אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היועמ"ש עונה לנתניהו: השימוע לא יידחה, אין שחר ל"ריצת אמוק" צילום: אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג

היועמ"ש עונה לנתניהו: השימוע לא יידחה, אין שחר ל"ריצת אמוק"

מכתב מטעם פרקליטות מחוז ת"א שוגר לעו"ד עמית חדד, המייצג את ראש הממשלה: "מרבית החומרים שלטענתו חסרים למעשה קיימים בחומר שהועבר למעט מסמכים ספורים שגם הם כבר הועברו"

12.06.2019, 19:55 | טובה צימוקי
פרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) ליאת בן-ארי, הודיעה הערב (ד') לבא-כוחו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, עו"ד עמית חדד, שהיא דוחה את טענותיו בקשר לחוסרים בחומרי החקירה שהועברו אליו כדי להתכונן לשימוע בתיקי החקירה הנוגעים לנתניהו. "החומרים כלולים בחומרי החקירה שכבר הועברו אליך" כתבה.

קראו עוד בכלכליסט

"אשר לטענותיו של עו"ד חדד בנוגע למועד השימוע", נכתב, "הובהר במענה נוסף שנשלח אתמול מטעם היועץ המשפטי לממשלה, כי אין שחר לטענה שהופיעה במכתבו של עו"ד חדד בדבר קיומה של 'ריצת אמוק' כביכול לשימוע. בהקשר זה יודגש, כי אתמול נדחתה עתירת התנועה לאיכות השלטון שתקפה את שיקול דעתו של היועץ המשפטי לממשלה בנוגע למועד השימוע שנקבע על ידו ודרשה הקדמתו".

 

 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, צילום: יאיר שגיא היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט | צילום: יאיר שגיא היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, צילום: יאיר שגיא

 

 

עוד מודגש במכתב שכל אחת מההחלטות שהתקבלה עד כה בקשר לניהול תיקי ראש הממשלה, "הן כשלעצמה והן בהסתכלות כוללת על מכלול ההחלטות, מבוססת על שקילה עניינית ויסודית של בקשות ראש הממשלה, בשים לב למלוא השיקולים הרלוונטיים הנוגעים לעניין".

היועמ"ש מזכיר שכך התקבלה, בין היתר, בקשת באי-כוחו של ראש הממשלה להשהות את מסירת חומרי החקירה במהלך תקופת הבחירות הקודמת, למרות שהדבר היה כרוך בעיכוב מסוים במועד קיום השימוע. וכך גם התקבלה, באופן חלקי, בקשת ראש הממשלה לדחיית מועד השימוע מהתאריך המקורי שנקבע. לעומת זאת, ככל שעלו מצד באי-כוח ראש הממשלה טענות המבוססות על שיקולים שאינם רלוונטיים להחלטה על מועד השימוע, הרי שטענות אלו נדחו.

באשר לטענה כי יש לדחות את מועד השימוע בשל תקופת הבחירות החדשה, שב היועמ"ש והבהיר, כי המסלול הפוליטי והמסלול המשפטי נפרדים. לעניין הטענה בדבר קשיים במימון הגנת ראש הממשלה ורצונו שאחרים יממנו את הגנתו, הוא הבהיר שוב כי הנושא איננו מונח לפתחו ובשום אופן אינו מהווה עילה לדחיית מועד שימוע. בענין הטענה על קיומו של קושי בעיבוי צוות ההגנה הודגש כי "היא איננה נוגעת ליועץ המשפטי לממשלה ואיננה מצדיקה עיכוב במועד השימוע".

 

מוקדם יותר השבוע נתניהו הודיע למנדלבליט כי הוא מתכוון להתייצב לשימוע בענייני חקירותיו במועד שנקבע - 2 באוקטובר, אך עורך דינו טען כי "היה נכון לשקול מחדש את המועד".  

בסרטון שפרסם עו"ד עמית חדד, הוא אמר כי "בשבוע שעבר פנינו ליועץ המשפטי לממשלה וביקשנו: דחה את מועד השימוע. הוא סירב. אנחנו חושבים שיש נימוקים כבדי משקל שמצדיקים את דחיית המועד. קיבלנו את החומר. התחלנו לקרוא אותו. עשרות הודעות חסרות. עשרות מסמכים חסרים. אם הם לא נמצאים אצלנו, אי אפשר לקרוא אותם".

 

"דבר שני, בניגוד לכל איש ציבור אחר, ועדת ההיתרים מסרבת לתת לראש הממשלה אפשרות להסתייע בחברים למימון ההגנה המשפטית שלו. זה אומר שרק אני נמצא כדי לייצג את ראש הממשלה. אדם אחד שאמור לקרוא כל כך הרבה חומר חייב יותר זמן". הוסיף עו"ד חדד. 

בשבוע שעבר ביקש צוות ההגנה של נתניהו דחייה נוספת במועד על רקע פיזור הכנסת וקיום הבחירות הנוספות בספטמבר, שבהן מן הסתם יהיה עסוק בחודשים הקרובים. יועצו הבכיר של מנדלבליט, עו"ד גיל לימון, השיב להם שהדבר לא מצדיק את עיכוב המועד וכי השימוע יתקיים כחצי שנה אחרי שחומרי החקירה הועמדו לרשות ראש הממשלה. 

 

לימון הזכיר כי קביעת מועד השימוע נועדה לאפשר לבאי כוחו של החשוד להיערך להצגת טענותיהם ביחס לתיק החקירה. "אין מדובר במשפט זוטא, או בהתדיינות פרטנית בקשר לנבכי התיק, ויש להתמקד בסוגיות העקרוניות העומדות ביסודו של כתב החשדות", אמר. 

הוא הוסיף כי כל ההחלטות שהתקבלו על המועד נסמכו על ההנחה שנתניהו ימשיך לכהן בתקופת ההיערכות לשימוע כראש ממשלת ישראל, "על כל הכרוך בכך מבחינת עומסי העבודה המוטלים על כתפיו. למעשה, ההנחה הייתה כי תהא זו תקופה עמוסה במיוחד בעבודה ממשלתית, נוכח הקמתה של ממשלה חדשה וחזרתה של הכנסת לעבודת חקיקה סדירה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות