אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החוזה נחתם: שותפות לווייתן תמכור גז טבעי לחברת החשמל צילום: נובל אנרג'י

החוזה נחתם: שותפות לווייתן תמכור גז טבעי לחברת החשמל

השותפות תספק 4 מיליארד מ"ק גז טבעי לחברת החשמל בין סוף 2019 לסוף 2021. היקף החוזה - 700 מיליון דולר עד מיליארד דולר. השותפות בתמר עתרו נגד החוזה - אך ביהמ"ש לא מנע את העסקה. תעריף החשמל צפוי לרדת ב-1.5% בתקופת החוזה

12.06.2019, 15:12 | ליאור גוטמן

חברת החשמל חתמה רשמית על החוזה לרכישת גז טבעי משותפות לווייתן. במסגרת החוזה - שהיקפו נאמד בין 700 מיליון דולר למיליארד דולר (תלוי בצריכה בפועל) - תספק השותפות כ-4 מיליארד מ"ק גז טבעי לחברת החשמל בין סוף 2019 לסוף 2021. הזכייה של שותפות לווייתן, שנחשפה באפריל האחרון ב"כלכליסט", הגיעה לאחר התמחרות שעשתה החברה מול שני הספקים היחידים במשק - לווייתן מצד אחד ותמר מצד שני.

קראו עוד בכלכליסט

דלק קידוחים ונובל אנרג'י מחזיקות בשני המאגרים (כ-52% יחד בתמר, 85% בלווייתן), כך שבפועל דלק ונובל התחרו בעצמן, כאשר באורח פלא או לא התמחור שהוגש משני הספקים היה זהה - 4.8 דולר ליחידת חום (MMBTU). לאחר בחינת ההצעות, בחרה חברת החשמל לרכוש את כל הגז משותפות לווייתן, תחת הנימוק של גיוון ספקים (חברת החשמל רוכשת את כל הגז הטבעי שלה ממאגר תמר).

בעקבות הבחירה של חברת החשמל בלווייתן, המפסידות בשותפות תמר - ובראשן ישראמקו ותמר פטרוליום - עתרו נגד הזכייה, בטענה שחברת החשמל לא יכולה לבחור ספק אחר אם התנאים של המכרז היו התמקדות רק במחיר. אולם, משבית המשפט המחוזי בתל אביב לא הוצא צו ביניים שמונע את קידום הרכש, הצדדים כאמור חתמו רשמית על החוזה.

אסדת לווייתן, צילום: נובל אנרג אסדת לווייתן | צילום: נובל אנרג'י אסדת לווייתן, צילום: נובל אנרג

ככל שהתנאים יישארו ללא שינוי, מליאת רשות החשמל אמורה לדון בו כדי לוודא שהמשק לא נפגע ממחסור בגז, ובמידה והכול יישאר על כנו, תעריף החשמל עשוי לרדת בטווח אספקת החוזה (כלומר עד החציון השני של 2021) בעד 1.5%. חברת החשמל מעריכה את החסכון הכספי שלה בכ-175 מיליון דולר.

מנכ"ל דלק קידוחים יוסי אבו סיכם ש"עם החתימה על הסכם מכירת הגז הטבעי לחברת החשמל התמלאה כמעט לגמרי יכולת הפקת הגז במסגרת השלב הראשון בפיתוח לווייתן. גיוון מקורות הגז הטבעי וצריכה במקביל הן ממאגר תמר והן ממאגר לווייתן יבטיחו למדינת ישראל להבטיח ביטחון אנרגטי, ויאפשרו לחברת החשמל לצמצם את ייצור החשמל מפחם מזהם ולהוזיל את עלויות האנרגיה, והרווח כולו של אזרחי ישראל. עם חתימת ההסכם התקדם מאגר לווייתן צעד נוסף לביסוסו כעוגן אנרגטי מרכזי באזור, ואנו עובדים במרץ על מנת לחתום על חוזי מכר נוספים".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות