעות על רקע יציאה של מניית בזק ממדד MSCI Israel, שכולל את 12 החברות הישראליות הגדולות ביותר; מניית דיסקונט, שנכנסה למדד במקום בזק, נסחרה אתמול במחזור עצום של מיליארד שקל

29.05.2019, 18:56 | יניב רחימי

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

יממה לפני פרסום הדוחות הכספיים לרבעון הראשון, מניית בזק נפלה ב-6.6% ביום המסחר (ד') בבורסת ת"א וננעלה בשפל של חמש שנים. המניה ריכזה מחזור של יותר מ-139 מיליון שקל - הגבוה בבורסה ופי ארבעה מהממוצע היומי במניית בזק בשנה האחרונה.

קראו עוד בכלכליסט


לפי ההערכות, ירידות השערים החדות במניית בזק הגיעו על רקע היציאה של מניית החברה ממדד MSCI Israel, שכולל את החברות הישראליות הגדולות ביותר. בעדכון המדד שבוצע אתמול (ג'), יצאה מניית בזק מהמדד ואת מקומה תפסה מניית בנק דיסקונט. מחזור המסחר במניית דיסקונט אתמול היה חריג והסתכם בכמיליארד שקל.
     

  , צילום: עמית שאבי צילום: עמית שאבי   , צילום: עמית שאבי


    

מדד MSCI Israel מורכב מ-12 מניות של חברות ישראליות וכולל את צ'ק פוינט, טבע, נייס, וויקס, כימיקלים לישראל, אלביט מערכות, קבוצת עזריאלי, סייברארק והבנקים לאומי, הפועלים, מזרחי טפחות, ודיסקונט שכאמור הצטרף השבוע למדד.

המדד הושק בינואר 1994 ובשנה האחרונה (מ-30 באפריל 2018 עד אותו תאריך השנה) הוא הניב תשואה של 7% והיכה את מדד MSCI העולמי שהניב תשואה נמוכה יותר של 2.2%. בשנת 2018 מדד MSCI Israel ירד ב-6.3%, לעומת ירידה חדה יותר של 10.4% במדד MSCI העולמי.

על רקע ההרעה בביצועי החברה והמחיקות שבוצעו בדוחות השנתיים בשווי האחזקה בחברה הבת yes, מניית בזק איבדה ב-12 החודשים האחרונים 45.6%. לעומת זאת מניית דיסקונט רשמה באותה תקופה עליות שערים של 33.1% ובכך הכתה את מדד מניות הבנקים שעלה בשנה האחרונה ב-15.6%.

נכון להיום, שווי השוק של בזק שיצאה ממדד MSCI Israel עומד על 6.3 מיליארד שקל, בעוד ששווי השוק של בנק דיסקונט שנכנסה למדד הוא 16.2 מיליארד שקל.

במהלך יום המסחר עלה בשוק החשש שבזק תאלץ למחוק בדוחות הכספיים שיתפרסמו מחר (ה') בבוקר נכס מס בשווי של 1.17 מיליארד שקל. אולם בזק לא פרסמה דיווח המזהיר מפני מחיקה צפויה, כפי שעשתה לפני הפחתת השווי של yes בדוחות הכספיים לשנת 2018.

במאזניה של בזק מופיע נכס מס נדחה בגין הפסדים מועברים לצרכי מס בחברת yes שעומד על 1.17 מיליארד שקל. האישור שניתן מרשות המסים לניצול נכס המס מותנה בקבלת אישור משרד התקשורת לביטול ההפרדה המבנית.

בזק פועלת לקבלת האישורים הנדרשים לביטול ההפרדה המבנית, אולם אין וודאות אם ומתי האישורים ממשרד התקשורת יתקבלו.

ההנחה של בזק, כפי שהיא מופיעה בדוחות השנתיים של החברה, היא שסביר יותר שביטול ההפרדה המבנית בין בזק ל-yes יאושר, מאשר שהוא לא יאושר.

עוד צוין בדוחות של בזק שקיים סיכון שהערכת החברה הנוכחית ביחס לסבירות ביטול ההפרדה המבנית תשתנה ותביא למחיקתו של נכס המס, כולו או חלקו, רישום הפסד, וקיטון בהון העצמי של החברה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות