אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הציבור מתבקש לסייע בחיפושים אחר שר האוצר צילום: עמית שאבי

ניתוח כלכליסט

הציבור מתבקש לסייע בחיפושים אחר שר האוצר

כבר חודשיים שמשה כחלון נעלם מעין הציבור, ולא רק ממנו. כחלון, שחרת על דגלו את נטו משפחה, מפקיר את סבסוד הצהרונים וכבר לא מבטיח שהגירעון יתכווץ. קווים לדמותו של שר אוצר שכיר וחבוט

12.06.2019, 11:24 | עמרי מילמן וצבי זרחיה

בקמפיין הבחירות לכנסת ה־21, זו שפוזרה כשהיא בת חודש בלבד, היה שר האוצר משה כחלון מהקולות הבולטים בשטח. הוא כיכב בראיונות, על שלטי חוצות שהשוו אותו לראש הממשלה מנחם בגין וגם עשה את מה שהוא מאמין בו יותר מכל: כיתת רגליים מעיר לעיר, חתר למגע עם הציבור.

קראו עוד בכלכליסט

על רקע זה, מדהים לראות כיצד מי שעדיין מכהן כשר אוצר ואחראי על ענייניה הכלכליים השוטפים של ישראל לפחות בחמשת החודשים הקרובים - נאלם דום. הוא אינו מתראיין, ולמעט ציוצים בודדים בטוויטר ופוסטים ספורים בפייסבוק, אינו מתבטא בנושאי כלכלה.

משה כחלון, צילום: רויטרס משה כחלון | צילום: רויטרס משה כחלון, צילום: רויטרס

הדוגמא הבולטת ביותר להיעלמותו של כחלון מהשטח היא סערת ביטול סבסוד הצהרונים, הדובדבן שבקצפת תוכנית נטו משפחה שכחלון חרט על דגלו.

גורמים באוצר מתנערים מהעניין, ואומרים כי הנושא בטיפול משרד החינוך. זאת על אף הידיעה כי השותף לדרך, נפתלי בנט, כבר אינו בתפקיד ולפי שעה לא מונה לו ממלא מקום. בנוסף, תשובה זו אינה מבוססת עובדתית: מעבר לעובדה שיוזם המהלך לסבסוד צהרונים לפי אשכולות הוא כחלון, מדובר במהלך תקציבי בבסיסו, שעלותו 900 מיליון שקל.

תוכנית הצהרונים עוגנה ותוקצבה בהחלטת ממשלה רק עד סוף שנת הלימודים הנוכחית, ולכן תפקע בקרוב. אבל יש מה לעשות: כפי שקורה לא אחת עם הטבות מס למשל, הממשלה יכולה לטעון כי הפסקת התוכנית תהיה בבחינת פגיעה בלתי סבירה, לאור הנכונות העקרונית להמשיך אותה בשנים הקרובות. לכן, ניתן לטעון כי הארכת התוכנית תהיה מהלך סביר, אף שממשלת מעבר לא אמורה לקבל החלטות משמעותיות.

מעבר לפן המשפטי, הממשלה תידרש למצוא מקור תקציבי, שיוכל להגיע אך ורק מקיצוץ רוחבי. לא בטוח שהדבר אפשרי, אבל האפשרות כלל לא נבדקה. קשה שלא להבחין בין כחלון מודל בחירות סבב א' - שיצא בהצהרות כלכליות משולחות רסן, ללא תיאום עם בכירי משרדו - לכחלון מודל בחירות סבב ב' ששותק, בינתיים, גם כשמדובר בסוגיה שהיתה עד לפני רגע הקרובה ביותר לליבו.

סוגיה מהותית נוספת שבה נראה שכחלון אבד היא הגירעון המשתולל, שהגיע כמעט ל־4% מהתוצר. במשרד האוצר שקלו להביא כבר החודש לאישור הממשלה קיצוץ רוחבי, במטרה לצמצם את הגירעון לפני סוף השנה וגם להציג נתונים עדכניים לממשלה, במסגרת עדכון קבוע. שני המהלכים לא יצאו לפועל. כחלון אפילו חדל מלהגן על מהלכיו הקודמים ולשדר צפירות הרגעה שלפיהן הגירעון יקטן וילך.

בתחילת החודש אמור היה שר האוצר להציג לממשלה את הנומרטור - התחייבויות הממשלה לשנים הקרובות אל מול מסגרות התקציב והחריגה הצפויה. הנומרטור היה מראה שהפער הזה גדל. כעת אמור האוצר להציג את הנומרטור בישיבת הממשלה ביום ראשון, והשאלה אם גם הפעם תהיה דחייה לא מוסברת.

אכזבת כחלון מהתוצאות של כולנו בקלפי, ומציבור הבוחרים, היא סוד גלוי. עם פיצוץ המגעים הקואליציוניים לפני כמה שבועות הבין כחלון שבמערכת בחירות נוספת כולנו עלולה להימחק. ייתכן שעובדה זו וחבירתו לליכוד לקראת הבחירות הבאות הביאו אותו לשקול מחדש את הצורך להתבטא ולהגן על מהלכיו, שכן עתידו הפוליטי תלוי כעת בעיקר בבוחרי הליכוד.

כחלון ספג מטחי ביקורת קשים בעקבות החבירה לליכוד, בעיקר נוכח הבטחתו ערב הבחירות לכנסת שכולנו תרוץ עצמאית. בסופו של תהליך, אישרה מזכירות הליכוד לפני שבועיים את הסיכום בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין כחלון להליכה משותפת, כולל שריון ארבעה מקומות ברשימת הליכוד לנציגי כולנו. כחלון הסביר אז בשיחות פנימיות כי המציאות הפוליטית השתנתה, וכי אילו לא היה מגיע להסכם עם נתניהו ערב פיזור הכנסת, תנאי החבירה עלולים היו להיות גרועים בהרבה. אבל ההסכם הזה עדיין לא סופי: בית הדין של הליכוד צפוי להכריע בימים הקרובים בעתירות נגד השריונים הנלווים לו, אך בליכוד מעריכים שההסכמים יאושרו.

ייתכן ששתיקתו של כחלון נובעת מההמתנה להכרעת בית הדין של הליכוד. הסבר נוסף טמון בעובדה כי אם יסכים לדבר, כחלון יישאל על הגירעון התופח. מעבר לכל אלה, כמי שעתיד לשוב לליכוד ולהפוך חלק ממפלגה גדולה, הוא מרגיש משוחרר מהצורך לגייס תמיכה ציבורית.

בשיחות פנימיות, כחלון מכחיש את ההערכות שהושמעו באחרונה שלפיהן הוא שוקל את המשך דרכו הפוליטית. לדבריו, נהפוך הוא: הוא מביט קדימה ופניו לליכוד. כחלון כבר התברג בעבר במקום הראשון בפריימריז של המפלגה, וגם שותפו לכולנו אלי כהן אהוד בקרב חברי המפלגה.

האמירות הללו מחדדות את ההבדל בין מי שנאבק על שרידותו הפוליטית - וגם מוביל קו חברתי - לבין שכיר במפלגה גדולה שמובלת על ידי ראש ממשלה דומיננטי, שמתפאר בכלכלה אבל לא מציב אותה בראש קמפיין הבחירות.

אירועי והתנהלות השבועות האחרונים מספקים הצצה ברורה לכחלון דור שלוש: שכיר וחבוט. והם אולי הצצה לשר האוצר שנקבל בממשלת נתניהו החמישית, ככל שתקום. נטו ליכוד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

188 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

186.
איבד אמון במצבעים
כחלון איבד אמון במצבעים , במפלגתו התברגה לשתי תפקידים עיקריים בממשלה הקודמת שר הכלכלה ושר האוצר שתי תפקידים שיושבים על הברז של הכספים . הציבור למרות ההטבות שכחלון נתן לו במקום לפאר את כחלון הלך והצביע כמו עדר לשליט הבלתי מעורר קים ג’ון ביבי . ולכן כחלון מאוכזב ,כחלון גם צריך לבוא בטענות רק לעצמו כל זמן שראש הממשלה בחקירה הוא התפתל ואיבד כל זמן עמוד שידרה והפיר את הבטחותיו לבוחר . שהוא לא יישב עם ראש ממשלה מכהן בחקירה אחכ בהמלצות . העם הבין שלכחלון יש מילה של עמידר
עמידר דיור  |  13.06.19
לכל התגובות