אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חדש מפייסבוק: תוכנית Study, שתשלם לאנשים תמורת גישה נרחבת למידע אישי צילום: שאטרסטוק

חדש מפייסבוק: תוכנית Study, שתשלם לאנשים תמורת גישה נרחבת למידע אישי

החברה הפעילה בעבר שתי אפליקציות שהציעו תשלום כדי לבחון איך משתמשים אנשים באפליקציות מתחרות; ואולם, נודע שהיא שילמה כך גם לקטינים, מה שגרם לחסימת האפליקציות מהאייפון. הכלי החדש צפוי לפעול בשקיפות גדולה יותר, בשלב זה באנדרואיד בלבד

12.06.2019, 10:59 | רפאל קאהאן

פייסבוק חשפה אמש (ג') את Study, אפליקציה חדשה שתאפשר למשתמשים להעניק לה גישה נרחבת ביותר למידע אישי, תמורת תשלום - למטרות מחקר פנימי של הרשת החברתית. היישום יחליף את אפליקציית אונאבו VPN הישראלית במקורה ואת אפליקציית Facebook Research, לאחר שהשתיים זכו לביקורות קשות ביותר בעקבות פרשת איסוף מידע מקטינים.

קראו עוד בכלכליסט

בינואר השנה נחשף שפייסבוק שילמה לנסיינים סכומים של עד 20 דולר לחודש עבור גישה בלתי מוגבלת למידע הפרטי שלהם, ולא בחלה בלהציע זאת גם לבני פחות מ-13. בעקבות החשיפה, הודיעה אפל שתחסום את השימוש באפליקציות האמורות באייפון.

קח כסף, תן גישה מלאה. פייסבוק, צילום: שאטרסטוק קח כסף, תן גישה מלאה. פייסבוק | צילום: שאטרסטוק קח כסף, תן גישה מלאה. פייסבוק, צילום: שאטרסטוק

האפליקציה החדשה היא גרסה מעודכנת ושקופה של שתי האפליקציות הקודמות; הנהלת הרשת החברתית התחייבה לחשוף את כל פרטי תוכנית איסוף המידע ורק משתמשים מגיל 18 ומעלה יוכלו להירשם אליה. עדיין לא ידוע כמה תשלם פייסבוק מתכננת למשתמשים. פייסבוק הבטיחה שמערכת Study לא תעביר מידע לצד שלישי, לא תאסוף פרטי גישה והודעות פרטיות ולא תאפשר איסוף מידע בידי גורמים חיצוניים. 

"התוכנית משמשת לשיפור המוצרים עבור קהילת המשתמשים", כתבה פייסבוק בבלוג החברה. "תוכנית Study מסייעת לנו להבין אילו אפליקציות משמשות יותר וכיצד נעשה בהן שימוש". במילים אחרות, פייסבוק תקבל גישה למכשירי המשתמשים ותלמד איך הם נעזרים באפליקציות אחרות - מעין ריגול באישור המשתמש. בשלב זה תהיה Study זמינה רק בארה"ב ורק למכשירי אנדרואיד, שכן אפל אוסרת על איסוף מידע שכזה ב-iOS.

תוכניות איסוף מידע שיווקי שמודיעות מראש על התנאים וגבולות הגזרה נחשבות לפרקטיקות לגיטימיות. ואולם, מומחי הגנת פרטיות מסרו לגרדיאן הבריטי שהשיטה עשויה להביא לקהות חושים מצד המשתמשים בכל הנוגע להעברה של מידע פרטי לחברות מסחריות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות