אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הדולר מטפס ל-3.63 שקלים; "עלה הסיכון לאינפלציה" צילום: שאטרסטוק

הדולר מטפס ל-3.63 שקלים; "עלה הסיכון לאינפלציה"

המטבע האמריקאי מתחזק ב-0.3% מול מקבילו הישראלי, היורו מטפס גם הוא ב-0.3% ל-4.061 שקלים; כלכלני בנק הפועלים: "הבחירות החוזרות עשויות להוביל לעלייה בגירעון - סיכוי גבוה להעלאת מסים בשנה הבאה"

03.06.2019, 12:32 | שיר רייטר

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

השקל נחלש היום בשוק המט"ח המקומי: הדולר מטפס ב-0.3% ונסחר תמורת 3.634 שקלים. היורו מטפס גם הוא ב-0.3% מול מקבילו הישראלי לרמה של 4.061 שקלים.

בשווקים הבינלאומיים – היורו עולה ב-0.1% מול הדולר וצמד המטבעות הבכירים נסחר ב-1.117 דולר ליורו.

קראו עוד בכלכליסט

כלכלני בנק הפועלים סבורים כי עם התרחבות מלחמת הסחר בין וושינגטון לבייג'ינג עולות הציפיות להפחתת ריבית בארה"ב. "הירידה הצפויה בסחר הגלובלי הביאו להפחתת תחזיות הצמיחה לרבעון השני בארה"ב, וכעת בתי ההשקעות הגדולים הצטרפו לציפיות השוק והם מעריכים שהפד יפחית ריבית כבר השנה".

יו"ר הפד ג יו"ר הפד ג'רום פאוול | צילום: AFP יו"ר הפד ג      

עוד ציינו כלכלני הבנק כי השוק המקומי ציפה שהממשלה החדשה תפעל לצמצום הגירעון התקציבי מיד עם הקמתה. "הקמת הממשלה נדחתה, וספק אם הממשלה הזמנית תקבל החלטות פחות פופולריות עד הבחירות. גובה הגירעון השנה תלוי בהכנסות ממסים, ואלו בחודשים האחרונים קפואות. לכן עשוי הגירעון להמשיך לטפס ולהגיע לכ-4% מהתוצר, וסביר שהממשלה החדשה תתמקד יותר בהפחתת הגירעון ב-2020".

יעד הגירעון לשנת 2020 עומד על 2.5% מהתוצר, אולם לטענת הכלכלנים היעד שאפתני וסביר שהממשלה תעלה אותו לפחות בחצי אחוז מהתוצר.

כלכלני הבנק כתבו בסקירתם השבועית כי האינפלציה לא עלתה כשהמשק צמח בקצב מהיר, אבל גם לא ניתן לצפות שהיא תרד כשהמשק מאט. "הקשר הזה התרופף בשנים האחרונות בכל העולם. גורמים אחרים כן עשויים להשפיע על האינפלציה בטווח הקרוב ובראשם מדיניות הממשלה.

"העלאת מסים תידחה כנראה לתחילת השנה הבאה והיא עשויה להשפיע במידה רבה – העלאת אחוז במע"מ יכולה להתבטא בתרומה שמתקרבת ל-0.4% באינפלציה.


 

"אם הגירעון ימשיך לעלות וזה יחליש את השקל, זה עשוי גם לתרום לאינפלציה מעט גבוהה יותר. מנגד, מחירי הדלק ירדו בחודש יוני ב-2.1%, וברמת מחירי הנפט הנוכחית צפויה ירידה דומה במחיר הדלק בישראל גם בחודש יולי.

"תחזית האינפלציה שלנו עומדת על 1.3% לשנה קדימה, ואנו מעריכים עתה שהסיכון לאינפלציה גבוהה יותר עלה, הן בשל סיכוי גבוה להעלאת מסים בשנה הבאה והן בשל אפשרות לפיחות מתון בשער השקל".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
כל הזמן תלונות
כשהשקל התחזק מול הדולר התלוננו שזה פוגע בתחרות של המפעלים הישראלים עכשיו כשיש טיפה אינפלציה בוכים שזה שוחק את כוח הקניה, אנשים תבינו מדינת ישראל יצאה רק השנה שנתיים אחרונות ממיתון כי היתה אינפלציה שלילית, 1% אינפלציה יש מדינות שחולמות על זה,מה זה 1%, בסביבות 4 שנים היה אינפלציה שלילית , צריך אינפלציה 3% בשנה זה היעד,אינפלציה קטנה בריאה לכלכלה אי אפשר בלי זה, וכשהייתה אינפלציה שלילית המחירים היו אמורים לרדת הם ירדו? לא הלחם לא נהיה זול יותר אלה היתיקר. אינפלציה שלילית= פחות עבודה פחות עסק נסגר...
דוד  |  04.06.19
לכל התגובות