אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניצחון לתנובה: כחלון חתם על הצו לייקור החלב, "תחת מחאה" צילום: משה מילנר, לע"מ

ניצחון לתנובה: כחלון חתם על הצו לייקור החלב, "תחת מחאה"

חודשיים וחצי לאחר החלטת בג"ץ בעתירה שהגישה יצרנית המזון שלפיה יש להעלות את המחירים ב-3.4% - שר האוצר נכנע; לדבריו, "עמדתי היתה ונותרה שבנסיבות העניין אין מקום להעלות את מחיר החלב בהתחשב בהשלכות שיש לכך על יוקר המחיה"

30.05.2019, 18:47 | נורית קדוש

ניצחון לתנובה: לאחר חודשיים וחצי של התעלמות מהחלטת בג"ץ בעתירה שהגישה - חתם הערב שר האוצר משה כחלון על הצו להעלאת מחירי החלב שבפיקוח ב-3.4%. 

קראו עוד בכלכליסט

"מפאת כבודו של בית המשפט העליון ובשל החובה לקיים פסקי דין, ומאחר שבית המשפט לא הותיר לי ברירה, אני ניאלץ לחתום תחת מחאה על צו הפיקוח בהתאם לפסק הדין שניתן", כתב כחלון ליועמ"ש אביחי מנדלבליט. זה האחרון הודיע לו כי לא יוכל להגן על עמדתו בבג"ץ, לאחר שתנובה הגישה בקשה לבזיון בית המשפט מאחר שכחלון לא קיים במשך חודשיים וחצי את הכרעת בית המשפט העליון להעלות את המחירים.

לדברי כחלון, "אבקש להבהיר כי עמדתי היא שיש מקום כי סמכותו של שר האוצר להורות על עדכון מחירים לפי חוק הפיקוח על מחירי מצרכים ושירותים, התשנ"ו-1996, לא תוגבל על בסיס המלצת ועדת המחירים בלבד וכי יינתן לשר האוצר שיקול דעת רחב יותר בשים לב למכלול שיקולים הנוגעים לעניין.

משה כחלון, צילום: משה מילנר, לע"מ משה כחלון | צילום: משה מילנר, לע"מ משה כחלון, צילום: משה מילנר, לע"מ

"עמדתי היתה ונותרה שבנסיבות העניין אין מקום להעלות את מחיר החלב בהתחשב בהשלכות שיש לכך על יוקר המחיה והפגיעה בציבור בדגש על השכבות החלשות.עמדה זו עמדה בבסיס התנגדותי לחתימה על צו הפיקוח בעניין מחירי החלב", כתב כחלון למנדלבליט. "לצערי הרב, עמדתי זו לא התקבלה. ציפיתי מבית המשפט כי בעניין זה יעמוד לצד השכבות החלשות שהולכות להיפגע מהמהלך שמולם עומד מונופול ענק ורב השפעה במשק".

 

עתירת תנובה לבג"ץ הוגשה ביולי 2018, כ-4 חודשים לאחר המלצת ועדת המחירים להעלות את מחירי מוצרי החלב שבפיקוח ב-3.4%. זאת בעקבות עלייה מתמשכת במחיר המטרה, אשר הסתכמה מאז תחילת 2017 בכ-6.6%. כחלון סירב לאמץ את המלצת הוועדה וניסה להוביל מהלך להסדר ענפי עם הרפתנים, שעשוי להוריד את מחיר החלב הגולמי. אלא שההסכם שנעשה בחטף, חייב תיקוני חקיקה שלא ניתן היה להשלים בשל פיזור הכנסת ה-20.

 

בעקבות היעדר היכולת של האוצר להציג הסכם ענפי תקף, הכריע בית המשפט כי על שרי האוצר והחקלאות לחתום על צו עדכון המחירים. שר החקלאות אורי אריאל מיהר לחתום על הצו ואילו כחלון התעלם מההכרעה.

חודשיים וחצי של התעלמות הובילו את תנובה להגיש לבית המשפט בקשה דחופה לקיום פסק הדין. במסגרת בקשתה טענה תנובה כי החלטתו של כחלון שלא לקיים את פסק הדין ושלא לחתום על התיקון לצו הפיקוח על מחירי החלב היא החלטה מכוונת ומודעת, ולכן הדרך היחידה לאלצו לחתום על הצו היא במתן צו לפי פקודת בזיון בית משפט, אשר יורה לכחלון לחתום באופן מיידי על התיקון לצו הפיקוח.

לפני ובעקבות הבקשה, הודיע מנדלבליט לכחלון כי לא יוכל להגן על עמדתו בבג"ץ. ביום רביעי, המועד האחרון להגשת תגובת המדינה, ביקשה המדינה דחייה ביום, במהלכו כתב שוב היועמ"ש לשר האוצר כי לא יוכל להגן על עמדתו והדבר הוביל להסכמתו של כחלון לחתום תחת לחץ.

כעת צפויים מוצרי החלב שבפיקוח, ובהם חלב לשתייה, גבינה צהובה עמק במשקל, גבינה לבנה, שמנת מתוקה, חמאה, אשל גיל ושמנת חמוצה לעלות ב-3.4%. במקביל, הגישה טרה בקשה לוועדת המחירים להעלות את מחירי החלב בפיקוח ב-6.5%, בשל התייקרות התשומות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

36 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

35.
שר ללא סמכות.
אם כחלון נאלץ לחתום על ההחלטה הפוליטית של בג"צ, אוני מבין מה תפקידוהאם לשמש כחותמת גומי,מה לבג"צ ולחלב...כאן שוב הוכחה עלנףיונות המשפט בתחום לא לו,ובצבירת נזק ציבורי ענק,בקשר המושחת בין החונטה של בג"צ,לחונטת עשיריי המשקהסובלים מחוסר מזומנים,כנראה מקבליי קיצבאות,מביטוח לאומי, שבלית ברירה עושקים את הציבור והמשקוזאת בגיבוי של עניי עמך...שופטיי הבג"צ. אוי לנו שלכך היגענו, זו רוממות הרוח והצדק,של תומכיי בג"צ השמאלנים.
חיימון  |  01.06.19
33.
לתת לקובי מימון וטיקוני הכז לעשוק באלפי שקלים לא אכפת לך
איש ציני דואג כביכול לכמה שקלים בחודש על החלב ..ומצד שני דואג לתת לטיקוני הגז לגזול אלפי שקלים ממשלמי המיסים הלא מחוברים ..22 מיליארד שקל לגמלאי המשטרה ו-7 מיליארד חברת חשמל ולועדים עם השאלטר השמנים ויצירת גירעונות עצומים שיגרמו להעלאת מיסים כבדים ויוקר מחיה כדי לסגור את הגירעונות העצומים
אבי  |  31.05.19
לכל התגובות