אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאחר הבחירות: שיעור הנשים בפרלמנט האירופי - הגבוה אי פעם צילום: איי אף פי

לאחר הבחירות: שיעור הנשים בפרלמנט האירופי - הגבוה אי פעם

מדובר בעלייה מ-36% לפני חמש שנים ל-39% היום; ההמוצע בבתי הפרלמנט של המדינות החברות - 30.2%; בקפריסין לא נבחרה אף אישה

01.06.2019, 16:38 | שירות כלכליסט
בבחירות שנערכו השבוע לפרלמנט האירופי נבחרו יותר נשים מאי פעם, אך עדיין גברים מייצגים כ-60% מכלל חברי הפרלמנט, כך עולה מניתוח ראשוני של התוצאות. שיעור הנשים המכהנות כחברות בפרלמנט עלה מ-36% לפני חמש שנים לסביבות 39% היום - 286 מתוך 751 מושבים.

קראו עוד בכלכליסט

פירוש הדבר שהיחס בפרלמנט האירופי יהיה גבוה מהממוצע של 30.2% שנרשם בבתי הפרלמנט של המדינות החברות. ב-11 מדינות הנהיגו השנה מכסות מגדריות על המפלגות שמתמודדות בבחירות, זאת לעומת שמונה מדינות ב-2014.

תרזה מיי. הולכת הביתה, צילום: גטי אימג תרזה מיי. הולכת הביתה | צילום: גטי אימג'ס תרזה מיי. הולכת הביתה, צילום: גטי אימג

לפי העיתון "גרדיאן" הבריטי, בשש מתוך 28 המדינות החברות באיחוד האירופי המשלחות בפרלמנט יהיו מורכבות מנציגות כמעט שווה בין הגברים והנשים: שבדיה (55%), פינלנד (54%), צרפת (50%), סלובניה (50%), לוקסמבורג (50%) ובריטניה (47%). לעומת זאת, בקפריסין לא נבחרה אף אישה, ובסלובקיה יש שתי נשים מתוך 14 חברי פרלמנט. מדינות נוספות שבהן יש רוב בולט לגברים כוללות את אירלנד (27%), יוון (23.8%), רומניה (22%) ובולגריה (29%), כך לפי התוצאות הראשוניות.

התוצאות יחזקו קרוב לוודאי את התומכים במינוי אישה לתפקיד נשיאת הנציבות האירופית או נשיאת המועצה האירופית, במקומם של ז'אן קלוד יונקר ודונלד טוסק.

הפרלמנט האירופי, צילום: איי אף פי הפרלמנט האירופי | צילום: איי אף פי הפרלמנט האירופי, צילום: איי אף פי

מלבד שני המינויים הללו, מנהיגי אירופה צריכים להחליט על נגיד חדש לבנק האירופי המרכזי, נציג למדיניות החוץ ונשיא לפרלמנט האירופי. "איזון מגדרי פירושו שצריך למנות שתי נשים, נראה אם זה אפשרי", אמר טוסק בתום פגישה של ראשי המדינות ביום שלישי,"זו התוכנית שלי ושאיפתי האישית שנעמוד בכך, והרגשתי שיש תמיכה רבה, אם כי לא מכולם".

שלוש מבין 28 המנהיגים האירופיים הן נשים, כולל תרזה מיי הבריטית שפורשת בעוד שבוע.

הנשים ששמן עלה כמועמדות לתפקידים הבכירים כוללים את שרת האוצר הדנית לשעבר מרגרט וסטגר, יו"ר קרן המטבע הבינלאומית כריסטין לגארד וכריסטלינה ג'ורג'יבה מהבנק העולמי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות