אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השבתת הכנסת היא בלימת הביקורת: תקימו ועדות, תתחילו לעבוד צילום: Shutterstock

דעה

השבתת הכנסת היא בלימת הביקורת: תקימו ועדות, תתחילו לעבוד

שיתוק הפיקוח של הכנסת הוא אחת התוצאות של שליטת הממשלה בקואליציה. כנסת עצמאית לא הייתה נותנת להכניס אותה לתרדמת. על הכנסת להקים ועדות ולחדש כל פעילות שניתן לקיים בהסכמה

09.06.2019, 21:23 | שחר אילן

אזרחי ישראל יכולים להירגע אם היה חשש שכיוון שאין לכנסת ועדת חינוך, לא ניתן יהיה לאשר ולגבות תשלומי הורים בבתי הספר, הרי שהחשש הוסר. הכנסת מתכוונת להקים ועדות זמניות לאישור החלטות חריגות שהמדינה תתקשה לתפקד בלעדיהן, כמו אישור תשלומי ההורים.

קראו עוד בכלכליסט

אלא שהכוונה להקים וועדות למקרים חריגים בלבד רחוקה מלספק. המצב שבו המדינה תפעל קרוב לשנה ללא פרלמנט שיפקח עת השילטון וללא דיון ציבורי של נציגי העם הוא בלתי סביר. נכון, כנסת זמנית אינה צריכה לאשר חוקים או תקנות, חוץ מכאלה שמוסכמים על הרוב הגדול שלה או שאי אפשר בלעדיהם, כמו למשל מימון לבחירות הקרובות, אבל יש עוד המון דברים שהכנסת יכולה וצריכה לעשות. הוכיח את זה יו"ר ועדת הכספים הזמנית ח"כ משה גפני שניצל את העובדה שיש לו ועדה כדי לדון בשאלת הפיצויים לנפגעי השריפות.

לעומת זאת, ממש לא הגיוני שמשרד החינוך יוביל את פתיחת שנת הלימודים הבאה בלי לדווח לכנסת. ישנה שאלה קשה האם יבוטלו בשנת הלימודים הבאה הצהרונים ל־220 אלף תלמידים. כמה נוח לממשלה שאין איפה לתקוף אותה על כך. בהיעדרה של וועדת עבודה ורווחה אין מי שידון בכישלון המוחלט של ממשלת ישראל בבלימת תאונות הבנייה ובפועלים הצונחים שוב ושוב אל מותם.

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, צילום: אלכס קולומויסקי יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין | צילום: אלכס קולומויסקי יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, צילום: אלכס קולומויסקי

השבתת הכנסת גם גורמת בצדק לביקורת על כך שחברי הכנסת מקבלים חמישה חודשים שכר בלי לעשות כלום. מי שפנה ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ודרש להקים ועדות לכנסת הנוכחית הוא ח"כ אורי מקלב מיהדות התורה. "החיים ממשיכים ומתרחשים אירועים מדיינים וכלכליים וגם אסונות שהציבור מצפה שוועדות הכנסת ידונו בהם", כתב מקלב. הוא מציע שהוועדות יאשרו גם תקנות וצווים שתקועים זמן רב, אם תיווצר סביבם הסכמה רחבה. האמת היא שעולה השאלה למה שהכנסת לא תדון במליאה שלה בהצעות לסדר היום, תקבל תשובות לשאילתות ותזמן שרים לשעות שאלות.

התשובה היא שאין שום מטרה שההשבתה הארוכה והמוחלטת של הכנסת משרתת חוץ מבלימת האפשרות לביקורת על הממשלה. שיתוק הפיקוח של הכנסת הוא אחת התוצאות של שליטת הממשלה בקואליציה. כנסת עצמאית לא היתה נותנת להכניס אותה לתרדמת. על הכנסת להקים ועדות ולחדש כל פעילות שניתן לקיים בהסכמה. זה אפילו ישפר את מעמדה שצנח בשנים האחרונות לשפל שאפילו היא לא הכירה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
מדינה מושבתת
אכן מדינה מושבת מאז שלטון הקיסר ביביהו. הכל עובד בכאילו. לא רווחה. לא טיפול בקשישים. ילדים עזובים..משרדים ממשלתיים שאיו עונה ואחד מהשני עובר. אין עכיפה לרוב חוקים. בתי חולים .צוותים שעושים רק את ההכרחי. תבקרו בבתי אבות ותראו את המציונות שביבי מתפאר בה. וכפיים כפיים שבלי המגזר הערבי לא היה מי שיטפל באנשים היקרים שהגורל פגע בהם. המדינה לא ניתנה לחרדים כשתעשו צבא ותזיעו בעבודות כפיים .זאת החוכמה פרזיטיות זה מחלה ויש לטפל בה .עבודה ל100.000 חרדים בהייטק. נו ממש ערבות הדדית
דהן לאה  |  10.06.19
לכל התגובות