אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הלמ"ס: ההוצאה הפרטית הממוצעת על חינוך בחמישון העליון גבוהה פי 4 מזו בחמישון התחתון צילום: אורן אגמון

הלמ"ס: ההוצאה הפרטית הממוצעת על חינוך בחמישון העליון גבוהה פי 4 מזו בחמישון התחתון

לפי נתוני סקר הוצאות משק הבית ב-2017, הפער בהוצאה על חינוך משלים בין החמישון העליון לחמישון התחתון עומד על פי 9; ההוצאה הפרטית לחינוך על תלמיד חילוני-יהודי גבוהה פי 2.5 מזו על תלמיד מהמגזר הערבי. הלמ"ס: הנתונים יכולים להסביר את הפערים בהישגים

10.06.2019, 13:00 | שחר אילן

ההוצאה הפרטית הממוצעת לתלמיד של משק בית בחמישון ההכנסה העליון, עמדה ב-2017 על 1,120 שקל לחודש - גדולה פי ארבעה מזו של משק בית בחמישון ההכנסה התחתון, שעמדה על 280 שקל לחודש בלבד; מתוך הסכומים הללו, ההוצאה הממוצעת לחינוך משלים בחמישון העליון עמדה על 680 שקל בחודש - פי 9 מזו של החמישון התחתון (75 שקל לחודש). המונח "הוצאה פרטית" מתייחס להוצאה של משפחת התלמיד.

קראו עוד בכלכליסט

  , צילום: שאטרסטטוק צילום: שאטרסטטוק   , צילום: שאטרסטטוק

הנתונים לקוחים מסקר הוצאות משק הבית ב-2017, שערכה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. ההוצאות כוללות תשלומים לבית הספר, תשלומים על חינוך לא פורמלי והוצאות על ציוד כמו מחשב וספרים.

בלמ"ס מציינים שהפערים בהוצאה הפרטית "מקנים לתלמידים ממשקי בית בחמישונים הגבוהים אפשרות גדולה יותר להצליח בלימודים בבית הספר ובלימודים גבוהים, ויכולים להסביר פערים גבוהים בהישגים הלימודיים של תלמידים בישראל". לדוגמה, שיעור הזכאות לתעודת בגרות בקרב תלמידים ביישובים המאופיינים ברמה חברתית-כלכלית נמוכה, נמוך באופן משמעותי מהשיעור ביישובים המאופיינים ברמה חברתית-כלכלית גבוהה.

בלמ"ס ניתחו את ההוצאה הפרטית הממוצעת לחינוך גם עבור תלמידים מזרמים שונים; כך, עמדה זו על 750 שקל לחודש בפיקוח הממלכתי, 625 שקל בממלכתי-דתי ו-430 שקל בפיקוח החרדי. זאת, לעומת 300 שקל עבור תלמידים ערבים. כלומר, ההוצאה הפרטית לחינוך על תלמיד חילוני יהודי גבוהה פי 2.5 מזו על ערבי.

ההוצאה הפרטית לתלמיד במשקי הבית עמדה על 562 שקל בממוצע בחודש, מתוכם: 28% (160 שקל) תשלומים לבית הספר, 49% (275 שקל) תשלומים לחינוך משלים ו-23% הוצאות אחרות. ההוצאה הפרטית הממוצעת לתלמיד בחודש עמדה על 561 שקל בדרג החינוך היסודי, 596 שקל בחטיבת הביניים ו-527 שקל בתיכון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות