אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחר: פגישה נוספת במשרד רה"מ בנושא פינוי שדה דב צילום: עמית שעל

מחר: פגישה נוספת במשרד רה"מ בנושא פינוי שדה דב

לפגישה הוזמנו כל הגופים הנוגעים בדבר וגם ראש עיריית אילת - אך הוא הודיע כבר שלא יגיע, מאחר שהפגישה מנוגדת בתכלית להחלטת רה"מ בנושא. ביום שני מתוכננת הפגנת מחאה בירושלים בחסות עיריית אילת וההסתדרות. פינוי השדה מתוכנן לעוד שבועיים - ה-1 ביולי - ובעיריית אילת טוענים שהדבר יפגע קשות בתיירות ובעסקים בעיר

15.06.2019, 13:10 | דני שדה

מנכ"ל משרד ראש הממשלה, יואב הורוביץ, יקיים מחר (א') פגישה עם כל הגופים שקשורים לפינוי שדה דב, בהם אנשי האוצר, אנשי רשות שדות התעופה, מנהלים של הגוש הגדול.

קראו עוד בכלכליסט

מטרת הפגישה היא קבלת החלטות סופיות לגבי סגירת השדה ב-1 ביולי והיא למעשה פגישת המשך לפגישה שהתקיימה ביום חמישי בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין ראש עיריית אילת, הלוי. בפגישה זו לא סוכם ולא הובטח דבר וראש הממשלה אף הבהיר לראש עיריית אילת כי במצב הנתון ולאור החלטת היועץ המשפטי לממשלה - לא יהיה שינוי במועד סגירת השדה. ככל הידוע, הלוי שוקל שלא להגיע לפגישה משום שלהערכת מקורביו מדובר בפגישת סרק שבה מרבית המשתתפים מצדדים בסגירתו במועד של שדב דב.

מנכ"ל משרד ראש הממשלה, שביקש בשבוע שעבר לפרוש מתפקידו, אמר ביום שישי ל'ידיעות אחרונות' כי הובהר לראש עיריית אילת כי אי אפשר למנוע את סגירת השדה ואי אפשר להזיז את התאריכים או לקבל החלטה על בנייה חלקית במקום.

מסיבת עיתונאים נגד סגירת דב, שנערכה השבוע, צילום : דני שדה מסיבת עיתונאים נגד סגירת דב, שנערכה השבוע | צילום : דני שדה מסיבת עיתונאים נגד סגירת דב, שנערכה השבוע, צילום : דני שדה

בפגישה עם ראש הממשלה ביקש הלוי כי ב-1 ביולי, לאחר הפסקת פעילות השדה, לא תיעשה בו כל עבודה והוא יישאר שלם. כלומר שלא יתחילו בו כל עבודות. זה על מנת שאם יתברר כי נמל בן גוריון אינו יכול להכיל את התנועה שתועבר משדה דב - ניתן יהיה לשוב ולהפעיל את השדה בתל אביב.

לדברי הורוביץ, "הסברתי לו שמדובר בתהליך שיעלה מיליארדים וכי בשעה זו, כאשר המשק נמצא בגירעון עצום ועושים שמיניות באוויר מהיכן להביא את הכסף, המשמעות של אי סגירת שדה דב היא גירעון של מיליארדים רבים למשק".

הורוביץ התייחס גם לתוכנית החלופית שהציע ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, לפיה בשלב ראשון ייבנו רק 4,000 יחידות דיור ופעילות השדה תימשך. "הסברתי לו ולכל הנוגעים בדבר כי זו תוכנית שהיא לא מציאותית. ברור שביום ראשון ינסו המצדדים בהמשך הפעילות של שדה דב לנסות לשנות את רוע הגזרה, אבל אין לכך כל סיכוי".

יואב הורוביץ. הדחייה לא אפשרית, צילום: אוהד צויגנברג יואב הורוביץ. הדחייה לא אפשרית | צילום: אוהד צויגנברג יואב הורוביץ. הדחייה לא אפשרית, צילום: אוהד צויגנברג

יצוין כי מנהלי הגוש הגדול שמייצגים את בעלי המגרשים הודיעו בסוף השבוע כי לא יסכימו לשום דחייה, אפילו לא של יום אחד מעבר ל-1 ביולי. הם כבר פנו בנושא ליועץ המשפטי לממשלה והוסיפו כי "לאחר שהתברר שיש פתרון לחולי אילת שמגיעים למרכז, לפיו הם יקבלו את אותו הטיפול, לפחות, כפי שטופלו בעבר, ולאחר שהסתבר כי התיירות לאילת תמשיך  לדשדש כפי שהיא מדשדשת היום כששדה דב פעיל ואי הנוחות שיצרה אילת שהוציאה את שדה התעופה מהעיר פוגע בה - עברו מובילי הספין מטעמה להפעלת לחצים בלתי סבירים לדחיית הפינוי במספר חודשים".

לדברי מנהלי הגוש, "אי עמידה של המדינה בהתחייבותה לפינוי השדה ביום 1.7.19 ואיחור כלשהו של הפינוי ולו קל שבקלים, משמעו החזרת הסכומים האלה לבעלי הקרקעות והפסד הכנסות של כ-12 מיליארד שקל למדינה. אין זה סביר שבתקופה של עלייה בגירעון, קיצוצים רוחביים והיעדר תקציבים לחינוך, בריאות ורווחה והצורך בפתרונות דיור אלה יהיו סדרי העדיפות של הממשלה".

מחרתיים, יום ב', צפויים אלפים מתושבי אילת וחבל אילות, בהם גם סטודנטים, עובדי מלונות, עובדי בית החולים יוספטל וגופים אחרים, לעלות לירושלים ולהפגין בגן הוורדים מול הכנסת כמחאה על ההחלטה לסגור את השדה בתל אביב.

ראש עיריית אילת: "לא נגיע לישיבת האמבוש המתוכננת למחר"

ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, אמור היה להיות נוכח בפגישה, אך במכתב ששלח למנכ"ל משרד רה"מ הודיע כי לא ישתתף בה: "שקלנו שוב את הצעתכם לזימון ישיבת 'האמבוש' המתוכננת למחר ותשובתינו היא שלילית,

לא נגיע לישיבה שהיא מנוגדת בתכלית להחלטת ראש הממשלה".

לדבריו, "החלטת ראש הממשלה נאמרה בצורה חדה ונטולת יכולת לפרשנות. הוא הדגיש כבר בפתח דבריו שליבת הנושא היא משפטית ( ושהוא כן היה רוצה שיימצא פתרון), ולכן דרש מכם לתאם לנו ישיבה דחופה עם אביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי לממשלה כדי לנסות לסדוק את עיקשותו. ברמה האישית אגיד לכם שאם לא הייתי 'בא בימים' בחיים הפוליטיים הייתי נעלב מהדרך שבה בחרתם לקיים את הוראת ראש הממשלה. בכל מצב אם ותתואם פגישה עם היועץ המשפטי עצמו נגיע בשמחה.

"אמשיך ואומר שההצעה שלנו האומרת שיש להתקדם בתכנון (כשנתיים-שלוש) ובהמשך בבנייה (מספר שנים), על פי תוכנית רמ"י ועיריית תל אביב תוך הקצאת הדירות לגוש הגדול ולפרטיים פותרת את כל הבעיות,

אם תחקרו ותתעמקו בנושא תגלו בוודאי שאני צודק. לא ממליץ לכם להיכנס לרשימת האנשים שהיו שותפים לחיסול העיר אילת".

 

בעלי הקרקעות בגוש הגדול: לקיים את החלטת בית המשפט

המנהלים מטעם בית המשפט לניהול שטח הגוש הגדול שלחו ביום שישי מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט ולמשנה ליועץ לעניינים אזרחיים, ארז קמיניץ ובו הם מציינים כי נודע להם שנשקלת אפשרות, לאחר הפסקת הטיסות משדה דב ב-1 ביולי, להקפיא כל פעילות לקידום הפינוי (כגון הריסת מבנים ומסלול) למשך מספר חודשים. זאת בנימוק כי בחודשים אלה תיבחן מסוגלות נתב"ג למתן שרות לטסים לאילת וככל שיתברר כי אין רמת השירות מספקת תוחזר הפעילות לשדה דב.

"אנחנו מסרבים להאמין כי אפשרות זו, מופרכת על פניה, אכן נשקלת. שכן הדרך להתמודד עם חבלי קליטה אפשריים בנתב"ג אינה במתן אפשרות לבריחה מהתמודדות, ככל שתידרש, אלא בהעמדת מעטפת מקצועית ויעילה שמעמידה ותעמיד רשות שדות התעופה המיומנת לכך", כתבו מנהלי הגוש והוסיפו כי משמעותו המיידית של מהלך כזה, אם יהיה, היא הפרה בוטה של המדינה את פסק הדין של בית המשפט העיליון שקבע מועד סופי לפינוי והפסקת הטיסות משדה דב.

מנהלי הגוש מוסיפים כי העובדה שמדובר במערכת בחירות שנייה ברציפות וכי מועד הפינוי נופל במהלכה, אין לה ולא כלום עם חובת המדינה לקיים את פסק דינו של בית המשפט העליון ולמלא התחייבויותיה לפינוי השדה במועד. מזה כשבע שנים יש והיה סיפק למדינה להיערך ולבחון לעומק כל נושא, כל דו"ח וכל חלופה שהוצגה ואכן הצהירה המדינה בדיווחיה לבג"ץ כי כך עשתה. נסיון לחסות עתה תחת איצטלה של תקופת בחירות מתארכת כבסיס להתחמקות מביצוע פסקי דין והתחייבויות חוקיות הידועות מזה שנים והמעוגנות הן בדין והן בהסכמים דינן, על פניהן, להיכשל," כתבו והוסיפו כי הם עומדים על כך שב-1 ביולי יתחילו עבודות פינוי המחוברים שבשדה דב ומבהירים כי כל עיכוב בתחילת עבודות הפינוי ייחשב כהפרה יסודית של ההסכם כמו גם לקיומו שלא בתום לב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות