אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עמוק בזבל: מודי'ס חותכת שוב את דירוג האשראי של טורקיה צילום: איי אף פי

עמוק בזבל: מודי'ס חותכת שוב את דירוג האשראי של טורקיה

לאחר ההורדה הקודמת באוגוסט האחרון, הדירוג של המדינה הורד מרמה של Ba3 לרמה של B1 - בדומה לדירוגים של ירדן, יוון ואוזבקיסטן - ונמוך בארבע רמות מדירוג השקעה. הסיבה: סיכון מוגבר למשבר במאזן התשלומים והגירעון הממשלתי. טורקיה: מהלך לא ניטראלי ולא אובייקטיבי

15.06.2019, 12:27 | שירות כלכליסט

סוכנות דירוג האשראי מודי'ס הורידה את דירוג האשראי של טורקיה לרמה של B1 מרמה של Ba3, על רקע הסיכון המוגבר למשבר במאזן התשלומים והגירעון הממשלתי. בעקבות זאת, הדירוג של טורקיה נמוך בארבע רמות מדירוג השקעה, בדומה לדירוגים של מדינות כמו ירדן, יוון ואוזבקיסטן. הורדת הדירוג הקודמת הייתה באוגוסט האחרון, אז הורידה מודי'ס את הדירוג מ-Ba2 ל-Ba3.

קראו עוד בכלכליסט

לפי הצהרה שפרסמה סוכנות הדירוג, הסיכון למשבר חמור במאזן התשלומים בטורקיה נותר נמוך יחסית בטווח המיידי, אך ככל שעובר הזמן כך מצטמצמת היכולת של הממשלה להתגבר על המצב. "זה מעלה את הסבירות להשלכות שליליות נוספות כמו הצורך בהגבלות הון וכן הגבלות על גישה למט"ח", נכתב בדו"ח. עוד ציינו בסוכנות גורמים נוספים שעלולים ליצור אי יציבות, ביניהם הבחירות החוזרות לראשות העיר איסטנבול שיתקיימו ב-23 ביוני שיצרו אי יציבות פוליטית.

מועצת הבחירות של טורקיה ביטלה את תוצאות הבחירות שהתקיימו במרץ באיסטנבול בטענה לאי סדרים. אולם, המהלך נערך לאחר הפסד של המועמד מטעם המפלגה של הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן.

נשיא טורקיה רג נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן | צילום: איי אף פי נשיא טורקיה רג

סיכון נוסף הוא האפשרות שארה"ב תטיל על טורקיה סנקציות בשל החלטת הממשלה לרכוש את מערכת הטילים S-400 מרוסיה. לפי הסוכנות, סנקציות עלולות למנוע מטורקיה גישה לתוכניות החילוץ של קרן המטבע הבינלאומית.

משרד האוצר הטורקי מסר בתגובה כי המהלך אינו תואם למדדים הכלכליים של המדינה, ולפיכך מטיל ספק בנייטראליות ובאובייקטיביות של הסוכנות. "ההחלטה של סוכנות דירוג האשראי מודי'ס להוריד את דירוג האשראי של טורקיה מנוגדת למדדים הכלכליים של הכלכלה הטורקית ומטילה ספק בנייטראליות והאובייקטיביות של הסוכנות", נכתב בהצהרה רשמית של המשרד בחשבון הטוויטר שלו. לפי ההודעה, במודי'ס התעלמו מהתפתחויות חיוביות כמו מגמת הירידה של האינפלציה והעלייה בהכנסות מתיירות, וכי הם העבירו ביקורת "לא הוגנת" על העצמאות של המוסדות והשוק החופשי במדינה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות