אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חולדאי לאוחנה: "שתהיה לך התבונה להבין מהן זכויות הפרט" צילום: יובל חן, אלכס קולומויסקי

חולדאי לאוחנה: "שתהיה לך התבונה להבין מהן זכויות הפרט"

בוועידת המשפיעים הלאומית של קהילת הלהט"ב אמר שר המשפטים החדש כי "לא רק שמעולם לא הצבעתי נגד חקיקה פרו להט"בית, הצבעתי הכי הרבה נגד עמדת הקואליציה, ותמיד בעניינים להט"ביים. עמדתי היא שוויון זכויות צריך להעשות דרך הרשות המחוקקת ולא השופטת"

11.06.2019, 14:03 | עמרי מילמן

"שתהיה לך התבונה להבין מהן זכויות הפרט ומה צריך לעשות בשביל הקהילה הגאה באמת", כך אמר היום (ג') ראש עיריית תל אביב רון חולדאי לשר המשפטים החדש אמיר אוחנה, בוועידת המשפיעים הלאומית של קהילת הלהט"ב ILGBT.

קראו עוד בכלכליסט

"בימים אלו שבהם נשמעים קולות חזקים מידי להקטנת כוחו של בית המשפט", המשיך חולדאי, "חשוב לזכור שבג"ץ יש רק אחד והוא האמצעי המרכזי או אחד המרכזיים במאבק לשוויון הקהילה הגאה מאז ומעולם. בזכותו יכולים בני זוג שנישאו בחו"ל להירשם כזוג בישראל. בזכות בג"ץ יכולים הורים להירשם כהוריו הביולוגיים של ילדם המשותף. בזכות בג"ץ בני זוג מאותו המין אינם מופלים בתנאי העבודה וזכאים לאותן הטבות. ולכן כאשר מנסים לפגוע בבג"ץ ממניעים זרים יש לזכור שיחד עם זה פוגעים ושופכים את המים יחד עם התינוק של זכויות האזרח של הקהילה הגאה".

רון חולדאי, צילום: עמית שעל רון חולדאי | צילום: עמית שעל רון חולדאי, צילום: עמית שעל

אוחנה אמר בוועידה כי "התלבטתי אם לבוא לכאן, לא בגלל מה שקרה ביום חמישי (התקבל במחאה במצעד הגאווה בירושלים - ע"מ). מיום שהתחלנו את הפעילות הפוליטית גאווה בליכוד, את חצי הארס הכי קטלניים קבלנו דווקא מהקהילה הגאה, לא מהימין או מהחרדים. אני לא בטוח שיש לנו מאפיינים של קהילה. אני חושב שזה הגיע לשיא עם מינויי לשר.

"חשבנו ב-2011 שהגיע הזמן שנצא מהארון, לא הלהט"בי, את זה עשינו מזמן, אלא מהארון הפוליטי. אנחנו אנשי ימין, עם כל סט הערכים והעמדות של המחנה הלאומי, אבל כן, אנחנו גם להט"בים, פעלנו והצלחנו להביא לשינוי חוקת הליכוד. שינוי שמצהיר שהמפלגה מתנגדת לאפליה על רקע נטייה מינית.

שר המשפטים אמיר אוחנה, צילום: אלכס קולומויסקי, גיל נחושתן שר המשפטים אמיר אוחנה | צילום: אלכס קולומויסקי, גיל נחושתן שר המשפטים אמיר אוחנה, צילום: אלכס קולומויסקי, גיל נחושתן

"אני הומו אבל אני לא רק הומו. ובכל זאת הצעת החוק הראשונה שהגשתי הייתה הצעת חוק נגד פשעי שנאה, ביקשתי להוסיף זהות מגדרית כחלק מרכיבי החוק. לצערי לא הצלחתי להעביר את החוק. לא רק שמעולם לא הצבעתי נגד חקיקה פרו להט"בית, הצבעתי הכי הרבה נגד עמדת הקואליציה, ותמיד בעניינים להט"ביים, וכשהודחתי מוועדת חוץ וביטחון, הפכתי לחבר הכנסת היחיד ששילם מחיר על עמידתו לצד הקהילה הלהט"בית.

"אתם יכולים להבין מה רב התסכול בעקבות הפער בין התדמית למעשים בפועל. החלטתי לבוא כדי שיישמע מגוון קולות. הגעתי לתפקיד שר המשפטים, לא למרות העמדות שלי, אלא בגללן. הן עמדות שרובכם מסכימים איתן - למשל שוויון זכויות, והן אלה שאתם לא בהכרח מסכימים - שזה צריך להעשות דרך הרשות המחוקקת ולא השופטת. התרופה הטובה ביותר לשנאה ולהט"בופוביה היא נראות. אז צאו מהארונות הלהט"בים, הארנונות הפוליטיים, היו גאים במי שאתם, ועשו מאמץ קטן לנהל את המחלוקות בדרך ארץ", סיכם אוחנה.

"חוק הלאום פגע בקהילה הלה"טבית"

יו"ר שטראוס עופרה שטראוס אמרה בוועידה כי היא גאה "להיות חלק מקהילה עסקית חדשה, שמאפשרים לה לדבר לא רק על הרווחיות שלה, אלא על הדברים החשובים שנוגעים להקמת מדינה דמוקרטית, שלכל אחד ואחת יש את הזכות והחובה לעמוד על הבמות ולדבר בשם אלה שלא כולם שומעים את כולם".

דניאל בירנבאום, מנכ"ל סודה סטרים , צילום: עמית שעל דניאל בירנבאום, מנכ"ל סודה סטרים | צילום: עמית שעל דניאל בירנבאום, מנכ"ל סודה סטרים , צילום: עמית שעל

בפאנל בנושא המגזר העסקי והקהילה הלהט"בית, אמר מנכ"ל סודה סטרים דניאל בירנבוים כי "בסודה סטרים אני לא יודע כמה גאים יש, זה גם לא מעניין אותי. אנחנו לא סופרים אותם, כל אחד יודע שהוא או היא שווים, יש שוויון בשכר ובהזדמנויות להתקדם. יש מנהלת בדואית, ויש לה 9 עובדים גברים מבוגרים ממנה, כולל בדואי.

"ככה חברה צריכה להתקיים, זה לא קורה בחברה הישראלית הרחבה יותר. החברה חולה, אלימה, גזענית, היא פובית, מכל דבר שהוא לא אני. אם זה אתיופים, להט"בים, מיעוטים, הדבר הכי גרוע שקרה לקהילה הגאה בשנה האחרונה זה חוק הלאום, ברגע

שחברה מאפשרת לעצמה כזו גזענות, זה חוק גזעני, היה חסר שם משפט אחד להזמין את המגזרים האחרים להיות חלק ממדינת ישראל, ברגע שמאפשרים חוק כזה, מה הפלא שיש חוק שמפלה כמו חוק הפונדקאות. אני הייתי רוצה לראות חבילת שוויון זכויות אזרחית מלאה לכל הקהילות בישראל, כולן".

מנכ"לית פייסבוק ישראל, עדי סופר תאני, אמרה כי "אי אפשר רק לדבר על שוויון, צריך למדוד את עצמנו בצורה ברורה. בארה"ב יש מדד שנקרא אינדקס שוויון לקהילה הלהט"בית. אם רוצים להשפיע על תפיסות עולם צריך לדבר על זה. החברות הכי גדולות בעולם נבחנו, מרביתן עמדו יפה במדדים. בישראל 2019 אין לנו מדד כזה, ולא יכול להיות שבקהילה אין כלי למדוד האם זה רק מס שפתיים. צריך לייצר מדד שמודד דה פקטו.

מנכ"ל משרד התיירות, אמיר הלוי התייחס לביקורת שהתעוררה בעקבות השימוש הציני שעושה משרד התיירות בקהילה הגאה, למרות העדר הזכויות שניתנות מצד הממשלה: "רצינו לעשות קמפיין גדול עם צביעה של מטוס, זה עורר קונפליקט, כשיש קונפליקט אנחנו זזים הצידה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות