אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבנק המרכזי של איטליה מזהיר הממשלה: "הגדלת החוב הציבורי עלולה להיות הרסנית" צילום: EPA

הבנק המרכזי של איטליה מזהיר הממשלה: "הגדלת החוב הציבורי עלולה להיות הרסנית"

על רקע המתיחות בין הנציבות האירופית לממשלת איטליה בנוגע לגירעון התקציבי, מתריע הבנק המרכזי מהגדלת ההוצאות: "עלולה להוביל להידרדרות בתנאים הכלכליים ובביטחון משקי הבית והחברות"

31.05.2019, 18:00 | שירות כלכליסט

הבנק המרכזי של איטליה הזהיר את הממשלה האנטי-ממסדית האיטלקית מהגדלת הגירעון של המדינה.

קראו עוד בכלכליסט

האזהרה של הבנק המרכזי מגיעה בתקופה בה הולכים ומחריפים המתחים בין הממשלה האיטלקית לנציבות האירופית, המפקחת על המדיניות הפיסקלית ברחבי האיחוד.

מוקדם יותר השבוע שלחה בריסל מכתב לאיטליה, בו ביקשה מהממשלה להסביר מדוע החוב של המדינה לא ירד ב-2018.

"הגברת המאמצים בניסיון להשיג הקלה זמנית על ידי הגדלת החוב הציבורי עשויה להתברר כלא יעילה, ואפילו הרסנית, אם היא תוביל להידרדרות בתנאים הכלכליים ובביטחון משקי הבית והחברות", נכתב בדו"ח השנתי של הבנק האיטלקי שפורסם היום. עוד נאמר שם כי הסיכון בהגדלת ההוצאות "חייב להילקח בחשבון במלוא היקפו".

ראש ממשלת איטליה ג ראש ממשלת איטליה ג'וזפה קונטה | צילום: EPA ראש ממשלת איטליה ג

ממשלת איטליה הנוכחית, שנמצאת בשלטון כבר כשנה, הבטיחה להגדיל את ההוצאות על מנת לתת דחיפה לכלכלה המקומית. כתוצאה מכך, היא קידמה יוזמות שנועדו לסייע למעמדות הנמוכים, וכן תוכניות להורדת גיל הפרישה.

תוכניות אלה עוררו תמיהה בבריסל, לאור העובדה שאיטליה מחזיקה בחוב השני בגודלו באיחוד האירופי.

הנציבות האירופית הזהירה את רומא כבר בסתיו האחרון שעליה להוריד את יעד החוב שלה ל-2019 על מנת להפחית את החוב הכולל שלה. איטליה הסכימה להפחית את יעד הגירעון הראשוני מ-2.4% ל-2.04% בסוף 2018. עם זאת, היא נאלצה לתקן כלפי מעלה את היעד הזה בתחילת השנה.

הבנק המרכזי של איטליה מסר שרמות החוב הגבוהות במדינה ממשיכות להוות "אילוץ חמור".

"בהשוואה לשאר מדינות היורו, עלותו של החוב הציבורי האיטלקי גבוהה יותר וצמיחתה הכלכלית של המדינה נמוכה יותר", נכתב בדו"ח של הבנק.

על פי מידע של הנציבות האירופית שפורסם מוקדם יותר החודש, החוב הכולל של איטליה אמור להגיע ל-133.7% מהתוצר המקומי הגולמי שלה השנה, ולגדול ל-135.2% ממנו ב-2020.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות