אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אמזון חשפה רחפן משלוחים ייחודי, תשיק בקרוב משלוחים מעופפים

אמזון חשפה רחפן משלוחים ייחודי, תשיק בקרוב משלוחים מעופפים

מדובר בכלי בעל תצורת גוף שמאפשרת שילוב בין טיסה יציבה ומהירה, שמסוגל לשאת חבילות של 2.2 ק"ג לטווח של 24 ק"מ. אמזון טענה שתשיק את השירות תוך חודשים ספורים ושהכלי שלה בטוח כמו מטוס מסחרי; האם מינהלת התעופה האמריקאית תסכים איתה?

06.06.2019, 11:46 | ניצן סדן

אמזון חשפה אמש רחפן משלוחים חדש שפיתחה, והודיעה שבכוונתה להשיק שירות משלוחים מעופפים בחודשים הקרובים. לפי דיווח של the Verge, ההכרזה נערכה על במת כנס Re:MARS של החברה בלאס וגאס, ולא כללה פרטים קונקרטיים על אותו שירות - מיקום פריסתו, תחילת פעולתו, ובשיתוף אילו ספקים יעבוד.

קראו עוד בכלכליסט

ג'ף ווילק, מנהל מוצרי הצריכה העולמי של אמזון, מסר שמדובר ברחפן משלוחים בטיחותי במיוחד: "אנו יודעים שלקוחותינו ירגישו בנוח לקבל משלוחי רחפנים אם המערכת תהיה בטוחה בצורה בלתי רגילה", אמר. לטענת החברה, הרחפן שלה בטוח ועמיד כמו מטוס מסחרי.

מערך החישה של הרחפן כולל חיישנים תרמיים ואופטיים שמאתרים מכשולים, והוא נשען על תשתית בינה מלאכותית כדי להבין האם עצם שניצב בקרבתו הוא מכשול או איום. העיבוד נעשה במחשב שנושא הכלי בעצמו, מה שמבטל את האפשרות של טעות טיסה בגלל בעיית תקשורת עם שרת מרוחק. לדברי ווילק, יכול הרחפן לנחות בגינה משפחתית תוך שהוא נזהר שלא לפגוע בחיות מחמד שנמצאות בה.

רחפן המשלוחים החדש רחפן המשלוחים החדש רחפן המשלוחים החדש

הכלי משקף חדשנות עיצובית: יש לו ריבוי מנועים בתצורה של רחפן, מה שמאפשר תמרון עדין ותנועה מדויקת במהירות איטית ותומך בטענה של ווילק בנוגע לנחיתה בגינות. כל המנועים מחוברים למסגרת שמוטה כולה קדימה ומתפקדת כך כמו רוטור של מסוק בעת שיוט. הפיתרון הזה משלב חיסכון באנרגיה עם מהירות טיסה גבוהה משל רחפן ממוצע. בנוסף, מסגרת המדחפים כוללת חיפוי שמצמצם את הסיכוי לפגיעה בעת התרסקות או חלילה, מגע אם אנשים וחפצים. הרחפן החדש של אמזון יוכל לטוס לטווח של כ-24 ק"מ, ולהעביר חבילות במשקל של עד 2.2 ק"ג - 75% עד 90% מכלל החבילות שמוזמנות דרך אמזון.

זהירות שם למטה: הושקו משלוחי הרחפנים של אלפבית. מה יקרה עכשיו? פיילוט נרחב שהושק באוסטרליה צפוי לעודד את התעשייה כולה ולהאיץ את פיתוחי המשלוחים המעופפים - מה שעלול להוביל לסיכוני בטיחות ציבוריים; עדיין אין פיתרון לפיל בחדר, שמקשה על התעשייה כולה: זמן התגובה הזעום במקרה של כשל קריטי בגובה נמוך ניצן סדן, 3 תגובותלכתבה המלאה

ענקית הסחר משדרת אופטימיות, אך עדיין לא ידוע איך תתייחס ה-FAA, מנהלת התעופה האזרחית בארה"ב, לעיצוב שלה ולפיילוט שהיא מתכננת. לדברי ווילק תנסה אמזון להציג את הרחפן ככלי שעונה על דרישות רגולטוריות שמאפיינות מטוסים מסחריים.

ואולם, ל-FAA הגדרות אחרות; למשל, למטוסים מסחריים יש אנשי צוות אנושיים, ויש סיבות בטיחותיות בגינן טרם אושרו בארה"ב משלוחי רחפנים בקנה מידה נרחב. אמנם ישנם ניסויים נקודתיים מוגבלים, אך לא פעילות רציפה ולא בתוך ערים.

אמזון היתה חברת הטכנולוגיה הגדולה הראשונה שתיארה משלוחי רחפנים, אי שם ב-2013; מאז נערכו פיילוטים שונים ברחבי העולם, כשהמתקדמים בהם - בידי מתחרותיה. הראשונה שהשיקה פיילוט ציבורי פתוח היתה דווקא Wing של אלפבית, באוסטרליה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות