אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רווח של 340 מיליון שקל להראל - צמודה למתחרה הפניקס צילום: יונתן זינדל/פלאש 90

רווח של 340 מיליון שקל להראל - צמודה למתחרה הפניקס

דוחות חזקים לחברת הביטוח שבשליטת משפחת המבורגר עם רוח גבית של שוק ההון וצמיחה בקרנות הפנסיה - ולמרות התחרות העזה והמשך ירידה בתביעות בביטוחים הכלליים; התשואה להון - 20.6%

30.05.2019, 12:35 | רחלי בינדמן

קבוצת הראלשבשליטת משפחת המבורגר מסכמת רבעון ראשון עם רווח כולל של 340 מיליון שקל, נמוך מעט מזה של הפניקס שעמה היא מתחרה בשנה החולפת ראש בראש, הן במונחי רווחיות והן במונחי שווי שוק - הפניקס סיכמה את הרבעון עם רווח של 357 מיליון שקל. הרווח הכולל של הראל ברבעון המקביל אשתקד הסתכם ב-80 מיליון שקל בלבד.  

קראו עוד בכלכליסט

התשואה להון של הראל עמדה ברבעון הראשון על 20.6% (של הפניקס - כמעט 24%). בדוחות 2018 מיהרה הפניקס לפרסם כי היא מסיימת את השנה עם הרווח הגבוה בענף אך אז עקפה אותה הראל במעט.

הראל רושמת ציון דרך כשלראשונה הנכסים המנוהלים של הקבוצה חצה את רבע טריליון השקלים - 250.3 מיליארד שקל ליתר דיוק, עלייה של 6% מאז סוף 2018 בזכות הרוח הגבית של שוק ההון. סכום הפרמיות ודמי הגמולים שהורווחו ברבעון עמד על 6.7 מיליארד שקל, עלייה של 8% לעומת הרבעון המקביל אשתקד.

הרווח הרבעוני הכולל לפני מס בפעילות חסכון ארוך טווח (ביטוח חיים, פנסיה, גמל והשתלמות) הסתכם בכ-148 מיליון שקל, לעומת רווח כולל לפני מס של כ-16 מיליון שקל  ברבעון המקביל אשתקד. השיפור נבע מעלייה בגביית דמי ניהול משתנים בעקבות עלייה בתשואות הריאליות שהושגו על ידי החברה וכן מגדילה של המרווח הפיננסי הנובע מהשקעות העומדות כנגד פוליסות מבטיחות תשואה. כמו כן, בקרנות הפנסיה, הגמל וההשתלמות, הצמיחה ברווח הכולל נבעה מהעלייה בהפקדות ובנכסים המנוהלים בקיזוז השפעת השחיקה בשיעור דמי הניהול.

הרווח הכולל לפני מס מניהול קרנות הפנסיה הסתכם ב-20 מיליון שקל, שיפור של 11% שכאמור משלב צמיחה בהיקף הנכסים למול שחיקה בדמי הניהול (על רקע התחרות הענפית ופנסיות ברירת המחדל). דמי הגמולים הסתכמו בפנסיה ב-2.1 מיליארד שקלים – עליה של 11%.

הרווח במגזר הבריאות, שבו הראל מובילת שוק, הסתכם ב-107 מיליון שקל - פי 5 לעומת הרבעון המקביל אשתקד. זאת בזכות התשואות בשוק ההון ובקיזוז עלייה של 13 מיליון שקל בהתחייבויות בגלל ירידת סביבת הריבית. הראל חוזרת ומדווחת כיצד ביטול הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים סייעה לה לצמצם הפסדים הנובעים מתקופות קודמות ואלו צפויים להמשיך ולהתמתן. הפרמיות בבריאות צמחו ב-9% ל-1.2 מיליארד שקל.

הרווח הכולל לפני מס בביטוח הכללי עלה ב-26% ל-82 מיליון שקל בזכות רווחי ההשקעות אך התוצאות התקזזו בחלקן בעלייה של 99 מיליון שקל בהתחייבויות בגלל סביבת הריבית. בדומה לחברות הביטוח הגדולות בתחום, באה לידי ביטוי בצורה משמעותית היחלשות הצמיחה בפרמיות בביטוח הכלל, כאשר שגם הראל מדווחת על צמצום של 0.5% בפרמיות ל-825 מיליון שקל. אלא שבעוד חלק מהחברות דיווחו על השחיקה בצמיחה בגלל התחרות ההולכת וגוברת בענף, בהראל מדווים על המשך שיפור בתוצאות החיתומיות, ירידה בתביעות וירידה בעלות התביעה הממוצעת. בחברה מסבירים כי הירידה היא תולדה של ירידה בפרמיות במספר ביטוחי רכב של קולקטיבים.

לבסוף מדווחת הראל על כניסת דור שלישי של המשפחה לעסקי החברה. נכדו של היו" יאיר המבורגר, עידן טמיר, שסיים לא מכבר את שירותו הצבאי, יצטרף לבית ההשקעות הראל פיננסים כאנליסט ויזכה בשכר חודשי של 8,500 שקלים ברוטו. נזכיר כי אחיינו של המבורגר, בן המבורגר, סומן בעבר כיורש של יאיר, אך עזב לתקופה לחו"ל וחזר לפני תקופה - כעת הוא חבר דירקטוריון בחברה.

יאיר המבורגר יו"ר הראל יאיר המבורגר יו"ר הראל יאיר המבורגר יו"ר הראל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות