אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תביעה נגד מינוי מהנדסת רמת גן: מקושרת לראש העירייה צילום: תומי הרפז

בלעדי לכלכליסט

תביעה נגד מינוי מהנדסת רמת גן: מקושרת לראש העירייה

התובעים טוענים כי סיגל חורש לא עמדה בתנאי הסף של המכרז, והיא נבחרה לתפקיד בזכות קרבתה לכרמל שאמה הכהן. אחת התובעות היא מהרשימה של ראש העיר: "ראיתי הרבה פעילים שלנו שקיבלו משרות במנגנון העירוני"

06.06.2019, 08:22 | אמיתי גזית

פעילים פוליטיים פנו לבית הדין המחוזי לעבודה בדרישה לבטל את מינויה של סיגל חורש לתפקיד מהנדסת העיר רמת גן, כך נודע ל"כלכליסט". חורש, מקורבת של ראש העיר כרמל שאמה הכהן, מונתה לתפקיד לפני חודש לאחר שנבחרה על ידי ועדת מכרזים. לטענת התובעים, חורש אינה עומדת בתנאי הסף של המכרז, שכן אין לה ניסיון של חמש שנים בתכנון עירוני.

לפי התביעה, בחמש השנים האחרונות היתה חורש פעילה פוליטית בולטת במחנה של שאמה הכהן, ובקמפיין האחרון שלו לראשות העיר עסקה בגיוס וניהול פעילים לטובת בחירתו לראש עיר.  
סיגל חורש. טענות ל"מכרז תפור", צילום: תומי הרפז סיגל חורש. טענות ל"מכרז תפור" | צילום: תומי הרפז סיגל חורש. טענות ל"מכרז תפור", צילום: תומי הרפז

התובעים טוענים כי מינויה לתפקיד מהנדסת העיר מעורר חשד לעבירות על נוהלי משרד הפנים. עוד נטען כי חבר הקואליציה דני גולדשטיין, שנבחר לוועדת המכרזים, מצוי בניגוד עניינים משום שהוא מקורב לה ולשאמה הכהן. התובעים מבקשים להוציא צו הפסקה מיידי לחורש ולהורות על בחירה של אחד המועמדים שהתחרו בה על התפקיד או על מכרז חדש.

את התביעה הגישו שני חברי מועצה, סגנית ראש העיר לשעבר אביבית מאור נמרודי ויו"ר ועדת התכנון המקומית לשעבר אביהוא בן משה, וכן הצטרפה אליהם, באופן מפתיע, עו"ד דנה וולנובסקי, מספר 4 ברשימה של שאמה הכהן בבחירות לראשות העיר.

פועל בניגוד להבטחות

בשיחה עם "כלכליסט" הסבירה וולנובסקי כי החליטה לצאת נגד שאמה הכהן משום שהוא פועל בניגוד להבטחת הבחירות שלו ואינו שומר על טוהר המידות: "טרום הבחירות האג'נדה של כרמל שאמה הכהן שבגינה תמכתי בו היתה במאבק נגד מינויים של מקורבים, קומבינות, ובעד טוהר מידות. האמנתי שהוא יממש את זה, אבל מהרגע שהוא נבחר הוא עשה בדיוק ההפך. ראיתי הרבה פעילים שלנו שקיבלו משרות במנגנון העירוני. סיגל חורש אינה המכרז התפור היחיד, וזה בניגוד לעמדתי".

כרמל שאמה הכהן, ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן, ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן, ראש עיריית רמת גן

על פי התביעה, נציג משרד הפנים בוועדת המכרזים בועז גמליאל אמר על חורש: "אני לא רואה שיש לה את הניסיון התכנוני, לא רואה שיש לה גם הניסיון ברישוי ופיקוח. יכולה להיות בעיה עם סיגל בנושא הזה".

הטיעון המרכזי של התובעים הוא כי לחורש, מהנדסת בהשכלתה, אין כל ניסיון בתכנון עירוני, וכי עסקה בנושאי פיקוח בלבד. התובעים צירפו תצהיר בחתימתה של מהנדסת העיר הקודמת עליזה זיידלר גרנות שבו היא מספרת: "נאמר לי מקודמי בתפקיד אדריכל חיים כהן כי בתפקיד זה (סגנית מהנדסת העיר, א"ג) חורש לא עסקה מעולם בליבה של תחום הנדסת העיר, קרי תכנון עירוני וקידום תוכניות בנין עיר. מאז כניסתי לתפקיד בנובמבר 2014 לא עסקה חורש בסוגיות תכנוניות, ואין לה כל ניסיון בתחום של תכנון עיר.

"במהלך עבודתי כמהנדסת עיר הממונה על חורש התגלו אי סדרים רבים בעבודתה, חלקם אף הביאו להגשת תלונה במשטרה". זיידלר גרנות אף ניסתה לפטר את חורש, ניסיון שלא צלח בעקבות צו הגנה שקיבלה ממבקר המדינה בעקבות סיוע שהעניקה למשטרה בחקירות שזו ניהלה נגד ראש העיר לשעבר ישראל זינגר, יריבו הפוליטי של שאמה הכהן, ושורת בכירי עירייה נוספים. פרקליטות המדינה המליצה לסגור את התיק נגד זינגר.

עוד הציגו התובעים אי סדרים בעבודתה של חורש בעירייה, שלטענתם לא הוצגו כלל לוועדת המכרזים. לטענתם, בדצמבר 2014 התגלה על ידי חברה חיצונית שמבצעת ביקורת כי חורש מחקה תיקי פיקוח רבים. התובעים טוענים כי בין היתר נמחק תיק פיקוח על חריגות בנייה שביצע בן דודה של חורש. בנובמבר 2015 הגישה זיידלר גרנות תלונה במשטרה נגד חורש בחשד לרישום כוזב במסמכי תאגיד. החקירה נסגרה בעילה של חוסר אשמה.

"אכולת מרמור ותסכול"

מהעירייה נמסר בתגובה: "סינון המועמדים העומדים בתנאי הסף נעשה על ידי גורמי המקצוע בעירייה. לטענה כי משום שחורש פעילה פוליטית לטובת ראש העיר, מינויה מעורר חשד לעבירות על נוהלי משרד הפנים: ראש העיר לא היה מעורב במכרז. לטענה כי בעבר נמצאו אי סדרים בעבודתה של חורש עד כדי חשד לפלילים: סיגל היא סמל ליושר ולניקיון כפיים. לטענות מהנדסת העיר זיידלר גרנות: מבקר המדינה כבר פסק וכתב על אמינותה של זיידלר ועל מניעיה האישיים לרדוף ולהכפיש את חורש. דנה וולנובסקי כבר מוכרת בעיר כאכולת מרמור ותסכול, שלא בטוח שהמרפא להם נמצא בתחומי העירייה". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות