אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סעודיה: ההתקפות על נכסי הנפט שלנו הן איום לאספקה העולמית צילום: איי אף פי

סעודיה: ההתקפות על נכסי הנפט שלנו הן איום לאספקה העולמית

המלך סלמן מאשים ארגונים במימון איראן בהוצאה לפועל של תקיפות בחודש האחרון וקורא לפעולה החלטית כדי למנוע את הישנותן

01.06.2019, 10:20 | שירות כלכליסט
סלמן, מלך סעודיה, טוען כי ההתקפות בחודש שעבר על נכסי נפט של סעודיה מהוות איום לאספקת הנפט העולמית ולביטחון באזור. הוא חזר והאשים ארגונים במימון איראן בהוצאה לפועל של התקיפות.

קראו עוד בכלכליסט

"התקפות הרחפנים על תחנות שאיבת הנפט של סעודיה יצאו לפועל על ידי ארגונים הזוכים לתמיכת איראן, ולא רק שהן מערערות על הביטחון של הממלכה ושל המפרץ, הן גם מאיימות על ביטחון הים ועל אספקת הנפט העולמית", אמר סלמן בכנס של הארגון לשיתוף הפעולה אסלאמי (Organisation of Islamic Cooperation) שמתקיים במכה.

ביום שישי ארגן סלמן פסגת חירום של מנהיגי מדינות המפרץ הפרסי וערב כדי לדון בהתקפות הרחפנים במאי על מתקני הנפט בסעודיה ועל שתי מיכליות נפט סעודיות. סלמן אמר בפסגה שיש צורך בפעולה החלטית כדי למנוע את ה"הסלמות" האיראניות באזור.

מלך סעודיה סלמן, צילום: איי אף פי מלך סעודיה סלמן | צילום: איי אף פי מלך סעודיה סלמן, צילום: איי אף פי

בסעודיה מאשימים כי ממשלת איראן היא שיזמה את ההתקפות, עליהן לקחו אחריות ארגונים החות'ים התימניים שזוכים לתמיכת איראן. היועץ האמריקאי לביטחון לאומי, ג'ון בולטון, טען ביום חמישי שיש בידו ראיות לכך שאיראן עומדת מאחורי ההתקפות, וכי הראיות הללו יוצגו כבר בשבוע הבא במועצת הביטחון של האו"ם.

באיראן מכחישים כי היו מעורבים בהתקפות.

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן בלט בהיעדרותו מהפסגה, והעדיף לשלוח את שר החוץ שלו. מערכת היחסים בין טורקיה וסעודיה הידרדרה מאז רציחתו באוקטובר של העיתוני ג'מאל חשוקג'י בקונסוליה הסעודית באיסנבול.

במהלך הכנס אמר סלמן עוד כי הסוגייה הפלסטינית עומדת במרכז העבודה של הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי, וכי הממלכה "מסרבת לכל מהלך שיפגע בעמדה ההיסטורית והחוקית של מזרח ירושלים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות