אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו מינה את אמיר אוחנה לשר המשפטים צילום: אלכס קולומויסקי, אביגיל עוזי

נתניהו מינה את אמיר אוחנה לשר המשפטים

כך הודיע רה"מ לפני זמן קצר. אוחנה יחליף את איילת שקד, שפוטרה מן התפקיד על ידי נתניהו. אוחנה יהיה גם חבר הקבינט המדיני-בטחוני. סמוטריץ': "מאחל לו הצלחה, הגיע הזמן שנפיק לקחים"

05.06.2019, 20:17 | צבי זרחיה

ח"כ אמיר אוחנה ימונה לשר המשפטים - כך החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו. רה"מ הודיע על המינוי לאחר יממה שבה החזיק בתפקיד.

קראו עוד בכלכליסט

אוחנה מכהן בכנסת משנת 2015 ונחשב מקורב לנתניהו. דוברו של רה"מ מסר כי לראשונה חבר קהילת הלהט"ב יהיה חבר בכיר בממשלה. אוחנה גם יהיה חבר הקבינט המדיני בטחוני.

בהודעת לשכת רה"מ נמסר כי חבר הכנסת עו"ד אמיר אוחנה הוא משפטן המכיר היטב את מערכת המשפט. הוא בעל תואר ראשון במשפטים, שהתמחה בפרקליטות מחוז מרכז.

שר המשפטים הבא אמיר אוחנה
שר המשפטים הבא אמיר אוחנה צילום: טל שחר

במשך כעשור עבד ח״כ אוחנה כעורך דין והופיע בבתי המשפט השונים ברחבי הארץ. בכנסת הוביל שורה של חוקים וביניהם חוק יסוד הלאום.

בעקבות המינוי אמר הערב אוחנה: "זו זכות גדולה לשרת את מדינת ישראל בתפקיד שר המשפטים. תודה לראש הממשלה על האמון העצום שבמינוי, ותודה למברכים, החברים והתומכים היקרים".

סמוטריץ': "הגיע הזמן שנפיק לקחים"

בעקבות המינוי אמר הערב סמוטריץ' שדרש תקבל את התפקיד כי "אמיר אוחנה הוא חבר ואיש ראוי ואני כמובן מאחל לו הצלחה גדולה. אבל לא הוא הסיפור. הסיפור הוא נתניהו שלא היה מתייחס לאף אחד מהשותפים האחרים שלו כמו שהוא מרשה לעצמו להתייחס לציונות הדתית. הגיע הזמן שנפיק לקחים".

דובר ראש הממשלה יונתן אוריך הגיב לדבריו של סמוטריץ' ואמר כי "במינוי הלכה מדינת ההלכה, בקרב ימונו שרי האיחוד הלאומי".

שרת המשפטים לשעבר איילת שקד: "אני מאחלת לאמיר אוחנה הצלחה רבה בתפקיד שר המשפטים. זה משרד חשוב ומאתגר עם עובדים מוכשרים ביותר. אני לרשותו לכל עזרה ושאלה".

 

אוחנה יחליף את שקד לאחר שפוטרה מן התפקיד בראשית השבוע, יחד עם שר החינוך נפתלי בנט, על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו.

אתמול נפרדה שקד ממשרד המשפטים לאחר ארבע שנים בתפקיד. שקד אמרה לבכירי המשרד בטקס הפרידה ממנה כי זה "לא סוד שאהבתי את העבודה במשרד והתכוונתי להמשיך בעבודתי בכל הכוח גם בארבע השנים הקרובות. היו לי תוכניות מדויקות להמשך העבודה, אך לצערי הן קצת השתבשו. ובכל זאת, נדמה לי שאחרי מלאכת הנחת המסילות הושלמה - רכבות המשילות יצאו לדרך".

לדבריה, "למחליפי (לכשיבוא) אני אומרת – ידי מושטת לעזרה. בעצה, בעידוד, בכל דבר שתחפוץ בו. למחליף שלי אני אומרת - אתה מקבל משרד במצב טוב, יד ראשונה ממהנדסת. שמור עליו. הצלחתך היא הצלחתי והצלחת כולנו". עוד אמרה כי היא מאמינה שעוד תשוב למשרד המשפטים.

השר יריב לוין פירסם לפני זמן קצר בחשבון הפייסבוק שלו: "לא פשוטה עבורי הידיעה שהיום הייתי יכול להיות שר המשפטים של מדינת ישראל. יש בי בוודאי הכרת תודה לראש הממשלה שהיה נכון להפקיד בידיי את התיק. עם זאת, האפשרות שעמדה בפניי הייתה גם שעת המבחן הקשה ביותר שזימנו לי החיים הציבוריים. הורגלנו במשך שנים לכך שפוליטיקאי נמדד קודם כל בתפקידים אליהם הגיע, והרבה פחות בהישגים ובעשייתו באותם תפקידים. החיים הפוליטיים הפכו למרדף אחרי הקידום ואחרי התפקיד הבא, כאשר הרבה פעמים האנרגיה מושקעת יותר במרדף עצמו ולא בביצוע התפקיד הנוכחי על הצד הטוב ביותר".

דובר ישראל ביתנו פירסם הערב הודעה נגד דובר הליכוד שבה נאמר: "מדינת ההלכה" הלכה לרגע ותחזור אחרי הבחירות.

ח''כ אופיר סופר (הבית היהודי-האיחוד הלאומי): "היה מצופה מראש הממשלה המצהיר השכם והערב על שותפות אמיצה עם הציונות הדתית, שברגע האמת אכן יוכיח את כוונותיו. ככה לא נוהגים שותפים".

מפלגות הימין אמרו בתגובה לדברי דובר הליכוד כי "נתניהו מוזמן להציג את ההסכמים שחתם עם המפלגות הדתיות והחרדיות. הנסיון של נתניהו לרכוב על הגב של סמוטריץ' תוך הוצאת דבריו מהקשרם באופן נבזי על ידי התקשורת הוא צעד מכוער. נפיק לקחים".

ובינתיים: באיחוד מפלגות הימין לא מפסיקים לריב

בתוך כך, פרץ הערב משבר בין הבית היהודי בראשות הרב רפי פרץ לבין האיחוד הלאומי בראשות סמוטריץ' - זאת לאחר שפרץ הסכים לכהן כשר החינוך וסמוטריץ לא קיבל את תיק המשפטים.

באיחוד הלאומי טענו כי לפי ההסכם בין שתי המפלגות סמוטריץ' בוחר את התפקיד הראשון שהוצע - שר החינוך. בבית היהודי אמרו כי ההסכם תקף היה רק לבחירות לכנסת ה 21 ולאיוש הממשלה ולא לבחירות לכנסת ה-22. באיחוד מפלגות הימין טענו שפרץ יהיה עסוק ב-3 החודשים הראשונים בפתיחת שנת הלימודים במקום לחרוש את הארץ בכנסי בחירות.

גורמים בבית היהודי אמרו הערב כי "יו"ר הבית היהודי הרב רפי פרץ מקבל את תיק החינוך כמו שדרש לאורך כל תקופת המו"מ. הבחירה הראשונה היא של רוה"מ והוא במפורש הציע לפרץ את תיק החינוך מהסיבה שהוא רואה בפרץ את מנהיג הציונות הדתית. רה"מ נותן אמון מלא ביו"ר הבית היהודי להחזיק בתיק החינוך והחברות בקבינט".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות