אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המציאות המוגברת מגיעה לצה"ל: משקפת תראה ללוחמים היכן האויב צילום: דובר צה"ל

המציאות המוגברת מגיעה לצה"ל: משקפת תראה ללוחמים היכן האויב

בחטיבת גולני הסתיים הפיילוט ל"מעיין", המשקפת המהפכנית של אלביט, שמוסיפה לתמונה שרואה הלוחם נתוני מודיעין ואחרים בטכנולוגיית AR. המוצר עשוי להגיע גם לאוסטרליה ובריטניה

10.06.2019, 10:07 | אודי עציון

המשקפת החכמה מתקרבת ליחידות החי"ר של צה"ל: זאת שתציג ללוחמים מידע נוסף שיסייע להם להתמצא במהירות בזירת הלחימה ולקבל מיקום כוחות עוינים. כלי שכזה יוכל לייעל משמעותית את הפעלת הכוחוות במתארי לוחמת שטח בנוי.

קראו עוד בכלכליסט

משקפת "מעיין", צילום: דובר צה"ל משקפת "מעיין" | צילום: דובר צה"ל משקפת "מעיין", צילום: דובר צה"ל

המערכת, שנחשבה עד לפני כמה שנים לדמיונית ויקרה מדי לביצוע, סיימה לאחרונה פיילוט בגדוד 13 של חטיבת גולני, שבחן את יכולותיה ואת עמידותה בתנאי שטח. בצה"ל העניקו לה כבר כינוי, "מעיין", והיא מסוגלת להתחבר למערכת צבא היבשה הדיגיטלי, ולהציג במהירות נתונים היישר מול עיני הלוחם בלי צורך לפתוח את מסופוני המידע היעודיים של המערכת. מדובר, כמו הצי"ד, בפיתוח של אלביט, המתבסס על טכנוגיית AR - מציאות מוגברת.

זה מה שיראה הלוחם במשקפת, צילום: דובר צה"ל זה מה שיראה הלוחם במשקפת | צילום: דובר צה"ל זה מה שיראה הלוחם במשקפת, צילום: דובר צה"ל

"אנחנו רוצים להביא ללוחמים מידע כמו שמקבל טייס מהקסדה החכמה שלו", הסביר אל"מ אריק, ראש מחלקת אמצעי לחימה במפקדת זרוע היבשה. "המשקפת מביאה ללוחם מידע שנמצא במערכת, והופכת אותו לזמין עוד יותר. בשדה קרב אינטנסיבי שמשתנה במהירות, כמו בלוחמה עירונית". היקף ההצטיידות ייקבע בתוכנית הרב־שנתית הבאה של צה"ל. 

צה"ל היה הלקוח הראשון של מערכת צבא היבשה הדיגיטלי, שמעבירה את הלוחמים מעידן מפות הנייר שיש לעדכן בטושים, לטאבלטים המציגים ללוחמים מידע עדכני בזמן אמת. המערכת נרכשה כבד בידי הצבא האוסטרלי ובידי צבא בריטניה, שעשויים גם הם לרכוש את השדרוג למערכת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
עד מתי?
כל חידוש יש בו גם מינוסים. מרוב חידושים, לא רואים את האויב. נראה שצה"ל, מטרתו לנהל לחימה בשכיבה על המיטה או מהכורסה. העזתים מצליחים בכלים פרימיטיביים, לפגוע בנו, לשבש את סדר היום, לשרוף יערות ושטחים חקלאיים, לשלוח טילים ולהפעיל טרור ועוד... מעמיסים על החייל דיגיטל בלי סוף והתוצאה, העזתים ממשיכים להשתולל באין מפריע.
גבי  |  10.06.19
1.
בסוף צריך להכשיר ללחימה בזמן אמת שזה האתגר הכי קשה
בזמן אמת אין באמת את כל המידע על כל נקודה,איפה יש מטען ומה בכל מבנה. כמו כן,עשוי להטעות את הלוחם ולהחליש חושיו במקומות ש "לא מסוכנים". הבעיה העיקרית של החי"ר היא הכשרה לא רלוונטית שלא ממכינה את הלוחם למצבי אמת שבו בד"כ יש כאוס,פציעות קשות למראה ומוות של חברים. מי שמכשיר את הלוחמים הם מפקדים שלאו דווקא מיומנים,יש צורך במדריכי לוט"ר בכל יחידות החי"ר .כמו כן להשכיר מנטלית לוחמים למצב של קרב,על מנת שלא יאבדו אשתונות או יקפאו,כפי שקורה לרבים וטובים.
היינו שם...  |  10.06.19