אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחיר הנפט קופץ ביותר מ-3% לאחר הפגיעה במכלית נורבגית במפרץ עומאן צילום: איי אף פי

מחיר הנפט קופץ ביותר מ-3% לאחר הפגיעה במכלית נורבגית במפרץ עומאן

התקשורת באיראן מדווחת שמכלית הנפט הנורבגית Front Altair, אחת מהשתיים שהותקפו הבוקר במפרץ עומאן, טבעה. דקות לפני כן דווח: "היא עדיין עולה באש". טהרן, שהואשמה בתקיפה דומה בחודש שעבר, מתגאה: "הצלנו את הצוות". מחיר חבית נפט מסוג WTI עולה ב-3.1% ל-52.7 דולר; חבית ברנט מתייקרת ב-3.6% לרמה של 62.2 דולר

13.06.2019, 12:55 | ynet ושירות כלכליסט

סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית אירנ"א דיווחה בצהריים (יום ה') כי מכלית הנפט הנורבגית Front Altair, אחת משתי המכליות שככל הנראה הותקפו הבוקר במפרץ עומאן, טבעה. הדיווח הזה נמסר דקות אחדות אחרי שהחברה המנהלת את המכלית דיווחה כי לפי עדי ראייה מכלי שיט סמוך המכלית עדיין בוערת.

לאחר התקרית נרשם זינוק במחירי הנפט. מחיר חבית נפט מסוג WTI עולה ב-3.1% ל-52.7 דולר; חבית ברנט מתייקרת ב-3.6% לרמה של 62.2 דולר. 

קראו עוד בכלכליסט

המגזין Tradewinds, העוסק בענייני תובלה ימית, דיווח הבוקר כי המכלית Front Altair נפגעה מטיל טורפדו. האירוע התרחש מול חופי פוג'יירה שבאיחוד האמירויות, אותו אזור שבו הותקפו לפני כחודש ארבע מכליות אחרות. כלי תקשורת בנורבגיה דיווחו כי אש פרצה על המכלית וכי כל 23 אנשי הצוות פונו ממנה. המכלית הייתה בדרך מקטאר לטייוואן. 

זמן קצר לפני כן או אחרי כן נפגעה באזור מכלית נוספת, Kokuka Courageous, הנושאת דגל פנמה. היא הייתה בדרך מנמל בסעודיה לסינגפור. נזק נגרם לצדה הימני, ו-21 אנשי צוות נטשו אותה. איש צוות אחד נפצע באורח קל מאוד. לדברי החברה המנהלת אותה, המכלית נמצאת כעת כ-130 קילומטרים מפוג'יירה ולא נשקפת לה סכנת טביעה. במכלית היה מטען של מתנול, ולדברי החברה לא נגרם לו נזק.

עדיין לא ברור מי אחראי לתקיפת המכליות, אבל הדיווחים על התקרית מגבירים שוב את החשש מהתלקחות במפרץ הפרסי על רקע איומי המלחמה שמשמיעות זו נגד זו ארה"ב ואיראן. מפרץ עומאן שוכן בכניסה למצר הורמוז, נתיב ימי שדרכו עובר חלק עצום מאספקת הנפט העולמית, ולכן לכל תקרית ביטחונית בו עשויה להיות השפעה גדולה על השווקים. בשבועות האחרונים הואשמה טהרן על-ידי גורמים בארה"ב ובאירופה באחריות למתקפה על ארבע המכליות בחודש שעבר, אך היא דוחה בתוקף את ההאשמות.

המכלית שנפגעה, צילום: איי אף פי המכלית שנפגעה | צילום: איי אף פי המכלית שנפגעה, צילום: איי אף פי

חמינאי לשינזו אבה: לא מאמין לטראמפ

 

הבוקר, כמה שעות אחרי התקרית במפרץ עומאן, דיווחה הטלוויזיה הממלכתית של איראן כי ספינות איראניות הצילו 44 אנשי צוות משתי המכליות ופינו אותם לנמל איראני. ממש באותה שעה נפגש מנהיג איראן, אייתוללה עלי חמינאי, עם ראש ממשלת יפן שינזו אבה, שהוא ראש הממשלה היפני הראשון שמגיע לטהרן מאז המהפכה האיסלאמית ב-1979. יפן חוששת מהשפעת המתיחות בין ארה"ב לאיראן על שוק הנפט, ובודקת אפשרות לפשר בין הצדדים.

 בתום הפגישה דיווחה סוכנות הידיעות האיראנית "פארס" כי חמינאי אמר לאבה, שבא לטהרן עם מסר מנשיא ארה"ב דונלד טראמפ: "אני לא חושב שטראמפ ראוי להחלפת מסרים כלשהי, ואין לי שום תשובה בשבילו עכשיו או בעתיד". הסוכנות דיווחה כי בפגישה הדגיש חמינאי לאבה שאיראן "בשום אופן לא תשוב לנהל משא ומתן עם ארה"ב" – משא ומתן שאותו הגדיר "ניסיון מר".

לפי "פארס", בפגישה אמר חמינאי לאבה שאיראן מתנגדת לייצור נשק גרעיני, אך הדגיש בפניו גם שהוא אינו מאמין להצעתו של טראמפ לנהל "משא ומתן כן". הוא טען בפגישה כי הבטחתו של טראמפ שלא לחתור להחלפת המשטר בטהרן היא שקר.

זמן קצר אחרי הפגישה בין השניים מסר משרד המסחר היפני כי בשתי המכליות שהותקפו הבוקר היה מטען ש"קשור ליפן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות