אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חיות נגד אמיר אוחנה: "בין תפישת עולמו לאנרכיה - הדרך קצרה" צילום: אלכס קולומויסקי

חיות נגד אמיר אוחנה: "בין תפישת עולמו לאנרכיה - הדרך קצרה"

באופן חריג, תקפה נשיאת העליון את דבריו של שר המשפטים הנכנס במהלך השתלמות מקצועית. "בחר לשתף אותנו בהשקפת עולם חסרת אחריות - ביום השבעתו". גורמים משפטיים: "דבריו - פתיח להסתערות על העליון"

13.06.2019, 11:00 | טובה צימוקי

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות יצאה הבוקר (ה') נגד שר המשפטים הנכנס אמיר אוחנה שאמר כי לא צריך לכבד את כל ההחלטות של בג"ץ.

קראו עוד בכלכליסט

בהשתלמות שערכה יחד נשיאים וסגני נשיאים של בתי המשפט במעלה החמישה אמרה חיות כי "בעיניי, יש לראות בחומרה את העובדה ששר משפטים במדינת ישראל, ביום השבעתו לתפקיד, בוחר לשתף אותנו בהשקפת עולם משפטית חסרת תקדים וחסרת אחריות שלפיה לא את כל פסקי הדין הניתנים על ידי בית משפט חייבים לכבד.

אסתר חיות נשיאת בית המשפט העליון, צילום: יאיר שגיא אסתר חיות נשיאת בית המשפט העליון | צילום: יאיר שגיא אסתר חיות נשיאת בית המשפט העליון, צילום: יאיר שגיא

"במילים אחרות", אמרה חיות, "כל בעל דין יוכל מעתה, בברכת שר המשפטים, יוכל לבחור איזה פסק דין צריך לקיים ואיזה לא. ואני רוצה לומר על כך רק דבר אחד – בין תפישת העולם הזו ובין אנרכיה של 'איש הישר בעיניו יעשה' – הדרך קצרה".

מדובר בצעד חריג של נשיאת בית המשפט העליון, שכמו קודמיה בתפקיד מכילה לרוב את דבריהם של הפוליטיקאים. אך הפעם סברה חיות ששר המשפטים חצה את הקו האדום.

שר המשפטים, אמיר אוחנה, צילום: אלכס קולומויסקי שר המשפטים, אמיר אוחנה | צילום: אלכס קולומויסקי שר המשפטים, אמיר אוחנה, צילום: אלכס קולומויסקי

בבית המשפט העליון הזכירו כי רק לפני שבועיים זימן ראש הממשלה את הנשיאה והמשנה חנן מלצר ל"שיחת הרגעה", שהתבררה אחר כך כשיחה שנועדה לרכך את הכנסת מפלגת העבודה לקואליציה. בחוגים המשפטיים העריכו כי "דברי אוחנה הם פתיח להסתערות על העליון".

אוחנה התייחס אמש בחברת החדשות להתבטאותו מהעבר והזכיר את הפיגוע בגוש קטיף שבו נרצחה טלי חטואל. "היא הגיעה לציר כיסופים ונורתה על-ידי מחבלים שהגיעו לשם בחסות מספר מבנים שהצבא זיהה אותם כסכנה ביטחונית, ובג"ץ, למרות שאין לו מומחיות, החליט למנוע את ההריסה שלהם", אמר אוחנה. "השיקול העליון צריך להיות שמירה על חיי האזרחים".

השר הטרי נשאל גם על חשיבותו של בית המשפט העליון בכל הנוגע לסיוע שהעניק לאורך השנים לזוגות להט"בים, וטען כי "ברמה העובדתית, הדבר החשוב

ביותר שנעשה עבור להט"ב היה בכנסת ולא בבג"ץ. אני מעדיף לחיות בדמוקרטיה גם כשלא כל ההחלטות של הרשות המחוקקת הן לרוחי, ולא באלטרנטיבה של גורמים שלא נבחרו על-ידי הציבור. אלון ואני הפכנו לזוג לא מכוח של אף החלטה שיפוטית או החלטה של בג"ץ".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות48 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

48.
אנרכיה וכאוס במשפט
ממילא העורכים בדין עושים שפטים והשופטים משתפים פעולה כקליקה סגורה נגד האזרח.העליון קבע חוקים שמוטלים בספק.טוהר מידות היא מילת גנאי.שי ניצן כפרקליט התעלם מהשפיטה של העורכים בדין מה שהוכיח שאין דין ואין דיין אין חוקים וכולם גזברים של המדינה וחושך על פני תהום.אין אמון בחוק קונספרציה בין עורכים ושופטים=,רצח עם.בידקו את חוקי היסוד הכושלים במחי יד.והכפישה מדינה שלמה.
עטרה קרטן  |  26.12.19
47.
"הכל הוא מלמעלה...": (ו/או - "הדג מסריח מהראש" - ו/או - "גרמניה")
"הכל הוא מלמעלה...": (ו/או - "הדג מסריח מהראש" - ו/או - "גרמניה") כשמנהיג - חוצה כל גבול.... כשכל "המשרתים את מעשיו" - שרים וח"כים - חוצים כל גבול... כשבעלי ההון ובכירי הבנקים - חוצים כל גבול... כשבוחרי מינוי שופטים - חוצים כל גבול... כששופטי בית משפט - חוצים כל גבול... כשאנשי הוצל"פ - חוצים כל גבול... כשעורכי דין - חוצים כל גבול... כששוטרים - חוצים כל גבול... כשבבתי חולים - חוצים כל גבול... כשהמחירים - חוצים כל גבול... כשחוסר האנושיות - חוצה כל גבול... במהרה... חלקים בעם - יחצו כל גבול... גננות בגן - יחצו כל גבול... אנשים בודדים - יחצו כל גבול.... והאנרכיה תחצה - כל גבול.... במדינה מתפוררת - "באין גבול..." ואז... לא יהיה יותר - כל גבול... ובאין גבול...- אין מדינה... ובאין מדינה..אין עם... ואין אומה... רק מהומה - ומאומה !!! ואש הרחובות ....
מישהו  |  07.07.19
44.
האנרכיה השיפוטית
הצהרות אוחנה באות לאחר שנים של שבירת כלים אנרכיסטית מצד בית המשפט העליון שהרשה לעצמו בשם האקטיביזם המשפטי לבטל חוקים והחלטות ממשלה ללא הסמכה בחוק. לפיכך, צעדי נגד מצד הרשויות השלטוניות האחרות נדרש לשם שמירת האיזון ובעיקר כדי להגן על הדמוקרטיה מפני השופטים הלא נבחרים, המנצלים את כס השיפוט לטובת רמיסתה ורמיסת הכנסת והממשלה. על כן, במקרים בהם הבגצ מבטל חוקים יש מקום לדחות את פסיקתו - באמצעות הודעה של הכנסת לפיה בית המשפט חרג מסמכותו ובעצם פועל בניגוד לחוק ולכן פסיקתו אינה תקפה.
דן כהן  |  14.06.19
לכל התגובות